Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
18.08.2023 05:00

V priemere zjeme ročne 5,9 kg rýb. Ako správne vytriediť obaly z nich?


Ako správne vytriediť samotné obaly?


Odporúčaná dávka rýb na človeka za rok je 17 kg. Slováci a Slovenky zjedia ročne v priemere 5,9 kg rýb na osobu. Najviac rýb, až 91 kg, zjedia na Islande, pričom celosvetový priemer je 20,5 kg.


A hoci Slovensko dlhodobo nepatrí medzi najväčších konzumentov rýb na svete, malo by nám záležať na tom, do akých obalov sa výrobky z rýb balia, a následne ako sa tieto obaly správne triedia a recyklujú.

Spotreba rýb na Slovensku je veľmi nízka a nedosahuje ani celosvetový priemer. V roku 2021 sme podľa údajov zo Štatistického úradu sme zjedli v priemere 5,9 kg rýb na osobu ročne, z toho sladkovodné ryby tvorili necelý 1 kg. Z výsledkov prieskumu Eurobarometer o spotrebiteľskom správaní zase vyplýva, že aspoň raz za mesiac konzumuje ryby a morské plody iba 45 % Slovákov a Sloveniek. Zo sladkovodných rýb sa u nás konzumuje hlavne kapor a pstruh, prípadne sivoň, sumec, šťuka alebo zubáč. Z morských prevláda losos, makrela, slede, tresky a tuniakové ryby. Aj pri týchto množstvách je potrebné myslieť na to, kam so samotnými obalmi z rýb a výrobkov z nich. Slováci pravidelne v prieskumoch uvádzajú, že triedia odpad. Robia to pri spomínaných obaloch dobre?

Ryby a výrobky z nich sú balené v rôznych obaloch

Rôzne druhy výrobkov z rýb sa balia do rôznych druhov obalov. Na správne triedenie týchto obalov upozorňuje aj OZV ENVI - PAK. Najčastejšie sú ryby a výrobky z nich balené v obaloch, ktoré patria do zberných nádob na kov a na plasty, ale nájdeme tieto produkty zabalené aj v papieri či v skle. Väčšinou to záleží od toho, aký druh ryby si kupujeme. „Obaly od rýb a rybích výrobkov sa dajú pomerne ľahko vytriediť. Konzervy z rýb patria do kovov, mrazené výrobky a rôzne rybie šaláty sú balené hlavne v plaste,” vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK s tým, že čo sa dá z obalu oddeliť, je potrebné oddeliť a vytriediť samostatne. „Plastové obaly, ale napríklad aj papierové krabice od rybích prstov pred vyhodením najprv stlačte, aby ste v zbernej nádobe minimalizovali ich objem,“ doplnila. Niekedy si nie sme istí, kam obal patrí a pri rozhodovaní sa, kde ho vyhodíme, nám podľa Kataríny Kretter pomôžu aj symboly a značky na obale. „Ak stále váhame, ako obaly správne triediť, pomôžu nám aj samotné symboly a informácie, ktoré sú uvedené priamo na obaloch,” dodala Kretter a upozornila, že význam recyklačných značiek si vieme rýchlo vyhľadať aj na internete.

Na Islande zjedia v priemere až 91 kg rýb

Ryby by mali mať pevné miesto v našich jedálničkoch a konzumovať by sme ich mali aspoň dvakrát do týždňa. „Sú zdrojom kvalitných bielkovín, cenných minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov. S vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín majú priaznivý účinok na srdcovo-cievny systém,” uvádzajú odborníci a odporúčajú zjesť za rok aspoň 17 kg rýb a rybích produktov, pričom celosvetový priemer je 20,5 kg na osobu za rok. Ryby sú obľúbené najmä v letnom, dovolenkovom období, keďže sú ľahko stráviteľné. Okrem toho sú neodmysliteľnou súčasťou našich domácností napríklad počas Vianoc. Určite nie je žiadnym prekvapením, že medzi krajiny s najväčšou spotrebou rýb na obyvateľa patria prímorské a ostrovné krajiny, ako sú Island (91 kg/osoba/rok), Maldivy (85 kg/osoba/rok), Portugalsko, Južná Kórea (obe 57 kg/osoba/rok) a Japonsko (46 kg/osoba/rok). Naopak, v Afganistane, Etiópii alebo Tadžikistane sa za rok skonzumuje menej ako 1 kg rýb na obyvateľa ročne.

Autor: (js)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2022
Najväčšiu odpadovú položku v slovenských domácnostiach tvorí plast
Najväčšiu odpadovú položku v slovenských domácnostiach tvorí plast, napriek tomu ho mnoho ľudí nevie triediť. Vyplýva to z prieskumu Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak. OZV Envi-Pak v tejto súvislosti vyzvala na zodpovednejšie triedenie.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
23.01.2023
Ako správne triediť obaly zo syrov?
Máte radi syr? Tak 20. január je aj váš deň! Práve tento dátum je považovaný za Medzinárodný deň milovníkov syrov. Či už sú to tvrdé syry, mäkké, smotanové alebo syry s plesňou – každý si medzi nimi nájde ten svoj obľúbený. Po konzumácii syrov je však potrebné aj správne vytriediť obaly z nich.
viac
12.12.2023
Predvianočná nákupná horúčka vrcholí. Vieme kam s odpadom z nákupov?
To, že sa blížia vianočné sviatky každoročne pociťujú nielen nákupné centrá, e-shopy a dopravné spoločnosti, ale v konečnom dôsledku aj naše kontajnery a životné prostredie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %