Štvrtok 13.12.2018
Dnes má meniny 
Lucia
-1°C Bratislava
23.10.2017 12:04

Voľnočasový priestor a park Jama v Novom Meste je skolaudovaný


Mestská časť vybudovala park na mieste bývalého cyklistického štadióna v lokalite Tehelné pole, medzi Národným tenisovým centrom, zimným štadiónom a kúpaliskom.


Voľnočasový priestor a zelený park pre šport, rekreáciu a oddych Jama s rozlohou 17 000 metrov štvorcových v bratislavskom Novom Meste je skolaudovaný.


"Po 30 rokoch máme v Bratislave nový veľký park. Je to bláznivé, lebo je to stavebný pozemok. Namiesto piatich bytoviek tu máme 180 stromov, 1150 kríkov, 13 500 rastlín, ďalších 500 rastlín vodných, dve jazierka a športoviská," uviedol v piatok novomestský starosta Rudolf Kusý.       

Park Jama je rozdelený na dve zóny. V hornej "aktívnej" zóne s mestskou zeleňou je vyhliadkové mólo, športové plochy, ale aj servisný objekt so zázemím, menšou reštauráciou a toaletami. V dolnej "relaxačnej" zóne vznikli možnosti na aktívny či pasívny relax aj plochy zelene a lúčnych kvetov.       

Nový priestor má zároveň efektívne využívať vodu. Dažďovú vodu zo spevnených, ale aj zo zelených plôch zbiera systém drenážnych trubiek do novovybudovaných jazierok, resp. retenčných nádrží. Tie majú byť dôležitým vodným prvkom spĺňajúcim estetickú, klimatickú a vodozádržnú funkciu a majú slúžiť aj ako zdroj parkovej závlahy. Sú tu tiež studne využívajúce podzemnú vodu a vodozádržnú funkciu majú aj chodníky zo špeciálneho vodopriepustného materiálu. Vybudovanie parku bolo financované z tzv. nórskych fondov sumou približne 1,2 milióna eur, zvyšných zhruba 800 000 eur ide z rozpočtu mestskej časti.       

Objekt bývalého cyklistického štadióna vymenil od roku 2006 niekoľkých majiteľov. Pôvodne bol majetkom Slovenského združenia telesnej kultúry a odpredaný Slovenskému zväzu cyklistiky. Následne prešiel viacerými firmami. V roku 2007 sa mesto dohodlo na zámene pozemkov. Stavbu bývalého cyklistického štadióna odstránili v roku 2010 počas rekonštrukcie Zimného štadióna O. Nepelu a areál bol využitý ako dočasné parkovisko počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2011. Zámerom bol vybudovať podzemné garáže, po inžiniersko-geologickom prieskume sa však od toho upustilo.       

Mestská časť získala areál do správy od magistrátu, aby tam vybudovala mestský park s funkciami športu a rekreácie. Podnety od odbornej i laickej verejnosti sa stali podkladmi pre architektonickú súťaž. Stavenisko bolo stavebníkovi odovzdané koncom roka 2016.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Pod Mostom SNP pribudlo 13 nových lavičiek
Bratislavčania sa môžu tešiť z trinástich nových lavičiek viedenského typu, ktoré Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy osadil pri Dunaji pod Mostom SNP a pri vstupe na UFO.
viac
10.09.2016
Víkend plný športu pre všetkých
Oslava športu, zdravého životného štýlu a prezentácia rôznych druhov športových aktivít. To všetko prinesie druhý ročník podujatia Bratislava, športujúce mesto, ktoré privíta športových nadšencov druhý septembrový víkend a to pod holým nebom v Sade Janka Kráľa.
viac
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
20.01.2017
Hlavné mesto začína stavať prvé náhradné nájomné byty
Hlavné mesto SR Bratislava už v najbližších dňoch začne s výstavbou náhradných nájomných bytov pre nájomcov z reštituovaných bytov. Prvých 68 bytových náhrad sa bude stavať v lokalite Pri kríži v mestskej časti Dúbravka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %