Streda 24.04.2024
Dnes má meniny 
Juraj
°C
30.03.2022 09:30

Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo siedmy ročník Ceny SR za krajinu


Na snímke vľavo štátny tajomník ministerstva životného prostredia SR Juraj Smatana a vpravo generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michal Maco počas vyhlásenia 7. ročníka súťaže Cena Slovenskej republiky za krajinu. Snímka zdroj: (tasr).


Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo v utorok siedmy ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu. Laureát ceny získa budúci rok nomináciu na Cenu Rady Európy za krajinu ako jediný nominant za Slovensko.


Informovali o tom štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana a riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michal Maco.

Kandidáti na udelenie ceny sa môžu prihlásiť prostredníctvom prihlášok, ktoré nájdu na webovej stránke www.cenazakrajinu.sk. Urobiť tak môže realizátor projektu alebo niekto iný, ale so súhlasom realizátora, priblížil Maco. "Kandidovať na ocenenie môžu oprávnení kandidáti, ktorí kandidovali aj v minulosti, no s výnimkou laureátov z minulých období," poznamenal. Prihlášky je možné poslať SAŽP do 30. júna.

Nominované projekty bude podľa Maca posudzovať odborná komisia. Zložená bude z odborníkov na životné prostredie, zástupcov verejnej správy, samospráv a zástupcov neziskového sektora. Svoje projekty budú kandidáti prezentovať v auguste.

Komisia bude hodnotiť štyri základné kritéria. Pôjde o komplexnosť a celkový prínos projektu v starostlivosti o krajinu, mieru naplnenia kritérií pre posudzovanie ceny a ich dokladovania, vzorovosti, príkladovosti, udržateľnosti a opakovateľnosti projektu. Zamerajú sa podľa Maca aj na kvalitu predložených podkladov a prezentácie projektu.

"Výsledky sa dozvieme na slávnostnom odovzdaní v októbri tohto roka," povedal Maco. Dodal, že zároveň ocenia aj laureáta z predchádzajúceho roka, keďže vyhlásenie sa pre pandemickú situáciu nemohlo konať.

Cena Slovenskej republiky za krajinu je čestným vyznamenaním pre organizácie, ktoré ideovo, tematicky prispievajú k implementácii Európskeho dohovoru o krajine na národnej úrovni. Slovensko ju udeľuje v dvojročnom cykle, v každom párnom roku.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2016
Cenu Slovenskej republiky za krajinu udelili mestu Hriňová
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) udelilo 9. novembra 2016, v priestoroch historickej Radnice mesta Banská Bystrica, Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016 mestu Hriňová za projekt „Hriňovské lazy – krajina hodnôt“.
viac
19.03.2020
Envirorezort vyhlásil 6. ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) vyhlásilo 17. marca 2020 šiesty ročník Ceny Slovenskej republiky za krajinu. Cena je čestným vyznamenaním pre organizácie, ktoré ideovo, tematicky prispievajú k implementácii Európskeho dohovoru o krajine na národnej úrovni.
viac
18.07.2020
O Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2020 zabojuje 7 projektov
Do šiesteho ročníka Ceny Slovenskej republiky za krajinu, vyhlásenej Ministerstvom životného prostredia SR 17. marca 2020, bolo prihlásených 8 realizovaných projektov.
viac
21.07.2022
Na Cenu SR za krajinu 2022 nominovali deväť projektov
Celkom deväť realizovaných projektov bolo nominovaných do tohtoročnej Ceny SR za krajinu. Informovala o tom Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), ktorá je národným koordinátorom ceny, pričom vyhlasovateľom je Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %