Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
03.02.2023 03:20

V meste stavajú novú škôlku, hotová by mala byť v lete


Vizualizácia zdroj: (aipweb.sk).


V Spišských Vlachoch v spišskonovoveskom okrese stavajú novú materskú školu (MŠ), hotová by mala byť v auguste. Potvrdil to prednosta tamojšieho mestského úradu Stanislav Kandrik s tým, že v súčasnosti prebieha výstavba samotnej budovy, ktorá by mala byť ukončená v marci.


Následne mesto vyhlási verejné obstarávanie na vybavenie interiéru, kuchyne i vonkajšieho detského ihriska.

"Novostavba MŠ bude dvojpodlažná a zastrešená plochou strechou. Budova bude určená pre 111 detí v piatich triedach s kompletným zázemím. Na prvom nadzemnom podlaží bude vstupná časť, dve triedy s príslušenstvom, kuchyňa so zázemím a jedáleň. Na druhom podlaží sú navrhované tri triedy a kompletné zázemie pre zamestnancov a vedenie školy," priblížil Kandrik.

Hlavným dôvodom výstavby novej škôlky je podľa neho nepostačujúca kapacita a tiež nevyhovujúce priestory s vysokými nákladmi na energie v súčasnom zariadení. Existencia elokovaného pracoviska prináša podľa prednostu nutnosť zvýšenia počtu prevádzkových zamestnancov, najmä na prevoz stravy, výdajňu jedla a školníčku. "Keby sme boli v jednej budove, náklady s tým spojené by sme nemali. Prítomnosť dvoch odberných miest plynu, elektriny a vody nás navyše finančne zaťažujú, rovnako ako revízie komínov, hasiacich prístrojov, elektrických rozvodov, kotolne, ktoré musíme zabezpečovať v dvoch budovách. Kritické je aj parkovanie a s tým súvisí aj bezpečnosť detí," upozornil Kandrik. Deti tak po dostavbe umiestnia do tried v jednej novostavbe. Mesto vďaka projektu dokáže vyhovieť žiadostiam rodičov o umiestnenie miestnych detí v predškolskom zariadení. V prípade voľných kapacít nájdu miesto aj pre predškolákov z okolia.

Samospráva výstavbu financuje z operačného programu ľudské zdroje prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Výška nenávratného finančného príspevku je v tomto prípade na úrovni takmer 1,24 milióna eur a spoluúčasť mesta je vo výške cca 170.000 eur. "Prípadné zvýšenie nákladov budeme financovať z úverových zdrojov," uzavrel Kandrik.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2019
Mesto Lučenec chce postaviť novú škôlku a zvýšiť kapacitu existujúcich
Nová škôlka a zvýšenie kapacity existujúcich škôlok je aktuálnym zámerom samosprávy Lučenca, ktorá na tento účel žiada nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Celkové náklady majú podľa projektovej dokumentácie presiahnuť 1,05 milióna eur, pričom oprávnené náklady sú vo výške 670.000 eur.
viac
23.04.2020
Poslanci Lamača schválili od januára 2021 novú škôlku na Boroch
V lokalite Bory v rámci katastrálneho územia bratislavského Lamača by mala od 1. januára 2021 fungovať nová materská škola (MŠ).
viac
19.07.2022
Mesto získalo na obnovu a výstavbu komunikácií dotáciu z EÚ
V meste Spišské Vlachy v Spišskonovoveskom okrese zmodernizujú komunikácie, mestu sa podarilo na projekt získať dotáciu z európskych fondov vo výške viac ako 470 000 eur.
viac
28.09.2022
V meste pribudnú zdieľané bicykle, mesto získalo zdroje z EÚ
Zdieľané bicykle pribudnú od budúceho roka aj v Spišskej Novej Vsi. Mestu sa podarilo na tento zámer získať prostriedky z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %