Pondelok 13.07.2020
Dnes má meniny 
Margita
°C
27.05.2020 07:30

Mesto Žilina darovalo zdravotníkom tisícky rúšok


Žilinský primátor Peter Fabiáne priniesol zdravotníkom tisícky ochranných rúšok.


Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina dnes navštívil žilinský primátor Peter Fiabáne. Priniesol jej dar v podobe 10-tisíc kusov jednorazových chirurgických rúšok, ktoré Žilinčania získali z družobného čínskeho mesta Changchun.


Ako informoval generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek, aj vďaka aktuálnemu daru tisícok chirurgických rúšok je nemocnica dostatočne predzásobená pre prípad, že by sa pandémia koronavírusu vrátila. „Nebolo to však vždy tak, preto si nesmierne vážime každú pomoc, ktorú sa nám podarilo získať vlastnými objednávkami z rôznych spoločností, ale najmä nezištnú podporu darcov, ako je i táto z mesta Žilina. Pán primátor bol jedným z prvých, ktorí nám poskytli pomocnú ruku a mesto vystupovalo ako sprostredkovateľ medzi firmami v čase, keď dodávky neprichádzali, nevedeli sme, aký rozsah pandémie nás čaká a potrebovali sme doplniť zásoby,“ informoval I. Stalmašek.

Podľa jeho slov začala nemocnica nakupovať rezervné ochranné prostriedky v januári, no koncom februára a začiatkom marca už objednávky neprichádzali alebo boli výrazne krátené. „Veľmi významným spôsobom nám vtedy pomohli desiatky firiem, organizácií, ale i jednotlivci či naši zamestnanci. Darom sme do dnešného dňa dostali približne 50-tisíc kusov rôznych pomôcok, ako sú rúška, respirátory, štíty, dezinfekcie, ale tiež jedlo, pitný režim, ovocie pre dobrovoľníkov a pracovníkov nemocnice. Úprimne ďakujeme za všetko, čo pre nás ľudia urobili a ďakujeme tiež mestu Žilina, ktoré nám venovalo tak veľkú časť z doručených rúšok,“ priblížil generálny riaditeľ FNsP Žilina.

„Som veľmi rád, že sa nám podarila aj takáto forma pomoci pre Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline. Poďakovanie patrí i našim priateľom z družobného mesta Changchun a samozrejme všetkým tým, ktorí sa o tento projekt pomoci zaslúžili,“ uviedol primátor mesta Žilina Peter Fiabáne s tým, že okrem žilinskej nemocnice rozdelí mesto rúška sociálnym a školským zariadeniam. „Malú rezervu nechávame v skladoch, keby sa situácia komplikovala, aby sme vedeli pomôcť. Verím, že rúška budú slúžiť všade tam, kde to najviac potrebujú,“ dodal P. Fiabáne.

Denná spotreba jednorazových rúšok sa v žilinskej nemocnici pohybuje na úrovni 1000 až 1500 kusov, v prípade pandémie sa však dokáže rýchlo zvýšiť. Vedenie preto víta, že dnes už sú zásoby i dodávky firiem dostatočné. „Sme podstatne lepšie pripravení na situáciu, ktorá by sa mohla niekedy zopakovať a vieme, čo máme robiť. Verím ale, že zásoby sa budú míňať postupne a nebudeme ich potrebovať nárazovo v prípade ďalšej vlny,“ uzavrel generálny riaditeľ I. Stalmašek.

Autor: (Lenka ZÁTEKOVÁ, hovorkyňa FNsP Žilina)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.03.2020
Prievidza zabezpečuje prevenciu aj medzi bezprístrešnými obyvateľmi
Mesto Prievidza zabezpečuje prevenciu pred šírením nového koronavírusu aj medzi bezprístrešnými obyvateľmi. Bezdomovcom, ktorí sa zdržiavajú v rôznych častiach mesta, rozdáva informačné letáky a rúška. Viacerí oslovení bezprístrešní obyvatelia prevenciu dodržujú už dlhšie a nosia vlastnoručne vyrobe
viac
30.03.2020
Mesto rozdalo stovku rúšok lekárom a plánuje zriadiť „handlovskú rúškobanku“
V piatok 27. marca bolo handlovským lekárom a ich sestrám darovaných mestom Handlová 106 ks základných rúšok. V Handlovej je spolu na území mesta 40 lekárov.
viac
04.04.2020
Malacky ďakujú Vietnamskej komunite
Mesto Malacky ďakuje Vietnamskej komunite na Slovensku za pomoc vo forme darovania ochranných pomôcok. Jej predseda Kim Dang Nguyen osobne odovzdal na Mestskom úrade v Malackách 150 rúšok, 100 kusov hygienických rukavíc a 30 dezinfekčných gélov.
viac
30.04.2020
Pomáhajú medici i dobrovoľníci
Pri vstupnej kontrole, triedení a testovaní pacientov vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline už niekoľko týždňov aktívne pomáhajú študenti medicíny spolu s dobrovoľníkmi zo Slovenského Červeného kríža (SČK).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %