Nedeľa 29.05.2022
Dnes má meniny 
Vilma
°C
22.04.2022 04:15

Novou atrakciou je vychádzková trasa, ktorá ponúka mesto z nadhľadu


Banská Štiavnica - ilustračná snímka.


Mesto Banská Štiavnica má novú atrakciu. Je ňou okružný panoramatický chodník na trase s množstvom zaujímavostí, ktorý z nadhľadu poskytuje najkrajšie pohľady na toto mesto.


“Jedným z našich cieľov pre mesto Banská Štiavnica je rozptýliť návštevníkov v absolútnom centre mesta a distribuovať ich do jeho bezprostredného okolia. Podľa našich skúseností sa väčšina návštevníkov zdržiava iba v okolí hlavného ťahu, čo je škoda, pretože o mnohé prichádza,“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Banská Štiavnica Igor Kuhn.

Štiavnické uličky sú totiž vzhľadom na špecifickú geografiu vystavané v poschodiach, pospájaných romantickými drevenými schodiskami a úzkymi chodníkmi. „Sme veľmi radi, že už po pár dňoch po realizácii sa chodník teší veľkej obľube. Zásluhu na tom má aj nový objekt, ktorý voláme Javisko. Moderný, ale decentný a do prírody citlivo zakomponovaný prvok drobnej architektúry kopíruje terén, schodiskové sedenie umožňuje vo viacerých výškových úrovniach oddych na mieste s krásnou vyhliadkou na mesto s Kalváriou v pozadí,“ priblížil trasu Kuhn.

Trasa sa začína na Námestí sv. Trojice a končí v centre Banskej Štiavnice, má dlhší a kratší variant, značený drevenými smerovými tabuľami, návštevníkom zaberie približne dve a pol až tri hodiny. Prechádza popri rodnom dome Deža Hoffmanna, fotografa slávnych hviezd, ako boli Beatles či Marilyn Monroe, okolo drevenej umeleckej inštalácie Transfer, kultúrneho a turistického centra Hájovňa, aj asi 40 metrov hlbokého prepadliska po banskej ťažbe.

Návštevníci na trase uvidia až päť tajchov vrátane Veľkej Vodárenskej s tyrkysovo sfarbenou vodou. Jej prevažná časť je panoramatická, a tak si návštevníci môžu obzrieť pohľad na centrum z rôznych strán a výšky. „Trasa je vhodná pre malých aj veľkých, pre zamilované páry i zvedavých fotografov,“ doplnil Kuhn.

Projekt za približne 18 000 eur bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.03.2018
Banská Štiavnica je jedným z troch finalistov súťaže Mesto kultúry 2019
Mesto Banská Štiavnica je jedným z troch finalistov, ktorí zabojujú o titul Mesto kultúry 2019. O víťazstvo v projekte Fondu na podporu umenia sa bude uchádzať spolu s Novými Zámkami a Spišskou Novou Vsou.
viac
11.01.2019
Mesto kultúry otvorí burza rodinného striebra
Slávnostným ceremoniálom na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici a inscenovaným výkupom príbehov obyvateľov mesta na účel ich umeleckého stvárnenia odštartuje 19. januára historicky prvé Mesto kultúry Slovenskej republiky.
viac
11.09.2019
Od jazzu cez post rock až k black metalu - NU SOUND OF VISEGRAD
Tretí koncert zo série Nu Sound of Visegrad v rámci v rámci aktivít Banská Štiavnica – Mesto Kultúry 2019 – ponúkne zaujímavé spojenia. Gitarovú hudbu s rôznymi fúziami: black metal, drum and bass, post rock, free jazz.
viac
08.06.2020
Aj toto leto odvezie návštevníkov po krásach mesta Štiavnická Anča
K najznámejším a najnavštevovanejším pamiatkam v Banskej Štiavnici odvezie záujemcov aj tento rok turistický vláčik Štiavnická Anča. Jazdu vyhliadkovým turistickým vlakom si môžu návštevníci mesta užiť už aj počas júna.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %