Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
08.06.2023 01:30

Náklady na energie za 1. štvrťrok má mesto vo výške 145 000 eur


Ilustračná snímka.


Náklady na energie pre mesto Hriňová v Detvianskom okrese sú za 1. štvrťrok tohto roka 145 000 eur, za celý minulý rok to bola suma 310 000 eur. Potvrdil to primátor Stanislav Horník. Dodal, že v roku 2021 boli celoročné náklady samosprávy na energie 206 000 eur.


Ako ďalej uviedol, mesto prijalo opatrenia, aby náklady znížili. Vlani sa zapojilo do spoločného verejného obstarávania na dodávky energií s viac ako sto samosprávami. "Od nového roku máme nových dodávateľov. Ceny sú lepšie, ako to bolo u dodávateľov poslednej inštancie, keď naši pôvodní dodávatelia stratili spôsobilosť dodávať elektrinu a plyn," objasnil. Informoval, že zároveň v Hriňovej inštalovali úsporné svietidlá. Počas zimy prehodnotili teplotu vykurovania v jednotlivých objektoch. Napriek tomu je však podľa primátora nárast nákladov neudržateľný. "Medzi energeticky najnáročnejšie objekty patria mestské kultúrne stredisko, mestský úrad, zdravotné strediská a športové zariadenia," priblížil s tým, že sú to multifunkčná športová hala a letné kúpalisko.

Od zastropovania distribučných poplatkov očakáva primátor aj zníženie faktúr za elektrinu. "Netýkala sa nás štátna kompenzácia pri silovej zložke elektriny, pretože vďaka súťaži máme ceny nižšie ako 199 eur za megawatthodinu (MWh). Siahli sme len na pomoc pri plyne, kde je zastropovaná cena na úrovni 99 eur za MWh," spresnil. Doplnil, že v súčasnosti by bolo dobré upraviť schému na 100 eur pri elektrine a 50 eur pri plyne. "Aby si na vyčlenenú pomoc štátu siahlo viac odberateľov," vysvetlil s tým, že očakáva aj potvrdenie pomoci z nerozdelených prostriedkov kompenzačnej schémy ministerstva hospodárstva.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.10.2020
Protipožiarne kontroly Handlová tento rok pre pandémiu vynechá
Mesto Handlová tento rok pre pandémiu nového koronavírusu vynechá protipožiarne kontroly objektov v správe mesta. Na väčšiu pozornosť však vyzýva majiteľov rodinných domov, informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
viac
25.02.2022
R. Sobota šetrí náklady na energie, svietiť bude len každé druhé svetlo
Samospráva Rimavskej Soboty pristúpila pre nárast cien plynu a elektrickej energie k viacerým úsporným opatreniam.
viac
18.01.2023
Zálohové platby za elektrinu vzrástli mestu v priemere o 120 percent
Zálohové platby za elektrinu vzrástli mestu Fiľakovo v okrese Lučenec v priemere o 120 percent. Samospráva preto prijala viacero opatrení, ktorých cieľom je znížiť spotrebu v mestských budovách. Uviedla to hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.
viac
29.05.2023
Za 1. štvrťrok zaplatila obec za energie viac, ako za celý minulý rok
Za 1. štvrťrok tohto roka zaplatili v Očovej vo Zvolenskom okrese za energie viac, ako za celý minulý rok. Povedal to starosta Rudolf Huliak s tým, že to plánujú kompenzovať v rámci programu, ktorý nastavila vláda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %