Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
24.06.2024 04:30

Obec zaviedla nový systém zberu komunálneho odpadu, chce tým šetriť


Ilustračná snímka: Obec Kostolište


Obec Želovce vo Veľkokrtíšskom okrese tento rok sumu za zber komunálneho odpadu nezvyšovala, zaviedla však nový systém jeho zberu. Cieľom je naučiť ľudí triediť smeti, a tým aj šetriť peniaze. TASR informovala starostka Mária Rechová.


Dodala, že paušálny poplatok za zber komunálneho odpadu je 31 eur na osobu a na rok. "Namiesto toho, aby sme ho zvyšovali, prešli sme na kupónový systém. Čim viac budú občania separovať, tým budú platiť menej," vysvetlila s tým, že jeden obyvateľ dostal na tento rok šesť kupónov pre zber smetí. "Žiadame ich o to, aby venovali zvýšenú pozornosť separácii. Rozdiel vidíme na faktúrach, ktoré sú polovičné oproti tým z minulosti. Cítime, že šetríme," zdôraznila.         

Podľa starostky si samospráva do budúcna bude kódmi označovať zberné nádoby. Budú ich skenovať a tieto údaje o počte vyvezených košov bude možné kontrolovať v aplikácii. Budú tak mať presný prehľad o tom, ktorá domácnosť si koľkokrát v roku dala vyviesť nádobu s odpadom i to, aká veľká bola. Súvisí to aj s tým, že sa bude šetriť na manipulačnom poplatku, ktorý si zberová spoločnosť účtuje pri vyzdvihnutí nádoby do smetiarskeho auta. "Jedno zdvihnutie 110-litrovej, respektíve 120-litrovej nádoby stojí 1,80 eura. To je tá podstata, že za manipulačné poplatky sa veľa platí," zhrnula s tým, že cieľom je, aby ich nevyvážali poloprázdne. Podotkla, že keď sa občania naučia separovať, komunálny odpad im bude ubúdať, budú ho menej vyvážať a nebude sa zvyšovať poplatok za jeho vývoz.         

Rechová poznamenala, že plast a papier vyváža zberová spoločnosť spred domov podľa harmonogramu vývozu. Kontajnery na sklo sú rozmiestnené po dedine, pre oblečenie sú v obci uložené dva kontajnery. Biologicky rozložiteľný odpad, konáre a zelený odpad, odvážajú dvakrát do roka spred nehnuteľností.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.10.2016
Krčmy musia mať uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami
„Zrejme využívajú aj naše kontajnery,“ reagoval starosta Lovinobane Ing. Marián Lenhard na otázku, či krčmy, potraviny a ďalší podnikatelia v obci vynášajú odpad do kontajnerov určených len občanom. „Navyše si podľa mňa ani nie sú vedomí, že majú mať uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami.“
viac
02.09.2019
Mesto rozmiestni veľkokapacitné kontajnery na zber komunálneho odpadu
Veľkokapacitné kontajnery na jesenný zber objemného komunálneho odpadu rozmiestni mesto Žilina v jednotlivých mestských častiach od 3. septembra do 18. októbra. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.
viac
19.08.2020
Čo je za odmietnutím odložiť triedenie kuchynských bioodpadov?
Na zavedenie zberu kuchynského bioodpadu ostávajú samosprávam štyri mesiace. Okrem iných nie v Bratislave a v Košiciach, v ktorých ho budú naďalej - ako súčasť zmiešaného komunálneho odpadu - energeticky zhodnocovať ešte dva roky v mestských spaľovniach.
viac
01.02.2021
Nový systém zberu komunálneho odpadu v Trebišove zvýhodňuje separovanie
Mesto Trebišov od začiatku roka zaviedlo množstvový zber zmesového komunálneho odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %