Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
09.06.2023 09:30

Cyklotrasa z Poltára do R. Soboty bude drahšia, práce sa mierne predĺžia


Ilustračná snímka.


Cyklotrasa, ktorá prepojí okresné mestá Poltár a Rimavská Sobota, bude drahšia a práce na jednej z etáp sa mierne predĺžia.


Vyplýva to z dodatku k zmluve o dielo medzi Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a spoločnosťou OHLA ŽS, ktorá práce realizuje. Potvrdila to hovorkyňa kraja Lenka Štepáneková.

S výstavbou prvej etapy cyklotrasy s dĺžkou takmer osem kilometrov, ktorá vedie z mesta Poltár do obce Hrnčiarska Ves, sa začalo vlani na jeseň. Ako vyplýva zo zverejneného dodatku k zmluve so zhotoviteľom, práce na úseku sa predĺžia, navýšiť bolo potrebné aj celkovú cenu diela, a to o vyše 215 000 eur na aktuálnych takmer 2,5 milióna eur s DPH. Dôvodom sú odchýlky medzi projektovou dokumentáciou a reálnym stavom staveniska.

"V zmysle projektovej dokumentácie sa malo nachádzať na telese bývalej železničnej trate v celej dĺžke plánovanej cyklistickej komunikácie podložie zo štrkodrviny, ktoré sa kedysi nachádzalo pod železničnou traťou. Pri odstránení náletových drevín bolo zistené, že na niektorých miestach sa toto podložie nenachádza, konkrétne v dĺžke približne 3155 metrov, a nachádza sa tam len podložie tvorené zeminou. Predmetné podložie zo zeminy je potrebné odkopať a zhutniť kamenivom," uvádza sa v zmluvnom dodatku.

Ako priblížila hovorkyňa kraja Lenka Štepáneková, termín dokončenia prvej etapy cyklotrasy sa z tohto dôvodu posunul približne o mesiac na koniec júla. Práce na druhej etape, ktorá spojí Hrnčiarsku Ves s Rimavskou Sobotou, podľa jej slov pokračujú v súlade s harmonogramom, aj tu však bude pravdepodobne potrebné vykonať práce naviac.

Približne 30 kilometrov dlhá cyklotrasa spájajúca Poltár s Rimavskou Sobotou bude viesť po niekdajšej železničnej trati, ktorú BBSK v roku 2013 odkúpil od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) za symbolické euro. Projekt je rozdelený do dvoch etáp, práce na oboch realizuje česká spoločnosť OHLA ZŠ. Na vybudovanie cyklotrasy kraj získal z eurofondov vyše 6,6 milióna eur.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2021
Mobilné očkovanie rozširuje BBSK tento týždeň do okresu Krupina
Banskobystrický samosprávny kraj bude v priebehu tohto týždňa očkovať seniorov prostredníctvom mobilných očkovacích jednotiek v okresoch Poltár, Rimavská Sobota, Revúca a Krupina. O službu je záujem, určená je pre ľudí vo veku 60 a viac rokov.
viac
20.12.2021
BBSK získal vyše 1,7 milióna eur na cyklotrasu medzi Poltárom a R. Sobotou
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal viac ako 1,7 milióna eur na vybudovanie I. etapy cyklotrasy medzi okresnými mestami Poltár a Rimavská Sobota. Potvrdila to hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.
viac
26.09.2022
BBSK získal na cyklotrasu z Poltára do R. Soboty ďalších takmer 5 miliónov eur
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal z eurofondov dotáciu na druhú etapu cyklotrasy medzi Poltárom a Rimavskou Sobotou.
viac
20.10.2022
BBSK začína s prvou etapou výstavby cyklotrasy medzi Poltárom a R. Sobotou
Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) začne o pár týždňov s prvou etapou výstavby cyklotrasy medzi Poltárom a Rimavskou Sobotou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %