Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
09.02.2019 09:25

Školenie koordinátorov župných stredných škôl oživil praktický workshop


Ilustračná snímka


Pilotný projekt Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) a Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktorý do života uviedol prvú dotačnú schému na zavádzanie participatívnych rozpočtov v prostredí župných stredných škôl, sa opäť posúva o krok vpred.


Balíček plný praktických, užitočných, technických i organizačných rád a tipov prinieslo spoločné školenie koordinátorov všetkých 16 škôl zapojených do projektu.

Školskí koordinátori zo 16 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorí budú v nasledujúcich mesiacoch učiť svojich študentov participácii, sa stretli vôbec po prvýkrát na spoločnom školení. V školiacich priestoroch Úradu TSK v Trenčíne sa zoznámili s autorkou metodiky teoretickej časti z Inštitútu pre aktívne občianstvo, prostredníctvom zaujímavého workshopu získali inšpiráciu, ako jednoducho a zábavne je možné túto tému zapracovať do vyučovacieho procesu či množstvo cenných rád, ako správne nastaviť proces a pravidlá participatívneho rozpočtu na svojich školách.

Program, ktorý bol vyváženou kombináciou teórie a praktických ukážok, otvorila garantka projektu Barbara Gindlová z Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti spolu s riaditeľkou úradu Skarlet Ondrejčákovou. „V celom tomto procese je veľmi dôležité nastaviť pravidlá čo najjasnejšie, najzrozumiteľnejšie a najtransparentnejšie. No predovšetkým, pracovať so študentmi tak, aby cítili dôveru a vedeli, že ich názor má rovnakú váhu a silu, ako názor vedenia školy,“ vysvetlila v úvode riaditeľka ÚSV ROS.

Metodiku teoretickej časti s názvom Nie je občan ako občan, ktorá školám pomôže v procese zavádzania participatívnych rozpočtov, pripravil Inštitút pre aktívne občianstvo v spolupráci s ÚSV ROS. Priblížiť jej obsah hravou formou prišla koordinátorom na župný úrad jedna z jej autoriek Jana Feherpataky Kuzmová. „Koordinátori si na workshope vyskúšali metódy, s ktorými budú pracovať, čo im uľahčí proces zrealizovať aj na svojich školách. Naša metodika pracuje so všetkými tromi oblasťami vzdelávania, rozvíja poznatky a vedomosti, ale tiež hodnoty a postoje či zručnosti a kompetencie. Participácia nie je bežná téma, nie je každodenná a ani jednoduchá. Preto v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR pracujeme na tom, aby sa témy, ktoré sú dôležité, dostali aj do školských osnov,“ povedala Jana Kuzmová.

Najlepšou pomôckou, ktorá bude koordinátorov sprevádzať počas celého procesu, je elektronická aplikácia D21. Ako s týmto pomocníkom, ktorý výrazne uľahčí prácu i rozhodovanie v neistých situáciách, pracovať, si koordinátori vyskúšali na vlastnej koži. Interaktívna forma školenia opäť vytvorila priestor aj na osobné konzultácie či vzájomné zdieľanie doterajších skúseností na jednotlivých školách. Okrem aplikácie bude každej škole zapojenej do pilotného projektu pomáhať aj vlastný tzv. „adoptívny rodič“, teda zamestnanec ÚSV ROS, na ktorého sa v prípade otázok či nejasností môže škola obrátiť. Zoznámiť sa so svojimi „adoptívnymi rodičmi“ mohli koordinátori priamo počas školenia. Jednotlivé školy najbližšie čaká dôležitá úloha, a to čo najlepšie nastaviť proces a pravidlá, ktorými sa bude participatívny rozpočet na škole riadiť.

Participatívne rozpočty na stredných školách sú prvou dotačnou schémou na Slovensku, ktorá je zameraná na podporu presadzovania princípov participatívneho rozpočtovania či vzdelávania mladých ľudí k aktívnemu občianstvu a participácii na veciach verejných. Študenti stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK budú prvými, ktorí v zmysle princípov otvoreného vládnutia túto možnosť dostanú.

Autor: (ts-tsk-Lenka Kukučková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.09.2018
TSK ako prvý kraj zavádza participatívne rozpočty na stredných školách
Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti (ÚSV ROS) v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) otvárajú v školskom roku 2018/2019 pilotný ročník zavádzania participatívnych rozpočtov na stredných školách v pôsobnosti kraja.
viac
29.10.2018
Participatívne rozpočty súčasťou Týždňa otvoreného vládnutia v Bratislave
Trenčianska župa je prvou samosprávou, ktorá sa rozhodla podporiť aktívne občianstvo a participáciu mladých ľudí na svojich školách formou dotačnej schémy.
viac
29.11.2018
Deväť stredných škôl si prevzalo noty a pravidlá hry v školení koordinátorov
Študenti stredných škôl v pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sú prvými v rámci Slovenska, ktorí v zmysle princípov otvoreného vládnutia dostanú príležitosť zmeniť svoju školu k lepšiemu prostredníctvom realizácie vlastných nápadov za peniaze zo župného rozpočtu.
viac
23.02.2019
Partizánske prispeje z rozpočtu školám na projekty, ktoré vyberú žiaci
Samospráva Partizánskeho spúšťa nový projekt Participatívna škola. Po Fonde tematického vzdelávania, prostredníctvom ktorého získali školy financie z mesta na exkurzie, ide o ďalšiu finančnú podporu z mesta na ich aktivity.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %