Piatok 12.08.2022
Dnes má meniny 
Darina
°C
04.08.2022 07:45

MŽP pripravuje nový zákon o EIA, má skĺbiť tri legislatívy


Ilustračná snímka: (tasr).


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pripravuje nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Je pri ňom potrebné skĺbenie troch legislatív na povoľovanie stavieb. Uviedlo to tlačové oddelenie rezortu.


Poukázalo, že poslanecký návrh novely zákona EIA, ktorý bol v parlamente prerokovaný v prvom čítaní, bol vypracovaný bez participácie MŽP.

V novej legislatíve o EIA sa má spojiť pripravovaný zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a nové stavebné predpisy, ktoré schválil parlament. Skĺbiť sa má aj s pripravovaným zákonom o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorým sa mení povoľovanie všetkých zložitejších technologických prevádzok a ktoré rovnako vyžadujú proces EIA.

"V súčasnosti ide o tri samostatné procesy. Vzhľadom na závažnosť a rozsah zmien, ako aj snahu zjednodušiť a urýchliť povoľujúce konania, prebieha na odbornej úrovni živá diskusia o správnom nastavení, respektíve spájaní procesov," priblížil envirorezort.

V rámci nového zákona sa podľa MŽP upravuje aj znenie prílohy, ktorá určuje navrhované činnosti a prahové hodnoty pre zisťovacie konanie a pre povinné posúdenie vplyvov na životné prostredie. "Je potrebné brať ohľad na medzinárodné záväzky, znenie smernice o posudzovaní vplyvov určitých verejných a súkromných projektov na životné prostredie a najmä na predpokladané vplyvy projektov na životné prostredie," skonštatovalo ministerstvo.

V častiach, ktoré sa týkajú stavebného povoľovania, predpokladá rezort účinnosť najneskôr od apríla 2024. Je možné, že niektoré ustanovenia budú mať skoršiu účinnosť.

Poslanci v júni posunuli do druhé čítania novelu, ktorá upravuje niektoré zákony v súvislosti so zrýchlením niektorých konaní. Má zabrániť šikanóznym obštrukciám zo strany verejnosti. Novelou sa má zachovať právo verejnosti vyjadrovať sa k správe vecí verejných, ale zároveň vytvoriť predpoklady, aby toto právo bolo v rovnováhe s právom vlastníkov nehnuteľností na získanie rozhodnutí v reálnom čase. Mala by tiež upraviť napríklad zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, kde by sa mohla upraviť definícia pojmu povolenie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na likvidáciu čiernych skládok pôjde ďalších 7 miliónov eur
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa rozhodol pokračovať v programe Veľké upratovanie Slovenska, s ktorým prišiel jeho predchodca Peter Žiga (Smer-SD). Pôjde o druhé kolo programu, v tom prvom sa prerozdelilo vyše deväť miliónov eur.
viac
01.11.2017
Envirorezort prichádza po 15 rokoch s návrhom nového zákona o rybárstve
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR prichádza s návrhom nového zákona o rybárstve. Tento týždeň ho predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
27.05.2020
PET fľaše by sa mohli zálohovať už v roku 2022
Zavedenie zálohovania jednorazových obalov by sa malo spustiť podľa pôvodného plánu v roku 2022. Zálohovanie sa odložilo na rok 2023 pre pandémiu koronavírusu.
viac
10.08.2021
Správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení
Zverejnená správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení, ktoré zmierna dôsledky klimatickej zmeny. Slovenský envirorezort v tejto súvislosti pripravuje Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy (NAP).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %