Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
25.10.2022 07:45

Ako prvé sa budú spracovávať hlasy za kraje, voliť budú v 2926 obciach


Na snímke zľava riaditeľ sekcie informačných systémov Štatistického úradu SR Pavol Vadovič, predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko a vedúci oddelenia volieb Štatistického úradu SR Jozef Brinda počas tlačovej konferencie Štatistického úradu SR - Voľby do orgánov samosprávy obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov 2022, v Bratislave 24. októbra 2022. Snímka zdroj: (tasr).


V sobotňajších (29. 10.) spojených samosprávnych voľbách sa ako prvé budú rátať a sumarizovať hlasy, ktorými si voliči vyberali predsedov a poslancov samosprávnych krajov. Šéfov samospráv i poslancov zastupiteľstiev budú voliť v 2926 obciach SR.


Na pondelkovej tlačovej konferencii to oznámili predstavitelia Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Predseda ŠÚ SR Peter Peťko upozornil, že nadchádzajúce voľby sú jedinečné nielen súbežným spracovaním dvoch samostatných volieb z minulosti, ale aj tým, že sumarizácia výsledkov sa bude realizovať výlučne elektronicky prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS) a rovnako i tým, že v priebehu spracovania výsledkov príde k zmene času.

"Neoficiálne výsledky začneme zverejňovať priebežne hneď po zatvorení volebných miestností, predpokladám, že tie prvé by mali byť známe o 20.30 h. Aktualizované budú v 30-minútových intervaloch," uviedol šéf ŠÚ SR. Uistil, že prípadné technické problémy, ale aj možné hekerské útoky by spracovanie výsledkov nemali narušiť. "V každom prípade máme pre prípad potreby prichystaný bezpečnostný projekt," uistil. Dodal, že ŠÚ SR vykonal pred voľbami tri skúšky systému, pričom tú tretiu realizuje v týchto dňoch.

Po zrátaní hlasov v krajských voľbách sa začnú v okrskoch spočítavať výsledky v komunálnych voľbách miest a obcí. Výsledky komunálnych volieb budú zverejnené jednorazovo za celú obec, mesto alebo mestskú časť. "V prípade výsledkov v Bratislave a Košiciach budú priebežne zverejňovať výsledky vo voľbách primátora v jednotlivých okrskoch," dodal vedúci oddelenia volieb ŠÚ SR Jozef Brinda. Predstavitelia ŠÚ odhadujú, že prípade hladkého priebehu by okolo polnoci mohli byť zrátané hlasy v 80 percentách samospráv, celkové neoficiálne výsledky za kraje by mohli známe okolo jednej po polnoci, upozornili však, že ide o odhad.

Poukázali tiež na to, že vzhľadom na zmenu času bude pri spracovaní sobotňajších spojených samosprávnych volieb na 70 minút zastavené prijímanie zápisníc z volebných okrskov v systéme Integrovaného volebného informačného systému (IVIS). Spracovanie výsledkov v rámci okrskových volebných komisií bude prebiehať bez obmedzenia. "Dôvodom je, aby sme sa vyhli chybovosti," vysvetlil Peťko.

Na 2915 postov starostov a primátorov kandiduje v sobotňajších komunálnych voľbách takmer 6800 kandidátov. Na ôsmich predsedov samosprávnych krajov je 76 kandidátov. Približne na 21 000 poslaneckých mandátov v mestách a obciach je približne 43.000 kandidátov. Na 419 mandátov krajských poslancov sa uchádza približne 3000 kandidátov.

Voliť budú obyvatelia v 2926 obciach. Zriadených je 6010 volebných okrskov. "Spracovanie výsledkov bude na 94 pracoviskách zabezpečovať 850 pracovníkov ŠÚ, pokryjú prácu 164 sumarizačných útvarov," uviedli zástupcovia ŠÚ.

Najväčší počet výsledkov z 1003 volebných okrskov budú musieť spracovať v Prešovskom kraji, takmer 1000 (presne 918) v Banskobystrickom kraji. Naopak, zápisnice z najmenšieho počtu okrskov (527) sa budú zbierať v Trnavskom kraji.

Priebežné aj definitívne výsledky volieb budú zverejnené na webstránke www.volbysr.sk. Oficiálne výsledky budú známe až po tom, ako ich odobrí štátna volebná komisia. "Predpokladáme, že by to malo byť v nedeľu 30. októbra," dodal Peťko.

Spojené voľby sa budú konať v sobotu 29. októbra. Hlasovať sa môže len v mieste svojho trvalého bydliska. V jeden deň si voliči budú vyberať starostov, respektíve primátorov, poslancov zastupiteľstiev, ako aj predsedov krajov a poslancov krajských zastupiteľstiev. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 20.00 h.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.07.2022
Vláda schválila harmonogram úloh pre jesenné spojené komunálne voľby
Úlohy a lehoty ich plnenia orgánmi štátnej správy i samosprávy sú predmetom Harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávy obcí a volieb do orgánov samosprávnych krajov, ktorý v utorok 28. júna 2022 schválila vláda.
viac
04.07.2022
Hlasovanie v dvoch voľbách bude odlíšené farebne, na bielu a modrú
Voliči budú mať hlasovanie v jesenných spojených voľbách odlíšené farebne.
viac
10.10.2022
V Bratislave a Košiciach dostanú voliči šesť hlasovacích lístkov
V Bratislave a Košiciach dostanú voliči počas spojených regionálnych volieb až šesť hlasovacích lístkov. Lístky na voľby poslancov do mestského zastupiteľstva a primátora mesta budú označené sivým pruhom. Informuje o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe.
viac
13.10.2022
Čo očakávajú voliči od novozvolených kandidátov
Zlepšíme parkovanie, vynovíme infraštruktúru, postavíme nové športoviská, zabezpečíme viac miesta v škôlkach či školách, vysadíme viac zelene. Toto a veľa iného počúvajú posledné obdobie občania miest a obcí z úst kandidátov a kandidátok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %