Nedeľa 28.04.2024
Dnes má meniny 
Jarmila
°C
20.08.2020 09:40

Samosprávne kraje prídu na daňových príjmoch o viac ako 52 mil. eur


Ilustračná snímka.


Samosprávne kraje na Slovensku prídu v tomto roku pre pandémiu nového koronavírusu na daňových príjmoch celkovo o viac ako 52 miliónov eur.


Hoci im ministerstvo financií ponúklo možnosť načerpať návratné finančné výpomoci na kompenzáciu tohto výpadku, kraje zdôrazňujú potrebu lepšieho systémového nastavenia financovania. Koronakríza totiž podľa nich poukázala na riziko ich financovania z jedného zdroja.

„V súčasnosti sú kraje financované z podielu výberu dane z príjmu fyzických osôb, no jej výber samy nedokážu ovplyvniť. V kontexte reformy verejnej správy navrhujeme zásadnú úpravu financovania krajov,” hovorí predseda SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

Kraje sa totiž musia okrem výpadku daňových príjmov vyrovnať aj s výpadkom vlastných príjmov či so stratou z výberu cestovného v prímestskej autobusovej doprave. Krajským samosprávam vznikli tiež neočakávané výdavky spojené s nákupom respirátorov, rúšok, dezinfekčných prostriedkov či materiálnej pomoci pre karanténne centrá.      

SK8 v tejto súvislosti navrhuje zaviesť model financovania založený na rozpočtovom určení výnosu viacerých daní územným správnym celkom, príkladom by mohla byť Česká republika. Presadzuje tiež zvýšenie finančnej nezávislosti samosprávnych krajov zavedením vlastných zdrojov príjmov vrátane kompetencie rozhodovať pri niektorých aj o ich sadzbe tak, ako je to pravidlom v prípade obcí a miest. Mohlo by ísť napríklad o daň z príjmov právnických osôb, daň z motorových vozidiel či environmentálnu daň.      

Viskupič víta, že vláda si dala za cieľ zvážiť zavedenie viaczložkového modelu financovania krajov, ktoré je aj súčasťou jej programového vyhlásenia. „Ako SK8 budeme presadzovať, aby sa táto úprava zrealizovala v aktuálnom volebnom období, od čoho si sľubujeme, že budeme môcť lepšie plánovať výdavky v oblasti sociálnej starostlivosti, zdravotníctva či kultúry,” doplnil.      

Najväčší výpadok dane z príjmu fyzických osôb by mal mať podľa rezortu financií Prešovský kraj (7.762.643 eur) a Banskobystrický kraj (7.208.266 eur). Nasleduje Nitriansky kraj (6.946.759 eur), Košický kraj (6.923.391 eur), Žilinský kraj (6.508.961 eur), Bratislavský kraj (5.675.346 eur), Trnavský kraj (5.526.895 eur) a Trenčiansky kraj (5.522.741 eur).

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.08.2020
Návratná finančná výpomoc
Ministerstvo financií Slovenskej republiky predkladá na rokovanie vlády Slovenskej republiky materiál „Návrh na poskytnutie návratných finančných výpomocí obciam a vyšším územným celkom na kompenzáciu výpadku dane z príjmov fyzických osôb v roku 2020“.
viac
06.10.2020
ZMOS spracoval newsletter k PPP v samospráve
Združenie miest a obcí Slovenska sa v rámci analytickej štúdie venovanej alternatívnemu financovaniu municipálneho rozvoja zameralo na rôzne formy získania financií pre mestá a obce.
viac
05.11.2020
ZMOS predstavil zásadné pripomienky k výnosu o rozdeľovaní výnosu dane
Združenie miest a obcí Slovenska adresovalo rezortu školstva zásadné a pre samosprávu principiálne pripomienky k nariadeniu vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve. Podľa združenia sa rezort školstva už 5 rokov prizerá na problémy namiesto toho, aby ich riešil.
viac
18.06.2021
ÚMS: Podnikatelia podporujú decentralizáciu
Únia miest Slovenska (ÚMS) uvítala postoj Podnikateľskej aliancie Slovenska o potrebe pokračovať v posilňovaní pozície miest a obcí na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %