Piatok 20.10.2017
Dnes má meniny 
Vendelín
10.7°C Bratislava
11.08.2017 09:02

Výstava Avari a Slovania na sever od Dunaja predstaví ich spolužitie


Ilustračný výraz z plagátu - pozvánky.


Na putovnej archeologickej výstave Avari a Slovania na sever od Dunaja, ktorú v období od 18. augusta do 21. októbra sprístupní širokej verejnosti Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch, bude zdokumentované spolužitie týchto dvoch etník na Slovensku.


Ako TASR informoval kurátor výstava Pavol Rusnák, návštevníci na nej budú môcť vidieť 500 artefaktov, zhromaždených zo zbierok viacerých domácich a zahraničných múzeí a súkromných zberateľov.       

Bude tu odprezentovaný unikátny materiál z obdobia príchodu prvých Slovanov na územie Slovenska až po vznik Veľkomoravskej ríše. "Väčšinu prezentovaného materiálu tvoria šperky, súčasti odevov a konských postrojov z drahých kovov, no nechýbajú ani predmety dennej potreby, keramika alebo zbrane. Až 99 percent materiálu tvoria originály," povedal Rusnák.       

K doplnkom, obohacujúcim celkový estetický zážitok z podujatia, patria rekonštrukcie slovanského žiarového hrobu a avarského kostrového hrobu bojovníka s koňom alebo trojrozmerný model mohyly slovanského veľmoža. "Putovnú archeologickú výstavu pripravili spolu so Slovenským národným múzeom v Martine Podunajské múzeum v Komárne a Tribečské múzeum v Topoľčanoch," dodal kurátor výstavy.       

Vernisáž výstavy sa uskutoční 17. augusta so začiatkom o 16.00 h.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.07.2016
Nové Zámky od septembra zastavia vývoz komunálneho odpadu neplatičom
Takmer milión eur dlhovali ku koncu minulého roka občania a podnikatelia mestu Nové Zámky za vývoz komunálneho odpadu.
viac
18.07.2016
Na výrobu nových povrchov chodníkov využívajú starý asfalt
Mesto Nové Zámky chce do jesene kompletne zrekonštruovať 20 úsekov chodníkov. Rekonštrukcia bude doteraz najrozsiahlejšou opravou chodníkov, ktorú mesto v posledných rokoch urobilo.
viac
25.10.2016
Mesto sa zapojí do budovania siete cyklopožičovní v pohraničí
V Nových Zámkoch by mali v budúcom roku pribudnúť dve cyklopožičovne. Nové cyklopožičovne by mali vzniknúť v rámci projektu Bikesharing – vybudovanie siete cyklopožičovní, do ktorého sa chce mesto Nové Zámky zapojiť v spolupráci s Európskym zoskupením územnej spolupráce Pons Danubii.
viac
13.04.2017
V Nových Zámkoch vystavovali diela namaľované pod vodou
V historickej jazdiarni predstavil svoje obrazy držiteľ zápisu do Guinessovej knihy rekordov ukrajinský maliar Alexander Belozor.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.28 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
17.57 %