Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
09.03.2022 04:15

L. Mikuláš očakáva nárast nákladov na energie v státisícoch eur


Ilustračná snímka: (tasr).


Súvisí to so zvyšovaním cien plynu a elektriny. Na mestskom úrade preto vznikla skupina energetických expertov. Tí pripravujú plán opatrení na zmiernenie dosahov zvyšovania cien.


"Touto energetickou problematikou sa komplexne zaoberáme už od konca minulého roka. Od začiatku januára pracujeme na optimalizácii všetkých výdavkov. Od prvého dňa nového roka intenzívne pracujeme na znižovaní samotnej spotreby elektrickej energie a plynu," ubezpečil primátor Ján Blcháč. Prioritou radnice podľa jeho slov naďalej ostáva zachovať kvalitu služieb, ktoré pre obyvateľov zabezpečuje.

Mesto chystá šetriace opatrenia na zníženie energetickej náročnosti verejného osvetlenia. Pouličné lampy však nevypne. "Nepôjdeme po vzore niektorých miest a obcí, ktoré vypínajú osvetlenie počas noci, ale hľadáme možnosti, ako optimalizovať využitie verejného osvetlenia napríklad znížením jeho intenzity," priblížil primátor.

Hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková zhodnotila, že v Liptovskom Mikuláši doplatia na rastúce ceny energií spomedzi mestských inštitúcií a organizácií najviac materské a základné školy. Riaditelia základných škôl očakávajú, že za energie zaplatia o 155 000 eur viac. "Tieto straty však hradí štát. Mestského rozpočtu sa dotknú platby materských škôl, ktoré by mali byť vyššie o takmer 140 000 eur," dodala.

Verejnoprospešné služby (VPS) mesta odhadujú, že ich ročné náklady na energie sa v tomto roku zvýšia o 130 000 eur. "Vlna zdražovania nás zasiahla rovnako ako ostatné organizácie a spoločnosti na Slovensku. S týmto navýšením sa snažíme vysporiadať úspornými opatreniami na všetkých prevádzkach, ale aj navýšením cien niektorých našich výkonov a v neposlednom rade vykrytím zvýšených nákladov na úkor nášho hospodárskeho výsledku," informoval ekonomický námestník VPS Martin Kögel.

Dosah zvýšených cien sa dotkne aj budovy mestského úradu, domu kultúry, mestského múzea, informačného centra, komunitného centra, zariadenia pre seniorov a domova dôchodcov či denných centier mesta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.09.2016
Rekonštrukcia ušetrí mestu vyše stotisíc eur ročne
Liptovskomikulášska radnica získala maximálnu výšku príspevku na projekt zníženia energetickej náročnosti objektu mestského úradu, takmer dva milióny eur. V súčasnosti už v plnom nasadení pracujú stavbári na rekonštrukcii.
viac
20.01.2021
Cintorín Vrbica by sa mal rozšíriť o kolumbárium
Cintorín Vrbica v Liptovskom Mikuláši by sa mal počas dvoch rokov rozšíriť o kolumbárium. Do ideovej architektonickej súťaže dodali ateliéry päť návrhov, vyhrali architekti Katarína Šiarniková a Juraj Šiarnik. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
13.09.2022
Nitre nebude stačiť na faktúry za energie ani dvojnásobok minuloročnej sumy
Mesto Nitra zaplatí v tomto roku za energie vyše dvojnásobok toho čo vlani. Ako informovala radnica, v roku 2021 Nitra na tento účel, bez nákladov na školské budovy, vynaložila 1,7 milióna eur.
viac
19.01.2023
Zvýšené náklady na energie budú mesto stáť zhruba 700 000 eur
Zvýšené náklady na elektrinu a plyn budú mesto Liptovský Mikuláš v tomto roku stáť približne 700 000 eur. Potvrdil to primátor Ján Blcháč.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %