Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
07.11.2022 10:35

Brezno buduje modernú kompostáreň, dôkladnou separáciou odpadu ušetrí


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Brezno buduje modernú kompostáreň, ktorej výstavba by podľa plánov mala byť ukončená v druhej polovici budúceho roka. Stavenisko za bývalou mliekarňou a súčasnou betonárkou už odovzdalo zhotoviteľovi, stavebnej firme zo Žiliny. Samospráva o tom informovala na svojom webe.


Snahou mesta je zabezpečiť v rámci zberu komunálneho odpadu vyseparovanie biologicky rozložiteľných zložiek kuchynského odpadu z rodinných a bytových domov a ich následnú ekologickú likvidáciu. Kompostáreň bude v lokalite, ktorá je v územnom pláne Brezna určená na funkciu priemyselnej výroby a je dostatočne vzdialená od najbližšej obytnej zóny. Na jej výstavbu, ako aj stroje a technológiu mesto získalo od ministerstva životného prostredia nenávratný finančný príspevok vo výške viac než 2,3 milióna eur.

"Vďaka dôkladnej separácii znížime percento biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO), ktorý sa skládkuje a likviduje na miestnej skládke, čím sa mestu znížia poplatky za jeho uloženie. Ušetrené financie nám následne pokryjú zvýšenie cien za prepravu odpadu. Kompostáreň je navrhnutá tak, aby všetky v nej uskutočnené procesy boli environmentálne najvhodnejšie a najefektívnejšie na dosiahnutie zvýšenia miery zhodnocovania BRKO," zdôraznil primátor Tomáš Abel.

Podľa riaditeľa Technických služieb Brezno Lukáša Jeremiáša v kompostárni prebehnú procesy vytriedenia, drvenia, spracovania a uloženia na 'zakládky', kde sa postupne vytvorí kompost, ktorý využijú ako kvalitné organické hnojivo na úpravy mestskej zelene. Celý proces vzniku kompostu má byť výrazne kratší. Zber BRKO z domácností zabezpečia prostredníctvom hnedých zberných nádob a zvážať ich majú dvakrát do týždňa.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.08.2016
Preplnené kontajnery. Kto je zodpovedný za ich vývoz?
Pri veľkom počte ľudí sa môže stať, že nemáte kam vyhodiť vzniknutý odpad z domácnosti, pretože všetky zberné nádoby sú preplnené. Kto je zodpovedný za zvoz komunálneho odpadu a triedeného zberu?
viac
12.01.2021
Michalovce chcú svoj odpad vyvážať na vlastnú skládku v roku 2022
Zvýšenie poplatkov za zber a likvidáciu komunálneho odpadu (KO) o sedem eur na osobu a rok, ktorú tento rok zaznamenali obyvatelia mesta Michalovce, súvisí s nutnosťou mesta vyvážať svoj odpad na skládku v katastri obce Sirník v okrese Trebišov.
viac
12.03.2021
Zber kuchynského odpadu v Trebišove by sa mohol začať v apríli
Mesto Trebišov podľa radnice intenzívne rieši otázku zberu a vývozu triedeného kuchynského odpadu z domácností.
viac
25.05.2021
Trend znižovania skládkovania v meste Humenné pokračuje
Obyvatelia mesta Humenné produkujú z roka na rok menej komunálneho odpadu (KO) končiaceho na skládke. Kým v roku 2016 vyviezli technické služby (TS) mesta na miestnu skládku takmer 9465 ton KO, v roku 2020 to bolo o 1305 menej.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %