Sobota 25.06.2022
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
16.06.2022 02:25

Od nového roka bude zakázané skládkovanie odpadu, pokiaľ sa neupraví


Ilustračná snímka.


Od nového roka bude na Slovensku zakázané skládkovanie odpadu, pokiaľ neprešiel takzvanou mechanicko-biologickou úpravou (MBÚ). Cieľom je zníženie množstva odpadu a nebezpečenstva pre zdravie ľudí a životné prostredie.


Týmto opatrením sa zvýši aj cena za skládkovanie odpadu. V analýze to uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

"To v praxi znamená, že skládkovaniu bude musieť predchádzať mechanická úprava, pri ktorej sa okrem oddelenia kovov, odpad vytriedi na ľahkú frakciu zastúpenú prevažne zložkami ako plasty, papier či textil a na ťažkú frakciu s obsahom inertného materiálu a biologickej zložky odpadu," vysvetlila Sadovská.

Tvrdí, že ľahkú frakciu, ktorá je environmentálne menej zaťažujúca, bude možné skládkovať do roku 2027. Potom ju bude možné energeticky zhodnocovať. "Ťažká frakcia poputuje po oddelení na biologickú stabilizáciu za účelom minimalizácie tvorby skleníkových plynov a až následne ju bude možné uložiť na skládku, alebo po vysušení aj energeticky zhodnotiť," priblížila analytička.

Zavedením povinnej úpravy zmesového komunálneho odpadu a nákladmi na prevádzku zariadení sa podľa Sadovskej v nasledujúcich rokoch zvýšia ceny skládkovania. Vybudovanie zariadenia na MBÚ pri ročnej kapacite 50.000 ton odpadu s minimálnymi technickými štandardmi vychádza takmer na desať miliónov eur, povedala.

"Pre 1,2 milióna ton komunálneho odpadu treba preto vybudovať zariadenia na jeho úpravu pred skládkovaním," poznamenala analytička. Dodala, že v prípade úpravy odpadu technológiou MBÚ to bude vyžadovať výstavbu približne 24 zariadení s ročnou kapacitou 50 000 ton.

Ide o investície vo výške 200 až 240 miliónov eur. Sadovská odhaduje zvýšenie nákladov samospráv na odpady, ktoré majú skončiť na skládke, minimálne o 35 až 45 eur za tonu upravovaného odpadu. "To znamená, že náklady samospráv, ktoré tento rok skládkujú s výdavkami 65 až 75 eur za tonu, môžu narásť v ďalších rokoch až na cenu 100 až 120 eur za tonu," skonštatovala.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
O peniaze na likvidáciu čiernych skládok má záujem takmer 500 samospráv
Peniaze na likvidáciu čiernych skládok chce získať 491 samospráv. Envirorezort na tento účel vyčlenil sedem miliónov eur, dotácie prerozdelí Environmentálny fond.
viac
11.11.2016
Za štyri roky R. Sobota ušetrila na vývoze odpadu 1,5 milióna eur
Viac ako 1,5 milióna eur ušetrilo mesto Rimavská Sobota a jeho obyvatelia vďaka zberu a vývozu tuhého komunálneho odpadu (TKO) vlastnými silami.
viac
23.08.2018
Vláda schválila zvýšenie poplatkov za skládkovanie odpadu
Minister životného prostredia László Sólymos získal podporu vlády v prípade návrhu nového zákona o poplatkoch za uloženie odpadov, ktorý by mal platiť od 1. januára 2019.
viac
06.11.2020
Úprava odpadov pred skládkovaním sa od januára nespustí
Upravovanie zvyškového zmesového odpadu pred skládkovaním v praxi, ktoré sa malo podľa novely zákona o odpadoch spustiť od januára 2021, nebude skutočnosťou skôr ako niekedy v roku 2022.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.18 %