Streda 28.02.2024
Dnes má meniny 
Zlatica
°C
04.11.2021 02:30

Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční v Bratislave aj tento rok


Snímka zdroj: (BSK).


Na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi si opäť pripomenieme dôležitý moment našej histórie. Už po šiesty raz sa symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom.


Víkend zatvorených hraníc, ktorý je spomienkou na obete železnej opony a komunistického režimu v bývalom Československu, sa uskutoční od 12. do 14. novembra 2021.

„Podujatím si chceme pripomenúť totalitnú atmosféru na hraniciach a spomínať na obete železnej opony, ktorých cesta za slobodou stála to najcennejšie – ľudský život. Unikátnosť bývalej štátnej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom využijeme na aktivity, ktoré širokej verejnosti prinesú informácie o železnej opone, ktorá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr - východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody,“ priblížil bratislavský župan Juraj Droba. 

Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, OZ v Lepších časoch a mestskou časťou Bratislava - Devínska Nová Ves.

Program Víkendu zatvorených hraníc je pestrý a uskutoční sa na viacerých miestach v Bratislave.

Piatok 12. novembra o 9:30 hodine - Devínska Nová Ves, Istracentrum, Hradištná 43

Vzdelávací workshop pre učiteľov: Ohraničená sloboda. Verejný priestor ako nástroj pre vyučovanie pádu komunistickej moci. 

Workshop je zameraný na problematiku vyučovania témy železnej opony, jej pádu a vplyvu na československú spoločnosť. Účastníci sa napr. oboznámia s rôznymi aktivizačnými vyučovacími metódami a získajú metodické materiály.

Sobota 13. novembra, 11:00, 13:00, 15:00 hodina - zastávka MHD pod Mostom SNP – Devínska Nová Ves

Prehliadka železnej opony dobovým autobusom

Návštevníci sa ocitnú v autentickej atmosfére známej linky č. 29, ktorá premávala pred rokom 1989 z Bratislavy pozdĺž prísne stráženej hranice – železnej opony. Komentovaná prehliadka bude obohatená o kuriózne úteky cez železnú oponu. Podujatie sa uskutoční v režime kompletne zaočkovaní.

Sobota 13. novembra o 19:00 hodine A2 – Nové župné divadlo, Mickiewiczova 2 Bratislava

Smutná ranná modlitbička

Juraj Nvota a herci divadla Astorka Korzo΄90 predvedú zmes slova a hudby, veršov a populárnych melódií z pera popredných „budovateľov svetlých zajtrajškov“ popretkávaných čítaním z listov „zradcov socialistickej vlasti“. Po predstavení sa uskutoční diskusia. Podujatie sa uskutoční v režime kompletne zaočkovaní.

Nedeľa 14. novembra, Devínska Nová Ves: 10:00 – 17:00 cez Cyklomost slobody do Rakúska len s Cestovnou doložkou

Spomienkové podujatie

Hranice sa symbolicky uzatvoria ráno o 10:00 hodine a opäť sa otvoria o 17:00 hodine. Cez hranice sa bude možné dostať len s "cestovnou doložkou", ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť.

O 15:00 hodine sa pod Cyklomostom slobody bude konať tlačová konferencia, ktorá priblíži Projekt Tematická cesta železnej opony. Nasledovať bude sprievodný program. Odznejú napríklad skladby nežnej revolúcie v interpretácii študentov Konzervatória v Bratislave. Počas dňa sa môžu návštevníci zúčastniť aj zaujímavých prednášok. Na tému Bratislava v tieni železnej opony povie viac Peter Mikle z Ústavu pamäti národa. Ľubomír Morbacher z Ústavu pamäti národa zase pripomenie Systémové bezprávie na železnej opone. Súčasťou programu budú aj svedectvá emigrantov. 

Návštevníci sa môžu pristaviť aj pri makete signálnej steny pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorú vybudoval Bratislavský samosprávny kraj na základe nákresov a fotografií v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa. Predstavuje ukážku ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu a prekážky, ktoré museli prekonať ľudia túžiaci po živote na Západe. V najbližších dňoch budú na tomto mieste osadené nové informačné tabule, ktoré návštevníkom prinesú množstvo informácií o systéme prísne stráženej hranice v Československu pred rokom 1989. Taktiež budú môcť vidieť veľkoformátové dobové fotografie železnej opony, ktoré budú nainštalované na koloch bývalej signálnej steny. Tieto aktivity sú súčasťou naďalej pokračujúcej spolupráce s Ústavom pamäti národa.

Vyvrcholením podujatia bude pietna spomienka na obete železnej opony. Začne sa o 17-tej hodine čítaním mien  42 zdokumentovaných obetí a súčasťou budú aj spomienkové salvy a položenie sviečok k pamätníku.

Autor: (Lucia FORMAN, hovorkyňa BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.07.2016
Na hranici s Rakúskom otvorila NDS nové informačno-predajné miesto
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) otvorila dnes v Jarovciach, na hranici s Rakúskom, nové uvítacie informačno-predajné miesto (IPM) s najvyšším svetovým štandardom.
viac
09.11.2016
Na Cyklomoste slobody vyrastie železná opona
Súčasťou šiesteho ročníka Festivalu slobody bude aj Víkend zatvorených hraníc, ktorý spoluorganizuje Bratislavský samosprávny kraj. Na Cyklomoste slobody tak od 18. do 20. novembra bude musieť každý spomaliť a okúsiť tak atmosféru totality.
viac
15.05.2017
208. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom
Podujatím s názvom „Ubránili sme sa“ si Bratislavský samosprávny kraj pripomenie 208. výročie obliehania Bratislavy Napoleónom v dňoch 19. - 21. mája 2017 v Sade Janka Kráľa a na Tyršovom nábreží v Petržalke.
viac
08.11.2022
Víkend zatvorených hraníc pripomenie totalitný režim i obete železnej opony
Pripomenúť totalitnú atmosféru na hraniciach a zaspomínať si na obete komunistického režimu v bývalom Československu i železnej opony, ktoré cesta za slobodou stála život, je cieľom podujatia Víkend zatvorených hraníc (12. - 13. 11.).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %