Štvrtok 29.10.2020
Dnes má meniny 
Klára
°C
26.09.2020 05:05

J. Viskupič: Riešenie dopravy v Hlohovci sa musí dostať medzi priority


Trnavský župan Jozef Viskupič. Zdroj: Trnava-live


Až 11 zo 100 priorít vo výstavbe a rekonštrukcií cestnej infraštruktúry v správe štátu sa nachádza na území Trnavského kraja. Materiál schválila vláda Slovenskej republiky 16. septembra 2020.


„Potešilo ma, že som medzi vybranými úsekmi našiel obchvaty Jablonice a Senice, ktorých výstavbu usilovne presadzujem, pretože by výrazne pomohli zlepšiť plynulosť dopravy na Záhorí,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Medzi zámermi sa nachádza rozšírenie diaľnice D1, dobudovanie rýchlostnej cesty R7 alebo rekonštrukcie ciest I. triedy I/51 či I/63. Úsek cesty I/63 medzi Kútnikmi a Dolným Barom dosiahol v ukazovateli „spoločenská priorita“ najvyššiu hodnotu v rámci všetkých posudzovaných.

Úseky zaradené v zozname priorít štátu nachádzajúce sa na území TTSK:

- 10 D1 Senec - Trnava (rozšírenie),

- 18 I/63 Kútniky - Dolný Bar,

- 30 I/51 Senica, sever - Jablonica, sever,

- 31 I/51 Holíč (obchvat),

- 38 R7 Mliečany - Dolný Bar,

- 46 R7 Dolný Bar - Nové Zámky,

- 53 I/51 Jablonica, sever - Trstín, sever,

- 59 I/51 Trnava, západ - Trnava, východ (rozšírenie),

- 66 I/51 Trstín, sever - Trnava, západ,

- 76 R7 Holice - Mliečany,

- 100 I/63 Dolný Štál.

„Okrem stovky zverejnených úsekov ciest je prioritou štátu aj obchvat Hlohovca. Štátny tajomník ministerstva dopravy tento týždeň potvrdil, že by alternatíva, ktorej súčasťou je aj výstavba nového mosta cez Váh, mohla byť financovaná z Fondu dopravnej infraštruktúry. Verím, že jeho podobu vláda schváli ešte tento rok. S premiérom som hovoril o tom, že z fondu by mohli byť na báze solidarity sanované aj mimoriadne a havarijné udalosti, ako napríklad nedávny zosuv úseku cesty medzi Muráňom a Prednou Horou v Banskobystrickom kraji,“ uviedol Viskupič.

Trnavská župa i združenie samosprávnych krajov SK 8 dlhodobo presadzujú zriadenie nástroja na výstavbu a rekonštrukciu ciest, ktoré nie sú v správe štátu. Finančne veľmi náročné projekty totiž obce, mestá ani župy nezvládajú realizovať len z vlastných zdrojov. V Českej republike na tento účel existuje cestný fond, do ktorého sú zapojené aj prostriedky zo štátneho rozpočtu.

Na pozvanie župana by mal minister dopravy Andrej Doležal navštíviť Trnavský kraj 1. októbra 2020. Jednou z hlavných tém stretnutia bude komplexné riešenie dopravnej situácie v Hlohovci.

Autor: Jozef Viskupič, trnavský župan


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.10.2017
Prievidza spúšťa petíciu za okamžité budovanie obchvatu mesta
Samospráva Prievidze spúšťa petíciu za okamžité začatie budovania obchvatu mesta. Plánuje sa s ňou obrátiť na vládu SR, ktorá k budovaniu obchvatu zaviazala vtedajšieho ministra dopravy Jána Počiatka na svojom výjazdovom rokovaní v Handlovej pred štyrmi rokmi.
viac
17.12.2017
Radnica chce v budúcom roku investovať najmä do infraštruktúry a školstva
Mesto Liptovský Mikuláš bude v roku 2018 hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom 29,6 milióna eur. Gro financií pôjde do školstva, sociálnej oblasti, obnovy ciest a chodníkov.
viac
06.02.2018
Staré Mesto dostane od vlády tri milióny eur na rekonštrukciu ciest
Bratislavské Staré Mesto dostane na komplexnú rekonštrukciu komunikácií vo svojej správe navyše tri milióny eur. Milión eur je dotácia, ktorú mestskej časti odsúhlasila vláda na svojom zasadnutí vlani v decembri, ďalšie dva milióny eur predstavuje vládny návratný finančný príspevok.
viac
08.08.2018
Bratislavská a Trnavská župa spoločne o doprave
Na dnešnom stretnutí prebrali bratislavský a trnavský župan možnosti spolupráce oboch krajov pri rozvoji verejnej dopravy. Oba kraje spája takmer dvesto kilometrov spoločných hraníc, preto je spoločná koordinácia dopravy a zlepšenie spojenia medzi Bratislavou a Trnavou samozrejmosťou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %