Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
23.09.2023 03:00

BSK si zoberie úver do výšky 34 mil. eur, opraviť chce cesty aj mosty


Ilustračná snímka (TASR)


Bratislavský samosprávny kraj (BSK) si zoberie úver do výšky 34 miliónov eur. Zabezpečiť ním chce financovanie projektov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Plánuje zrevitalizovať cesty II. a III. triedy a tiež rekonštruovať mosty.


Prijatie úveru a podpísanie úverovej zmluvy so spoločnosťou National Development Fund II. schválili v piatok krajskí poslanci.         

Vyššie územné celky (VÚC) vrátane Bratislavského kraja majú totiž vďaka dohode medzi Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a organizáciou (MIRRI) SR a organizáciou Slovak Investment Holding (SIH) možnosť získať výhodné úvery na projekty rozvoja dopravy. Na dopravné projekty bolo vyčlenených celkovo 56,95 milióna eur. National Development Fund II je investičným fondom SIH.         

"VÚC môžu získať úvery na veľké, už pripravené projekty rekonštrukcie a modernizácie ciest druhej a tretej triedy či mostov, na ktoré zatiaľ nezískali prostriedky z eurofondov či iných externých zdrojov," konštatuje dôvodová správa s tým, že BSK sa uchádza o úverový rámec do 34 miliónov eur z vyčlenenej alokácie.         

BSK plánuje peniaze využiť na revitalizácie viacerých ciest II. a III. triedy, a to v okresoch Malacky, Pezinok a Senec. Je medzi nimi napríklad cesta II. triedy z Kuchyne, Rohožníka, cez Sološnicu, Plavecké Podhradie a Plavecký Mikuláš s nákladmi vo výške viac ako 5,84 milióna eur. Opraviť by sa mala aj cesta II. triedy v úseku Kostolište - Jakubov - Záhorská Ves (viac ako 4,06 milióna eur), cesta II. triedy v úseku Lozorno - Jablonové - Pernek (viac ako 2,95 milióna eur), cesta II. triedy Modra - Budmerice (viac ako 2,64 milióna eur).         

Rovnako tak cesty III. triedy v úseku Láb - Plavecký Štvrtok, Chorvátsky Grob - Bernolákovo, Veľký Biel - Malý Biel, Malinovo - Zálesie - Ivanka pri Dunaji či Dunajská Lužná - Kalinkovo Hamuliakovo. V prípade mostov je v pláne prestavba mosta na ceste II. triedy v Kuchyni či rekonštrukcia mostov na ceste II. triedy Pezinská Baba.         

Samosprávne kraje môžu získať úvery už tento rok a finančné prostriedky na projekty musia využiť do konca roka 2025. Úver musia čerpať najneskôr do 15. októbra 2023, pričom musia predložiť záväzný zoznam projektov. Následne musia najneskôr do 31. decembra tohto roka vyhlásiť verejné obstarávania.         

V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy sa prijatie tohto úveru nepočíta do zadlženia BSK. Celková suma dlhu BSK by mala byť k 31. decembru 2023 vo výške 92.099.501 eur. Predstavovať bude 44,24 percenta skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka 2022.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.11.2018
Nové strechy v Senci
Župná Stredná odborná škola automobilová a podnikania na Kysuckej 14 v Senci dostala nový vrchný šat. Koncom októbra bola ukončená oprava striech na jej troch objektoch v celkovej hodnote takmer 140 tisíc eur.
viac
05.09.2019
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch
Trnavský župan Jozef Viskupič odovzdal Krajinský most v Piešťanoch spoločnosti, ktorá bude realizovať jeho rekonštrukciu. Dôvodom rekonštrukcie mosta sú poruchy na jeho spodnej časti a súčasťou opráv bude aj modernizácia úseku cesty Banka, ktorá je značne poškodená.
viac
09.09.2023
Mesto Bratislava plánuje čerpať nový úver vo výške osem miliónov eur
Mesto Bratislava plánuje čerpať nový investičný úver vo výške osem miliónov eur. Zabezpečiť ním chce financovanie projektov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). V zozname uvádza cesty II. triedy - Púchovská, Trnavská a Račianska.
viac
21.09.2023
Župa začala rekonštruovať most na ceste v obci Jakubov
Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (SC BSK) sa okrem komplexných rekonštrukcií ciest pustila do diagnostiky a následných opráv mostov. V stredu 20. 9. 2023 sa začala prestavba mosta M7277 na ceste II/503 v obci Jakubov na Záhorí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %