Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
03.03.2021 03:20

Hriňová spravuje 178 km ciest, rozpočet však na to nestačí


Ilustračná snímka: (tasr).


Aj napriek tomu, že mesto Hriňová v Detvianskom okrese v posledných rokoch do opráv ciest investovalo viac ako 1,3 milióna eur zo svojho rozpočtu, samospráve sa podarilo zrekonštruovať iba 45 vybraných ciest.


„Hriňová s katastrálnym územím 126,5 štvorcového kilometra je v poradí piatym najrozľahlejším mestom v Slovenskej republike. V rámci chotára, ktorý je známy roztrateným lazníckym osídlením, spravujeme 178 kilometrov ciest,“ povedal primátor mesta Stanislav Horník.

Ako uviedol, sieť spravovaných miestnych komunikácií je rozsiahlejšia, ako spravuje ktorékoľvek krajské mesto. „Rozpočet mesta je však prinajlepšom len jednou dvadsatinou z rozpočtu krajských samospráv,“ doplnil s tým, že v harmonograme výstavby, rekonštrukcie, modernizácie, údržby a opráv ciest z roku 2011 je identifikovaných viac ako 80 miestnych komunikácií v havarijnom stave. „Sú to cesty, ktoré prepájajú mesto s väčšinou odľahlými miestnymi časťami, ktorých je 15. Zo 7237 obyvateľov žije 3090 práve na hriňovských lazoch,“ poznamenal primátor a dodal, že samospráva sa snaží prijímať také rozhodnutia, aby obyvateľov podporovala pri tradičnom hospodárení na pôde. Patrí sem gazdovanie, pestovanie poľnohospodárskych plodín, pasenie dobytka, udržiavanie krajiny, vďaka čomu sa rozvíja vidiecky cestovný ruch.

Primátorovi Hriňovej sa nepáči, že spôsob financovania samospráv a prerozdeľovanie podielových daní žiadnym spôsobom nezohľadňuje mestám a obciam dĺžku spravovanej cestnej siete. „Výzvy na podávanie žiadostí o poskytnutie nenávratných finančných príspevkov z eurofondov na rekonštrukcie miestnych komunikácií boli za posledné obdobia len sporadické alebo to boli výzvy v rámci Programu rozvoja vidieka pre obce do 2000 obyvateľov,“ vysvetlil.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vo svojom stanovisku uviedlo, že čo sa týka rekonštrukcií ciest druhej a tretej triedy, riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP) doteraz vyhlásil výzvy na ich modernizáciu a rekonštrukciu. „V rámci IROP boli v programovom období, k 1. decembru minulého roka, podporené modernizácie na rekonštrukcie ciest druhej a tretej triedy vo výške 50 794 771 eur,“ podotklo ministerstvo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.03.2017
Handlová vyzvala obyvateľov, aby jej nahlasovali výtlky na komunikáciách
Samospráva Handlovej dnes spustila výzvu s názvom Jarný výtlkozber. Prostredníctvom nej žiada obyvateľov mesta, aby jej nahlásili výtlky na mestských komunikáciách po zimnom období.
viac
17.05.2017
Na opravy komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac
Na opravy miestnych komunikácií v Prievidzi pôjde o vyše 500 000 eur viac. Navýšenie rozpočtu na investičnú akciu je súčasťou prvej zmeny rozpočtu mesta na tento rok, ktorú na svojom rokovaní v pondelok (15. 5.) odobrili prievidzskí mestskí poslanci.
viac
26.02.2020
Bratislavskí poslanci budú schvaľovať zmenu rozpočtu s konkrétnymi návrhmi
Oveľa viac opravených ciest a chodníkov. K tomu desiatky vynovených verejných priestorov. Vedenie magistrátu plní svoj sľub a zverejňuje zoznam komunikácií a verejných priestorov, ktoré budú zrekonštruované alebo novovytvorené vďaka vyšším príjmom do mestskej kasy.
viac
16.02.2021
Poslanci PSK vyčlenili na opravu mostov a ciest v kraji 5 000 000 eur
Sumu 5 000 000 eur schválili prešovskí krajskí poslanci na svojom pondelkovom online rokovaní pre Správu a údržbu ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) na opravu desiatich mostov a 15 úsekov ciest v kraji.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %