Piatok 17.05.2024
Dnes má meniny 
Gizela
°C
27.05.2021 07:45

Vo vnútrozemskej delte Dunaja pripravili za rok až dve simulované záplavy


Na snímke z vrtuľníka pohľad na rozvodnené ramená Dunaja pri Šulianskom jazere. Na toku rieky sa uskutočňujú simulované a kontrolované záplavy. Snímka zdroj: (tasr).


Vodohospodári po prvý raz v histórii Vodného diela Gabčíkovo pripravili za jeden rok až dve simulované záplavy starých ramien a koryta Dunaja.


Ministerstvo životného prostredia to považuje za mimoriadne prospešné, pretože pomáhajú zachovať priaznivý stav druhov rastlín, živočíchov a biotopov európskeho významu. V rámci simulovanej záplavy prietok vody dosahuje 90 kubických metrov za sekundu.

Dvojité simulované záplavy mali byť podľa ministerstva povinnou každoročnou aktivitou vodného diela Gabčíkovo, ale až do tohto roka sa neuskutočňovali. „Aj napriek tomu, že samotná ramenná sústava sa oproti tej pôvodnej zachovala iba sčasti, patrí k najväčším vnútrozemským riečnym deltám v Európe. Je to jedna z prírodných rezervácií v dotyku s hlavným mestom,” uviedol minister životného prostredia Ján Budaj.

Predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Tomáš Kušík označil záplavy za základ života lužných lesov. „Umelými záplavami v tejto oblasti sa usilujeme prinavrátiť režim, aký bol pred vodným dielom,” vysvetlil. Lokalita ramennej sústavy a Dunajských luhov je podľa envirorezortu jedinečná svojimi biotopmi i druhovým zložením. Je známa výskytom vzácnych druhov vtákov, rýb, mäkkýšov či obojživelníkov. Svoje hniezda v nej má aj orliak morský.

„V ľavostrannej ramennej sústave možno nájsť významné vŕbovo-topoľové lužné lesy, dubovo-brestovo-jaseňové lesy i prirodzené eutrofné a mezotrofné stojaté vody s vegetáciou plávajúcich a ponorených cievnatých rastlín,” spresnilo ministerstvo. Bohatá je aj fauna, a to od rôznych druhov rýb ako hlaváč bieloplutvý, holeň dravý, hrebenačka vysoká, hlavátka podunajská, plotica lesklá, taktiež cez európsky významného obojživelníka - mloka dunajského, hraboša severského panónskeho, vydru riečnu, až po volavku striebristú, bociana čierneho a rybárika riečneho.

Vnútrozemská delta je pozostatok ramennej sústavy Dunaja, ktorá je na Slovensku ohraničená riekou Dunaj a umelým prívodným kanálom do vodného diela Gabčíkovo. Umelé záplavy majú simulovať prírodné procesy, ktoré fungovali v Dunajských luhoch pred postavením Gabčíkova.

Manipulačný poriadok pre sústavu vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros od začiatku počítal so simuláciou prirodzených záplav v ľavostrannej ramennej sústave Dunaja cez odberný objekt Dobrohošť. Objekt projektovali na kapacitu vody 234 kubických metrov za sekundu. V roku 2015 to bolo maximálne 90 m³ za sekundu. Potom manipulačný poriadok počítal už len s maximálnym prietokom vody na úrovni 60 m³ za sekundu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.03.2021
Devínska N. Ves pripomína význam Devínskeho alúvia Moravy
Bratislavská Devínska Nová Ves pripomína význam lokality Devínske alúvium Moravy a apeluje na dôležitosť jej ochrany. Ide o vzácne územie s vysokou historickou, kultúrnou a prírodnou hodnotou, kde žije niekoľko desiatok chránených druhov živočíchov a veľké množstvo vzácnych rastlín.
viac
30.03.2021
Jarná záplava v delte Dunaja by sa mala začať v druhom aprílovom týždni
Jarná záplava vo vnútrozemskej delte Dunaja by sa mala začať v druhom aprílovom týždni. Voda tam bude pretekať na úrovni 90 kubických metrov za sekundu.
viac
03.05.2022
Jarné simulované záplavy v ramene Dunaja začnú 13. mája
V ramennej sústave Dunaja sa tento rok začnú simulované záplavy 13. mája. Trvať budú 30 dní. Nadväzovať na ne bude 11-dňová letná záplava. Potvrdilo to tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
16.08.2023
Počet chránených území Natura 2000 by sa mal znížiť zo 739 na 644
Celkový počet chránených území európskeho významu Natura 2000 by sa mal znížiť zo 739 na 644. Z prvého stupňa ochrany prejde do prísnejšieho druhého stupňa 1196 hektára.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %