Piatok 03.04.2020
Dnes má meniny 
Richard
°C
15.02.2020 10:25

Kežmarku dlhodobo klesá počet obyvateľov, samospráva chystá opatrenia


Snímka zdroj: (msú).


Mestu Kežmarok dlhodobo mierne klesá počet obyvateľov, tamojšia samospráva chystá opatrenia, aby tomu zabránila.


„Dôvodov pre pokles obyvateľov je niekoľko a pretrváva už od roku 2000, keď žilo v Kežmarku 17 420 obyvateľov. Ku koncu minulého roku ich bolo 15 756. Dobrou správou je, že vlani bolo viac narodených, ako zomrelých,“ uviedla hovorkyňa mesta Zuzana Šlosárová.       

Z mestečka pod Tatrami sa však v predchádzajúcom roku odsťahovalo viac ľudí, ako sa doň prisťahovalo. Trendom podľa hovorkyne v súčasnosti je, že ľudia odchádzajú bývať na vidiek a do okolitých dedín, kde je cena nehnuteľností či pozemkov na výstavbu rodinných domov prijateľnejšia. „Do Kežmarku chodia za prácou, školou, nákupmi a trávia tu voľno časové aktivity. Ak si pozriete štatistiky okolitých obcí, určite sa tento názor potvrdí,“ skonštatovala. Ďalším dôvodom poklesu je podľa radnice starnutie obyvateľstva. Šlosárová upozornila, že to nie je to problém len mesta Kežmarok, ale celosvetový. Mladí ľudia zase odchádzajú za štúdiom a prácou do zahraničia a do väčších miest a mnohí tam už ostanú natrvalo.      

Mesto túto situáciu začalo riešiť intenzívnejšie pred piatimi rokmi. Vďaka vládnemu akčnému plánu rozvoja Kežmarského okresu vzniklo v regióne viac ako 3000 pracovných miest a nezamestnanosť klesla na približne 14 percent. „Príchodom zahraničných investorov priemerné mzdy rastú, a tým pádom sa náš región stáva atraktívnym aj pre mladých ľudí. V meste od roku 2018 pôsobí Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, takže vysokoškolské štúdium nájdu Kežmarčania už aj doma,“ dodal primátor mesta Ján Ferenčák.       

Kežmarok doteraz nemal pripravené zóny pre výstavbu rodinných domov. Radnica túto situáciu chce zmeniť a plánuje výstavbu novej obytnej zóny nad železničnou stanicou. Vlani samospráva za týmto účelom odkúpila pozemky v hodnote viac ako 200 000 eur. Spustené sú aj súkromné investície do bytovej výstavby, investori začínajú predávať byty v centre mesta, ako aj na sídlisku Juh. Ďalšia súkromná výstavba je plánovaná v lokalite Suchá hora.      

Za posledné štyri roky mesto postavilo dva obytné domy a hľadá ďalšie miesta pre výstavbu bytovky. „V tomto roku pripravíme ďalšiu projektovú dokumentáciu, na ktorú máme v rozpočte vyčlenené finančné prostriedky. V najbližšom období budeme prehodnocovať využitie bývalých kasární, kde zvažujeme vytvorenie ďalšej obytnej zóny,“ priblížil ďalšie vízie primátor.

Okrem toho mesto stále pracuje na príchode ďalších zamestnávateľov do priemyselného parku. V tomto roku tam nemecká spoločnosť Mubea plánuje otvoriť nový závod, ktorý má v horizonte piatich rokov zamestnať 500 ľudí. Vedenie mesta však rokuje aj s ďalšími firmami.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.10.2016
Stropkov investoval do opravy parku, osvetlenia i dopravy
Stropkovská samospráva sa na prelome leta a jesene zamerala na realizáciu viacerých menších investičných akcií. Novinkou v centre mesta je kompletná obnova oplotenia v historickom parku, ktoré bolo podľa dostupných informácií staré približne 70 rokov.
viac
12.04.2017
Stanovisko hlavného mesta k výstavbe bytových náhrad Pri kríži
Primátor berie na vedomie hlasovanie poslancov, pri svojom rozhodovaní však musí postupovať tak, aby konal v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy a zároveň tak, aby prijaté uznesenia neboli v rozpore so zákonom  či v rozpore s efektívnym a hospodárnym nakladaním s majetkom mesta.
viac
21.02.2020
Pri Zemplínskej šírave vzniká rekreačný komplex za šesť miliónov eur
Pri Zemplínskej šírave má na ploche približne 12 hektárov vzniknúť rekreačný komplex. Informovala o tom Lucia Ciriaková zo spoločnosti CEE Real Estate Group, ktorá je investorom projektu.
viac
24.03.2020
Organizácie vyzývajú vládu na podporu cyklistickej, pešej a verejnej dopravy
Spolu 44 organizácií vyzýva novú vládu, aby zvýšila svoju podporu v cyklistickej, pešej a verejnej osobnej doprave. Rovnako, aby zásadné ciele a opatrenia zahrnula aj do svojho programového vyhlásenia. Informovala o tom Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %