Streda 12.12.2018
Dnes má meniny 
Otília
2°C Bratislava
19.10.2017 10:09

V Liptovskom Mikuláši vybudujú vnútromestskú cyklotrasu


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto sa už dva roky pripravuje na jej realizáciu. V súčasnosti projekt konečne naberá reálne kontúry.


 Na bicykli sa tak bude dať prejsť novými cyklochodníkmi a cyklokoridormi z Alexyho ulice cez centrum mesta, trasa bude viesť po ulici 1. mája, pokračovať pešou zónou cez Kukučínovu a Hodžovou až na Štefánikovu. Následne sa napojí na II. etapu cyklochodníka popri Váhu, ktoré v tomto čase mesto práve stavia po hrádzi rieky.

Popri mestskej cyklotrase zrekonštruujú aj chodníky

Súčasťou stavby mestskej cyklotrasy je aj cyklistický mobiliár. Mesto ho vystavia pri železničnej stanici, v  Rohonczyho záhrade, v parku Márie Rázusovej Martákovej a na Alexyho ulici. Okrem toho mesto zrekonštruuje celý úsek Alexyho ulice juh s cestou a chodníkom, chodník doplní o cyklochodník a priestor pre pozdĺžne státie vozidiel. V severnej časti Alexyho ul. sa urobí rekonštrukcia chodníka na cyklopeší a takáto rekonštrukcia chodníka čaká aj ulicu 1.mája.  Radnica popri výstavbe mestskej cyklotrasy kompletne zrekonštruuje aj severný úsek Bernolákovej a Štefánikovu.

Prvý projekt už čaká na schválenie

Mesto rozdelilo celú plánovanú mestskú cyklotrasu na tri projekty. Prvý zahŕňa trasu z ulice 1. mája na železničnú stanicu, druhý projekt je vyhotovený na Alexyho ulicu a posledný na Štefánikovu. „Projekt z ulice 1. mája na stanicu sme už podali formou žiadosti o nenávratný finančný príspevok  na úrad vyššieho územného celku a čakáme na jeho schválenie. V ďalšom kole výzvy sa zapojíme so žiadosťami na realizáciu ďalších dvoch etáp. Dôvodom rozdelenia projektu na tri časti boli majetkoprávne vzťahy a prvotný nízky objem finančných prostriedkov pre Žilinský samosprávny kraj, ktorý neumožňoval realizovať celý projekt naraz. V júni však došlo k navýšeniu objemu financií  pre výzvu v ďalších hodnotiacich kolách, preto ideme žiadať o peniaze aj na ostatné úseky mikulášskej cyklotrasy,“ vysvetlila Jana Kormaníková z mestského úradu.

Mesto žiada o  financie vo výške jeden a pol milióna

Projekt s názvom Mikulášska cyklotrasa ako ekologická alternatíva dopravy by mal stáť bezmála 1,5 milióna eur. Na prvú jeho časť  požiadalo mesto o nenávratné finančné prostriedky vo výške 502 370 eur, ďalšie žiadosti vo výške 461 941 eur a 403 337 eur samospráva pošle do tretieho kola  (september 2017) rozdeľovania prostriedkov. V prípade schválenia žiadosti o nenávratné financie by realizácia 1. etapy cyklotrasy mohla začať po ukončení procesu verejného obstarávania, najskôr to bude na jar 2018.

Liptovské samosprávy chcú cyklochodník budovať spoločne

Primátori Liptovského Mikuláša a Liptovského Hrádku spolu so starostami Uhorskej Vsi, Závažnej Poruby,  Liptovského Jána a Podturne sa spojili v budovaní cyklochodníka. Zakladajú združenie obcí s cieľom spojenia síl v presadzovaní  získavania finančných prostriedkov na budovanie cyklotrás na Liptove. „Združenie zakladáme vo verejnom záujme, chceme ním spojiť obce na tejto trase, aby bol náš hlas v žiadosti o financie silnejší a aby sme vďaka získaniu väčšieho množstva prostriedkov na projekt mali možnosť zrealizovať celý,“ vysvetlil primátor Ján Blcháč, ktorý inicioval spojenie sa s okolitými obcami. Primátori a starostovia chcú vybudovať cyklotrasu z Liptovského Mikuláša až do Liptovského Hrádku, mala by byť v dĺžke približne deviatich kilometrov. Okrem mestskej cyklotrasy a trasy z Liptovského Mikuláša do Liptovského Hrádku chce mesto iniciovať aj výstavbu cyklochodníka na brehu Liptovskej Mary.

 Obecné noviny č. 39-40/2017

 

Autor: (čapč)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Cyklochodník predĺžia až do Liptovskej Ondrašovej
Niekoľkokilometrový úsek cyklochodníka popri Váhu v Liptovskom Mikuláši, ktorý je súčasťou veľkého slovensko-poľského projektu postupného budovania Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier, radnica predĺži o ďalších 1400 metrov.
viac
25.01.2018
Mesto Michalovce získalo viac ako pol milióna eur na cyklotrasu
V meste pribudne viac ako dva kilometre novej cyklotrasy vďaka schváleným externým finančným prostriedkom z Európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 562 tisíc eur. Mesto bude projekt spolufinancovať sumou 29, 6 tisíc eur.
viac
08.03.2018
Na cyklotrasu vedúcu cez mesto pôjde pol milióna
Liptovský Mikuláš na výstavbu prvej etapy vnútromestskej cyklotrasy získal 502-tisíc eur. Radnica kvôli jej realizácii vysporiadavala pozemky viac ako dva roky.
viac
22.08.2018
Nová prekládková stanica odpadu v Okoličnom
Na zbernom dvore v mestskej časti Liptovského Mikuláša Okoličné vybudovali počas niekoľkých mesiacov prekládkovú stanicu odpadu, ktorá je jednou z najmodernejších na Slovensku. Jej prevádzku spustia dnes - 22. augusta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %