Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
16.06.2022 10:35

V Chorvátsku budú aj toto leto pomáhať slovenskí policajti, prví už nastúpili


Ilustračná snímka: (minv.sk).


Prví štyria nastúpili do služby v stredu. Po šiestich týždňoch ich vystriedajú ďalší štyria kolegovia. V dovolenkovej destinácii zostanú do 15. septembra. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.


"V rámci každého turnusu budú pôsobiť dve dvojčlenné slovenské hliadky. Jedna na teritóriu Splitsko – Dalmatínskeho policajného riaditeľstva a druhá na teritóriu Prímorsko – Goranského policajného riaditeľstva," priblížila hovorkyňa. Policajti budú opäť slúžiť v slovenských uniformách vždy spoločne s chorvátskymi kolegami.

Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Trogire, Splitsko – Dalmatínske policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Trogir, Split, Podgora, Brela, Makarska a Tučepi. Vykonávať budú aj motohliadky spoločne s chorvátskou dopravnou políciou na celom teritóriu policajnej stanice Makarska. V prípade núdze budú občanom k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 526.

Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Crikvenici, Prímorsko – Goranské policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Baška, Malinska, Moščenička Draga. Okrem toho budú spoločne s miestnou políciou aj na policajných lodiach na ostrovoch Krk, Cres, Rab a Lošinj. V prípade núdze budú verejnosti k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 525.

Policajti budú mať počas trvania služby v zahraničí k dispozícii služobné vozidlá s označením Polícia. Jedno služobné vozidlo budú mať policajti v teritóriu policajnej stanice v Trogire a druhé v Crikvenici. "Prítomnosť služobných cestných vozidiel v rokoch 2017 až 2021 jednoznačne zefektívnila činnosť hliadok, zjednodušila identifikáciu chorvátsko-slovenských hliadok a aj tým zvýšila dôveru slovenských turistov pri riešení ich problémov členmi hliadky," zdôvodnila Bárdyová.

Slovenskí policajti pomáhali turistom riešiť napríklad stratu dokladov, vodičských oprávnení či hotovosti, ale aj stratu kľúčov a privolanie asistenčnej služby na otvorenie vozidla. Nápomocní boli aj pri ohlasovacej povinnosti občanov SR pri ubytovaní v Chorvátsku, dopravných priestupkoch alebo nehodách slovenských občanov v Chorvátsku. Riešili aj krádeže, problémy s ubytovaním, prípady poškodenia áut či narušovanie verejného poriadku turistami, hlavne pod vplyvom alkoholu.

Vlani slovenskí policajti pomáhali napríklad aj pri pátraní po nezvestných osobách, asistencii pozostalým v prípadoch úmrtí slovenských občanov a pri riešení prípadov zadržania slovenských občanov pri spáchaní trestných činov alebo priestupkov.

Cieľom projektu "Bezpečná turistická sezóna", ktorý chorvátska polícia začala v roku 2006, je pomoc zahraničným turistom, prevencia pred páchaním priestupkov a trestných činov, bezpečnosť cestnej premávky, dohľad nad štátnou hranicou a bezpečnosť na mori. V projekte participujú policajti z 19 krajín. Slovenskí policajti pôsobia v projekte od roku 2008 nepretržite vrátane obdobia pandémie ochorenia COVID-19.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.06.2023
V Chorvátsku budú aj tento rok pomáhať slovenskí policajti
V Chorvátsku budú aj tento rok pomáhať slovenskí policajti. Postupne bude vyslaných osem policajtov. V dovolenkovej destinácii budú pomáhať turistom od 1. júla do 31. augusta. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová.
viac
28.07.2023
Slovenskí policajti v Chorvátsku upozorňujú na viaceré podvody s ubytovaním
Slovenskí policajti pomáhajúci toto leto v Chorvátsku upozorňujú na základe podnetov od viacerých slovenských turistov na značné množstvo podvodov s ubytovaním.
viac
19.10.2023
SIEA: Hľadajú ľudí, ktorí chcú pomáhať svojim regiónom
V Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre hľadajú ľudí, ktorí chcú pritom svojim regiónom pomôcť.
viac
11.06.2024
Aj tento rok budú dovolenkárom v Chorvátsku pomáhať slovenskí policajti
Aj tento rok budú slovenskí policajti vyslaní do Chorvátska v rámci projektu Bezpečná turistická destinácia, kde budú pomáhať slovenským turistom. Pôsobiť budú v dvoch destináciách - Crikvenici a Trogire od 1. júla do 30. augusta. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek na ut
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %