Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
26.01.2022 10:40

Na stredných školách na Spiši sa preinvestuje 11,2 miliónov eur


V lokalite Pradiareň sa vybuduje unikátny moderný areál "Minifarmy" so všetkou potrebnou infraštruktúrou pre chov hospodárskych zvierat a moderné poľnohospodárstvo.


Vďaka prostriedkom z Integrovaného regionálneho operačného programu sa dve stredné školy na Spiši zmodernizujú. Celkovo sa v nich preinvestuje 11,2 miliónov eur. Prešovský kraj si od týchto projektov sľubuje skvalitnenie praktického vyučovania i zatraktívnenie odborov.


Na dvoch stredných školách v Prešovskom kraji sa preinvestuje v rámci operačného programu IROP 11,2 miliónov eur. Konkrétne v SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku to bude vyše 6,5 miliónov eur a na Spojenej škole v Starej Ľubovni vyše 4,7 miliónov eur. Na utorkovom (25.1.) odovzdávaní stavenísk zhotoviteľom to potvrdil predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský.

„Som veľmi rád, že sme dnes mohli odštartovať projekty, vďaka ktorým sa školy na Spiši stanú modernými vzdelávacími centrami. Pevne verím, že investícia vo výške 11,2 miliónov eur nielen vylepší podmienky praktického vyučovania na SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku a Spojenej škole v Starej Ľubovni, ale tieto školy aj zatraktívni. Je v našom záujme, aby sa žiaci mohli vzdelávať v moderných priestoroch a na špičkových strojoch, ktorými disponujú aj firmy. Už onedlho si budú deviataci vyberať stredné školy a ja som presvedčený, že aj táto modernizácia a vylepšenia na školách im môže pomôcť pri ich rozhodovaní,“ uviedol Majerský.

V rámci 6,5 miliónovej investície sa zmodernizujú odborné pracoviská na troch lokalitách SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku. Na ulici Kušnierska brána sa pri hlavnej budove školy vybuduje moderné a reprezentatívne konferenčné centrum, obnoví sa fasáda, zrekonštruuje sa oplotenie a chodník. Taktiež sa doplní potrebné vybavenie odborných učební novou technológiou (parný konvektomat, hnetáč, kysiareň, modulová pec, trezírovací stroj, stroje na zrenie a následné kysnutie cesta a pod.). Revitalizácia hlavnej budovy s telocvičňou a konferenčné centrum si vyžiada investíciu takmer 1,5 miliónov eur. Práce by mali byť dokončené za jeden kalendárny rok.

V lokalite Pradiareň sa vybuduje unikátny moderný areál "Minifarmy" so všetkou potrebnou infraštruktúrou pre chov hospodárskych zvierat a moderné poľnohospodárstvo. Vzniknú napr. moderné priestory, ako je vyšetrovňa, pitevňa, náraďovňa, vytvoria sa vhodné podmienky na vykonávanie základných laboratórnych skúšok potravín či spracovanie mlieka.

Okrem toho sa tu vybuduje kompletné zázemie pre chov a starostlivosť o hospodárske zvieratá, kúpi sa nový obilný kombajn vybavený modernými prvkami pre odbory „agromechanizátor – opravár“ a „mechanizácia pôdohospodárstva“. Taktiež sa zakúpi dron na aplikáciu pesticídov, hnojív a herbicídov, kolesový traktor s navádzaním a riadením či samohybná rezačka na výrobu konzervovaných krmovín. Tiež sa vybudujú garáže na údržbu strojov. Celková investícia predstavuje 3,2 miliónov eur, pričom modernizácia by mala byť hotová v júli budúceho roku.

Komplexne sa zrekonštruuje a zmodernizuje aj elokované pracovisko v obci Rakúsy, kde prebieha odborné vzdelávanie v odboroch stavebná výroba, potravinárska výroba a spracúvanie dreva. Investícia si vyžiada vyše 475-tisíc eur, pričom práce by mali byť hotové v januári 2023. Navyše, investícia do materiálno-technického vybavenia vo všetkých troch lokalitách (Kušnierska brána, Pradiareň, Rakúsy) bude predstavovať 1,3 miliónov eur.

Na Spojenej škole na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni sa celkovo preinvestuje vyše 4,7 miliónov eur. V rámci toho sa zrekonštruujú existujúce priestory, urobí sa prístavba pre stolársku dielňu s moderným stolárskym vybavením, vytvorí sa cvičný hotel z internátnych izieb, vybuduje sa nový moderný objekt pre výučbu „barbeque“ a cukrárov s množstvom nových zariadení. V škole vznikne aj Multifunkčné regionálne vzdelávacie centrum, vybudujú sa tri športoviská (multifunkčné ihrisko, atletická dráha a workout ihrisko) a investuje sa aj do zvýšenia energetickej hospodárnosti školy. Táto modernizácia si vyžiada vyše 3,6 miliónov eur a ukončená by mala byť v júli roku 2023.

Ďalších 1,1 miliónov eur sa použije na nákup moderného materiálno-technického vybavenia. Doplnený bude napr. moderný softvér na projektovanie nábytku a interiérov, ako aj ďalšie potrebné IKT a digitálne vybavenie ako servre, 3D potravinové tlačiarne, kamera, fotoaparát, veľkoformátový plote, či interaktívny dotykový monitor.

Oba projekty – na školách v Kežmarku i v Starej Ľubovni, sú súčasťou Iniciatívy Catching- up Regions v rámci komponentu „Zlepšovanie stredného odborného vzdelávania a prípravy“. Cieľom je zlepšením kvality odborného vzdelávania a prípravy prostredníctvom investícií do skvalitnenia materiálno-technických a priestorových podmienok pre odborné vzdelávanie žiakov.

 

Autor: (Lea HEILOVÁ, PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.09.2020
Mesto získalo na modernizáciu učební ZŠ viac ako jeden milión eur
Mesto Žilina získalo viac ako jeden milión eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na modernizáciu odborných učební základných škôl (ZŠ).
viac
07.10.2020
Žilina zrekonštruovala tri materské školy za 1,5 milióna eur z eurofondov
Mesto Žilina zrekonštruovalo materské školy (MŠ) Čajakova, Trnavská a Petzvalova za viac ako 1,5 milióna eur. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka získalo financie z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
27.05.2021
Prešovský kraj opraví cesty v okrese Svidník a Humenné
Prešovská samospráva opraví ďalšie cesty v nevyhovujúcom stave. Do roka zmodernizuje vozovku na úseku Hudcovce – Topoľovka a okresná hranica Svidník – Mičakovce. Do rekonštrukcií preinvestuje 1,8 milióna eur.
viac
18.11.2021
ŽSK pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania
Žilinská župa pokračuje v investíciách do rekonštrukcií dielní odborného vzdelávania, podala ďalšie štyri projekty v hodnote 9,9 milióna eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %