Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
09.11.2021 03:30

AGEL Komárno má k dispozícii monoklonálne protilátky na liečbu koronavírusu


Ilustračná snímka, zdroj: (bsk)


Nemocnica AGEL Komárno patrí medzi tie zdravotnícke zariadenia, ktoré ministerstvo zdravotníctva vybralo, že dostanú a môžu pacientov s koronavírusom liečiť monoklonálnymi protilátkami.


Dôležité je, že túto liečbu musí stanoviť praktický (obvodný) lekár a určené sú pre pacientov v začiatočnom štádiu ochorenia, ktorí majú vysoké riziko, že koronavírus u nich prejde do závažného stavu.

,,Nemocnica AGEL Komárno dostala 96 balení lieku REGN‑COV2 (kasirivimab a imdevimab). Každé balenie lieku obsahuje 2 dávky. Kasirivimab a imdevimab sú bielkoviny, tzv. monoklonálne protilátky, ktoré sa viažu na ,,spike protein“ koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Zabraňuje vírusu dostať sa do buniek v organizme a spôsobiť infekciu. Vďaka tomu môžu pacienti jednoduchšie a rýchlejšie prekonať vírusovú infekciu,“ vysvetľuje vedúca farmaceutka Nemocničnej lekárne AGEL Komárno PharmDr. Hajnalka Komjáthy, PhD.

Najdôležitejšou informáciou je, že tieto lieky sú určené pre rizikových pacientov nad 18 rokov s potvrdeným ochorením COVID-19, ktorí nevyžadujú liečbu kyslíkom, ale sú vzhľadom na svoju doterajšiu anamnézu vysokému riziku prechodu ochorenia do závažného stavu. Práve ich podaním vo včasnom štádiu ochorenia sa má predísť jeho prechodu do ťažkej, až život ohrozujúcej fázy. A kto patrí do rizikovej skupiny z pohľadu podania tohto lieku? ,,Každý pacient, ktorý má vek nad 65 rokov, alebo je obézny, alebo trpí chronickým ochorením kardiovaskulárneho typu, môže mať cukrovku, obličkové alebo pečeňové ochorenie, ochorenie dýchacích ciest, alebo má zníženú funkciu imunitného systému,“ vysvetľuje skúsená farmaceutka.

Monoklonálne protilátky sa podávajú v nemocnici formou infúzie do žily, čo trvá maximálne 30 minút. Po podaní je pacient ešte jednu hodinu sledovaný. Následne môže odísť domov, keďže liek je určený pacientom bez príznakov infekcie COVIDd alebo s mierne až stredne závažným priebehom, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu. Liek nie možné podať pacientovi, ktorý je alergický na kasirivimab, imdevimab alebo ktorúkoľvek z ďalších pomocných zložiek.

,,Po podaní infúzie s monoklonálnymi protilátkami môže nastať u niektorých pacientov reakcia v podobe bolesti hlavy, únavy, pocitov slabosti, bolesti svalov, horúčka či ťažšie dýchanie, preto je pacient pod kontrolou lekárov ešte hodinu po jej aplikácii. Tieto možné prejavy sú však pod kontrolou a zvládnuteľné a sú oveľa menším rizikom pre pacienta, ako ťažká forma koronavírusu,“ vysvetľuje PharmDr. Komjáthy.

Pre všetkých, ktorí sa o podanie monoklonálnych látok zaujímajú je dôležité vedieť, že sa pre túto liečbu nemôžu rozhodnúť sami, liečbu musí predpísať a schváliť praktický (obvodný) lekár, ktorý následne kontaktuje poverenú osobu v nemocnici a so správne vyplnenou žiadankou o liečbu dohodne termín podania lieku REGNcov2.

Najúčinnejšia a najviac dostupná ochrana pred ochorením COVID-19 je očkovanie a zároveň nosenie tvárových rúšok.

Autor: Mgr. Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.03.2021
Nemocnica AGEL Komárno vyzýva darcov krvi na pomoc
Nemocnica AGEL Komárno avizuje nedostatok zásob krvi všetkých krvných skupín. Vyzýva preto všetkých darcov, ktorí môžu, aby prišli darovať najvzácnejšiu tekutinu. Chýbajú hlavne krvné skupiny 0 a A.
viac
23.04.2021
Výstavba nového urgentného príjmu v Nemocnici AGEL Komárno pokračuje
Nový urgentný príjem Nemocnice AGEL Komárno nadobudol reálne kontúry. Na prvý pohľad je už viditeľný nový skelet budovy, ktorá prepojí tri budovy tak, aby pacienti ani personál nemocnice nemuseli medzi nimi prechádzať zvonku.
viac
01.05.2021
Vytvorili sa vám v tele po očkovaní proti COVID-19 ochranné protilátky?
Ste očkovaní a chcete vedieť, či sa vám v tele vytvorili protilátky po vakcinácii? Pomôžeme Vám. Desať nemocníc zdravotníckej siete AGEL ponúka vyšetrenie z krvi, ktoré identifikuje, či v tele máte neutralizačné protilátky IgG S1/S2. Stačí prísť, nechať si odobrať krv a do dvoch dní máte výsledok.
viac
15.09.2021
Nemocnica AGEL Komárno dostala srdce vďačnosti
Nemocnica Komárno AGEL má vo svojom areáli nové srdce. Ide o srdce vďačnosti, ktoré nemocnici podarovalo mesto Komárno.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %