Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
22.10.2020 03:30

Mestá sú frustrované. Nemajú informácie


ÚMS.


Únia miest Slovenska po spoločnom rokovaní členských miest musí konštatovať, že aj napriek maximálnemu spoločnému úsiliu je proces prípravy na celoplošné testovanie obyvateľstva z objektívnych príčin nerealizovateľný.


Mestá nemajú jednotné informácie k pripravovanému celoplošnému testovaniu a v tejto chvíli nie je jasné, ako môžu v tomto procese spolupracovať so štátom. Rovnako, ako v prvej vlne pandémie, aj teraz sú pripravené spolupracovať s maximálnym nasadením, aby Slovensko zvládlo súčasnú krízu. Bez jasných a zrozumiteľných pokynov to ale nedokážu zvládnuť. Mestá sa obávajú, že nebudú vedieť zabezpečiť všetky zamýšľané úlohy tak, aby bol tento masový projekt úspešný. Sú právom nahnevané a frustrované.

Richard Rybníček, prezident ÚMS: „Nebudeme hľadať vinníkov a nechceme, aby sa do tejto situácie ťahala politika. Musíme si udržať chladnú hlavu a riešiť problémy, ktoré nás v najbližších týždňoch čakajú. Investujme energiu a peniaze do reálnych a bezpečných riešení. Toto nepovažujeme za reálne ani za bezpečné riešenie. Zomknime sa a buďme zodpovední. Len tak sa spoločne z tejto krízy dokážeme dostať.“

ÚMS stále očakáva jasnú a zrozumiteľnú metodiku, ako majú mestá postupovať, za čo sú zodpovedné a v čom im štát podá pomocnú ruku. Mestá stoja aj naďalej v prvej línii boja proti pandémii a sú odhodlané chrániť svojich obyvateľov. S prázdnymi rukami a bez jasných pokynov však nedokážu garantovať úspešnosť vládou zamýšľaných cieľov. V týchto chvíľach je už jasné, že šírenie pandémie je rýchlejšie, ako rozpačité prípravy na celoplošné testovanie, akokoľvek dobre bol tento zámer myslený. Pri súčasných číslach by celoplošné testovanie bol už len akýsi audit, ktorý nám ukáže, aký je stav v daný deň, ale nič by neriešil. Je viac ako isté, že stojíme pred uzavretím krajiny.

Autor: (Daniela PIRŠELOVÁ, hovorkyňa UMS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2020
Mestá sú pripravené konať. Potrebujú pokyny od štátu
Únia miest Slovenska verí, že vláda má pripravené kompletné dokumenty a efektívnu metodiku na zabezpečenie plošného testovania obyvateľov Slovenska. Mestá sú pripravené urobiť všetko, čo je v ich silách, aby dopomohli koordinovanej a efektívnej realizácii tohto projektu.
viac
02.11.2020
M.Kollár: Ak treba ďalšie testovanie, štát to zvládne i bez samospráv
Ak treba ďalšie plošné testovanie, štát to zvládne aj bez samospráv. Myslí si to primátor Hlohovca a viceprezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Miroslav Kollár, ktorý je aj poslancom parlamentu za stranu Za ľudí.
viac
10.11.2020
Mestá zvládli druhé kolo celoplošného testovania úspešne
Únia miest Slovenska, po online stretnutí s členskými mestami, môže skonštatovať, že druhé kolo celoplošného testovania, ktoré sa týkalo už len vybraných červených okresov, dopadlo úspešne.
viac
20.11.2020
Mestá sú pripravené spolupracovať, keď im štát preplatí náklady
Únia miest Slovenska bude rešpektovať odporúčanie odborníkov k celoplošnému testovaniu vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %