Pondelok 02.10.2023
Dnes má meniny 
Levoslav
°C
23.08.2023 08:25

Kraje požadujú dokončiť reformu verejnej správy, rokovali s 11 stranami


Na archívnej snímke predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič. Snímka zdroj: (tasr).


Samosprávne kraje Slovenska (SK8) požadujú dokončiť reformu verejnej správy, ale tiež napríklad zaradiť združenie medzi stálych členov Hospodárskej a sociálnej rady SR, tzv. tripartity.


O svojich požiadavkách rokovalo združenie s vybranými 11 politickými subjektmi, ktoré by sa mohli po septembrových voľbách dostať do parlamentu. S každým z nich chce podpísať memorandum o spolupráci Samospráva ako partner. Informovali o tom v utorok na brífingu.

"Mať jednoznačných 11 politických záväzkov od 11 politických subjektov prispeje k tomu, aby sme sa navzájom po volebnom období neprekvapovali. A aby mohla regionálna samospráva slúžiť ako partner vlády," skonštatoval predseda SK8 a zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič s tým, že by sa tým mala posilniť spolupráca medzi štátom a samosprávami.

Dokument zahŕňa 24 bodov v deviatich oblastiach regionálneho rozvoja, ktoré jednotlivé krajské samosprávy trápia a radi by ich v najbližších rokoch riešili centrálnou úrovňou, teda vládou SR alebo parlamentom. Vypracovaný bol na základe dlhoročných skúseností vedení krajov, ktoré nechcú byť v ďalšom období opomínané tak, ako to bolo v uplynulých rokoch.

Medzi ďalšími požiadavkami sú z ďalších oblastí rozvoja samospráv, financií, školstva, zdravotníctva, sociálnych služieb, eurofondov, dopravy, cestovného ruchu, kultúry či informatizácie. Požadujú napríklad zazmluvnenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zdravotnými poisťovňami či presadenie úhrady preneseného výkonu štátnej moci, ale tiež nárok na príspevok na odkázanosť či nastavenie kategorizácie poskytovania sociálnych služieb. Vyzývajú tiež na čo najskoršie naštartovanie čerpania eurofondov po voľbách. Hovoria aj o zavedení rozšíreného daňového mixu či vytvorení cestného fondu na starostlivosť o cesty II. a III. triedy.

Cieľom samosprávy ako partnera má byť spolupráca a koordinácia aktivít tak, aby priniesla efektívnejší a transparentnejší spôsob rozhodovania. Kraje zároveň deklarujú, že budú naďalej hájiť záujmy regiónov a ich obyvateľov, pričom politické rozhodnutia by mali byť prijímané práve v súlade s ich potrebami a očakávaniami. Kraje chcú taktiež rokovať o prenose prípadných ďalších kompetencií zo štátu na ne, a to aj s určitým finančným krytím.

"Politické subjekty deklarovali záujem o spoluprácu a zároveň prejavili záujem podporiť alebo podpísať memorandum o spolupráci," poznamenal Viskupič. S rokovaní s nimi vyplynuli podľa neho niektoré pripomienky či menšie úpravy, ktoré sa budú zapracovávať. Do konca augusta by chcelo mať združenie SK8 doladené všetky memorandá s jednotlivými politickými stranami a hnutiami, s ktorými rokovalo (Aliancia, Demokrati, Hlas-SD, KDH, OĽANO a priatelia, Progresívne Slovensko, Republika, SaS, Sme rodina, Smer-SD a SNS). Podpísané a zverejnené by mohli byť v prvých septembrových dňoch.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.11.2021
Kraje chcú viac kompetencií pri obstarávaní prímestskej autobusovej dopravy
Samosprávne kraje žiadajú vytvorenie pracovnej skupiny na riešenie problémov vo verejnom obstarávaní prímestskej autobusovej dopravy.
viac
30.11.2021
Kraje chcú viac peňazí z nových eurofondov, 1,5 mld. eur im nestačí
Samosprávne kraje žiadajú vyššiu alokáciu z nových eurofondov, namiesto 1,5 miliardy eur chcú aspoň dvojnásobok. Informovalo o tom združenie SK8.
viac
03.06.2022
Samosprávne kraje chcú rokovať s premiérom o kompenzácii výpadku v rozpočtoch
Samosprávne kraje chcú rokovať s premiérom aj ministrom financií o tom, akým spôsobom budú vyšším územným celkom vykompenzované výpadky v rozpočtoch v dôsledku prijatia protiinflačnej pomoci.
viac
06.06.2022
IVO a SK8 predstavili publikáciu k 20. výročiu vzniku samosprávnych krajov
Inštitút pre verejné otázky (IVO) a združenie samosprávnych krajov SK8 predstavili knižnú publikáciu k 20. výročiu vzniku samosprávnych krajov. Je retrospektívnym prierezom existencie samospráv, otvára tiež otázku budúcnosti či európskej perspektívy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %