Sobota 25.09.2021
Dnes má meniny 
Vladislav, Vladislava
°C
11.09.2021 04:45

Zvolenčania zbierajú podpisy, ktorými chcú zachrániť nemocnicu


Ilustračná snímka, zdroj: RTVS


Vo Zvolene a okolí začali aktivisti zbierať podpisy pod výzvu ministrovi zdravotníctva SR Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO). Žiadajú tak zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v spádovej oblasti Zvolen.


TASR o tom informoval zvolenský občiansky aktivista Pavol Krajči. Zatiaľ totiž nie je známe, či sa komplexná zvolenská nemocnica zmení na komunitnú alebo nie.

„Ak nazbierame dostatok podpisov, ministra by sme radi pozvali na výjazd do regiónu, aby sám videl, že prejsť z niektorých častí spádovej oblasti do nemocnice, a to najmä v zimných mesiacoch, sa môže rovnať ujme na zdraví,“ spomenul Krajči s tým, že cieľom je priviesť ministra a aj samosprávy v okolí Zvolena za okrúhly stôl. Rokovať chcú o zachovaní niekoľkých oddelení - gynekologicko-pôrodníckeho, urgentného príjmu i chirurgie. „Chceme verejný prísľub, že nemocnica sa nestane len doliečovacím zariadením,“ zhrnul.       

Riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá poznamenala, že súčasťou nového typu nemocnice by nebolo súčasných 80 lôžok interného oddelenia, 20 lôžok na neurológii a 69-lôžková chirurgia. Pripomenula tiež, že pôrodnicu môže komunitná nemocnica prevádzkovať ako doplnkový program. „V našich podmienkach si to však neviem predstaviť,“ zdôraznila s tým, že vo zvolenskej nemocnici sa ročne narodí 1200 až 1300 detí.      

 Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová pre TASR uviedla, že rokovania k pripravovanej optimalizácii siete nemocníc naďalej pokračujú a finálna podoba siete konkrétnych nemocníc nie je ešte záväzne prijatá. „Diskusia k predmetnému návrhu je aj naďalej otvorená pre všetky zainteresované strany a my sme aj naďalej otvorení všetkým vstupom a pripomienkam k rozpracovanému materiálu. Odborníci na ministerstve aktuálne vyhodnocujú pripomienky z medzirezortného pripomienkového konania,“ vysvetlila.       

Podľa nej reforma zvýši kvalitu aj špecializáciou nemocníc. „Zjednodušene povedané, aby sa všade nerobilo všetko a v malom počte. Ak totiž na pracovisku nie je dostatočná prax, hrozí riziko nezvládnutia komplikácií či ohrozenia pacienta,“ priblížila. „Zdôrazňujeme zároveň, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ starostlivosti,“ ukončila.        

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2016
Rada ZMOS riešila aj skládkovanie a zrušenú výzvu
Pripravovaná novela zákona, ktorá hovorí o tom, že by sa malo čo najmenej odpadov ukladať na skládky a viac separovať, bola jedným z predmetov rokovaní Rady Združenia miesta a obcí Slovenska v Štrbskom Plese, ktorá zasadala 7. a 8. novembra.
viac
04.05.2019
Viac ako tristo detí zbieralo odpadky v meste Zvolen
Do kampane na očistu mesta SPOLU VYZBIERAME/ UROBÍME VIAC sa zapojilo 334 detí zo siedmich základných a stredných škôl. Vyzbierali až 148 vriec odpadov a vyčistili viac ako 8 lokalít v meste.
viac
09.05.2020
Na odstraňovanie čiernych skládok v meste doplácajú všetci
V druhej polovici mesiaca apríl mesto Dubnica nad Váhom avizovalo mimoriadny bezplatný zber elektroodpadu a nebezpečného odpadu. V priebehu mája tak samospráva zabezpečí priamo zo sídlisk a mestských častí zber starých chladničiek, práčok, ale aj nepoužitých farieb, olejov či hnojív.
viac
28.01.2021
Tretie kolo výziev programu pre aktívnych občanov je otvorené
Odhodlanie hájiť ľudské práva a aktívne rozvíjať občiansku spoločnosť bude opäť podporené v treťom kole výziev grantového programu Active Citizens Fund – Slovakia, ktorý je zameraný na podporu mimovládnych organizácií na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.42 %