Piatok 21.02.2020
Dnes má meniny 
Eleonóra
°C
02.05.2016 04:54

Staňte sa súčasťou podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad 2016


Pozvánka na podujatie: www.vopz.sk


Podujatie je otvorené pre verejné i súkromné parky a záhrady a iné hodnotné plochy zelene zo všetkých krajov Slovenska.


Aj v tomto roku máte možnosť zapojiť Vašu záhradu, park, arborétum či inú zaujímavú zelenú plochu do medzinárodného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad.

Na podujatí sú vítané všetky parky a záhrady na Slovensku, ktoré sa môžu pochváliť niečím zaujímavým, napr. kultúrno-historickým významom, príťažlivým dizajnom, netradičnou záhradnou architektúrou, ekologickým prístupom a citlivým využívaním, dendrologickými alebo botanickými zbierkami, zaujímavou históriou či príbehmi, ktoré sa k nim viažu.

Zároveň radi privítame zapojenie sa ďalších zaujímavých či významných plôch zelene – ovocné sady, komunitné záhrady, námestia s historickou zeleňou, historické cintoríny, arboréta, historické stromoradia, botanické záhrady ale aj školské záhrady či susedské dvory.

Myšlienka otvárania parkov a záhrad a sprístupňovania ich hodnôt verejnosti sa uskutočňuje vo viacerých krajinách na svete - v Anglicku, Holandsku, Írsku, Poľsku, Nemecku, Portugalsku, Austrálii, ale aj u našich susedov v Českej republike, Rakúsku či v Maďarsku.

Iniciátorom a organizátorom podujatia na Slovensku je od roku 2007 Národný Trust, n. o. – nezisková organizácia venujúca sa ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Do podujatia sa okrem bratislavských parkov a záhrad zapájajú postupne aj mnohé ďalšie parky a záhrady zo Slovenska.

Hlavným cieľom podujatia je spoločne osláviť a atraktívnou formou prezentovať verejnosti hodnoty parkov a záhrad Slovenska ako aj snaha o zapojenie ľudí všetkých vekových kategórií do ich aktívnej ochrany a zmysluplného využívania.

VIII. ročník čoraz obľúbenejšieho Víkendu otvorených parkov a záhrad už tradične pripravujeme druhý júnový víkend v dňoch 10. - 12. júna 2016, keďže v tomto čase sú zvyčajne naše parky a záhrady už v plnom kvete.

Podrobnejšie informácie o podujatí a jeho minulých ročníkoch sa dozviete na stránke podujatia: www.vopz.sk.

Autor: VOZP


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Botanická, Fándlyho i zámocká záhrada otvoria svoje brány
Počas nadchádzajúceho víkendu otvorených parkov a záhrad budú v Trnavskom kraji sprístupnené dve výnimočné záhrady.
viac
09.11.2018
November nabitý podujatiami
I počas chladnejšieho novembrového počasia sa obyvatelia a návštevníci regiónu môžu tešiť na víkend plný podujatí pre malých i veľkých, - hovorí výkonný riaditeľ KOCR Bratislava Region Tourism Lukáš Dobrocký.
viac
24.05.2019
Víkend bude patriť otvoreným parkom a záhradám
Už čoskoro Vás privítame na XI.ročníku podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. Cieľom podujatia je netradičným a atraktívnym spôsobom prezentovať pamiatky záhradnej a krajinnej tvorby a zapájať ľudí do aktívnej obnovy a ochrany ich hodnôt.
viac
01.02.2020
V zariadení opatrovateľskej starostlivosti pre seniorov vykvitnú kvety a stromy
V centre Zariadenia opatrovateľskej starostlivosti (ZOS) pre seniorov na Dobšinského ulici pribudne park s ovocnými stromami, kvetinovými záhonmi a lavičkami. Súčasťou bude aj komunitná záhradka na pestovanie zeleniny či bezbariérová trasa na prechádzky.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %