Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
26.01.2021 02:30

Verejnosť môže prihlásiť ekologické projekty do 21. februára


Snímka zdroj: (nadaciavub.sk).


Zelené, ekologické projekty, ktoré sa realizovali v minulom roku, bude môcť verejnosť nominovať na ocenenie Atlas. Urobiť tak môže do 21. februára v rámci šiestich kategórií.


Nadácia VÚB s hrdosťou predstavuje Atlas, ocenenie pre tých, ktorí sa zasadzujú za ochranu prírody a udržateľnosť života na našej planéte. Ide o dlhodobý formát oceňovania práce aktívnych organizácií, škôl, obcí aj firiem, ktorý je svojím komplexným záberom na Slovensku unikátny. Do 21. februára môže verejnosť nominovať zelené projekty realizované v roku 2020, a to v šiestich kategóriách. Štyria víťazi z neziskového a startup sektora získajú granty pre svoj ďalší rozvoj v celkovej výške 40-tisíc eur. Slávnostné udeľovanie cien sa bude konať 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme.

„Na Slovensku je množstvo ľudí, ktorí cítia nevyhnutnosť ochrany prírody a venujú jej všetko. Je to náročné a niekedy nepopulárne, ale má to nesmierny význam. Sme presvedčení, že je najvyšší čas ich verejne oceniť.Preto sme sa rozhodli priniesť cenu Atlas, nazvanú podľa mytologickej postavy obra, ktorý niesol na svojich pleciach svet a jeho osud.Touto formou budeme každý rok zviditeľňovať vytrvalú prácu tých, ktorí prikladajú ruky k tomu, aby pomáhali chrániť svet okolo nás, našu planétu a jej prírodné zdroje, na ktorých stojí spoločná budúcnosť nás všetkých. Veríme, že sa náš Atlas stane pre týchto ľudí dôveryhodným ocenením a odmenou, ktorá povzbudí a pomôže v ich ďalšom úsilí,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky.

Prvý ročník ceny Atlas prináša možnosť prihlásiť sa s verejnoprospešnými ekologickými projektami a iniciatívami naprieč verejnou, mimovládnou, vzdelávacou aj súkromnou sférou na Slovensku. Predstavuje šesť kategórií, zameraných na:

- ochranu biodiverzity,

- záchranu klímy,

- environmentálnu osvetu a vzdelávanie,

- ekologické startupy,

- zelenú ekonomiku,

- projekty miestnych samospráv.

Víťazi všetkých kategórií sa stanú vzorom hodným nasledovania pre celú spoločnosť a získajú uznanie za svoju prácu z rúk popredných expertov, angažujúcich sa v oblasti ochrany životného prostredia. Súčasťou ocenenia v prvých štyroch kategóriách bude aj grantová podpora vo výške 10-tisíc eur pre každý víťazný tím.

Myšlienka uvedenia environmentálne zameraného ocenenia takto výrazného rozsahu má za sebou podporu piatich osobností, ktoré zasadnú do odbornej komisie a stanú sa na základe svojich skúseností garantmi objektívneho hodnotenia. Pozvanie stať sa členmi poroty ceny Atlas prijali: environmentalista a jeden z hlavných organizátorov občianskej iniciatívy My sme les Erik Baláž, spoluzakladateľka Inštitútu pre cirkulárnu ekonomiku a odborníčka na bezodpadové hospodárstvo Petra Csefalvayová, poslanec Európskeho parlamentu a environmentálny konzultant Martin Hojsík, riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď a greenfluencer a jeden z lídrov občianskej iniciatívy #klímaťapotrebuje Michal Sabo.

„Tých, ktorí sa systematicky angažujú v boji za záchranu prírody a presadzovanie princípov udržateľnosti v spoločnosti, poháňa spravidla osobné presvedčenie a vnútorný hlas, ktorý častokrát nedá spať. A možnosť uvidieť aspoň čiastočný výsledok tohto úsilia, je samo o sebe zadosťučinením, ktoré ženie vpred. Podpora druhých a schopnosť nadchnúť pre naše myšlienky aj široké okolie, je však niečo, čo je nevyhnutné preto, aby sme dokázali vytrvať na tejto ceste dlhodobo. A práve to je zmyslom nového ocenenia Atlas, ktoré doteraz v našich podmienkach svojím koncepčným uchopením chýbalo. Je skvelé, že sa aj vďaka tejto príležitosti bude na Slovensku viac hovoriť a písať o aktivitách, ktoré urobili zodpovedné organizácie, obce a firmy s cieľom pomôcť nám všetkým, a ktoré budú apelovať na to, že je potrebné myslieť týmto smerom do budúcna ešte oveľa viac,“ uviedol v mene expertov Erik Baláž.

Význam tejto iniciatívy potvrdzuje aj ďalší z porotcov, Michal Sabo: „Príroda nám ponúka všetko zadarmo, nič si nepýta, my si berieme a málo vraciame. Preto nám čoraz viac dáva najavo, že sa k nej nesprávame s rešpektom. Našťastie, ochrane životného prostredia sa venuje čoraz viac pozornosti, ľudí, iniciatív, či médií. Hrdinovia a hrdinky, ktorí environmentálnu zodpovednosť svojou mravenčou prácou dostávajú do povedomia a do verejného priestoru, si zaslúžia byť nasvietení. Tak, aby boli poriadne viditeľní. Nielen uznaní, ale aby mohli ďalej a viac inšpirovať.“

Ako je možné nominovať projekt

Cena Atlas bude udeľovaná vždy spätne za projekty zrealizované v uplynulom roku. Šancu zabojovať o titul najlepších enviro projektov za rok 2020 v niektorej z pripravených kategórií majú mimovládne organizácie, obce a miestne samosprávy, školy aj súkromné spoločnosti. Projekty môžu prihlásiť organizácie samotné, ale aj ich priaznivci, jednotlivci alebo komunity. Podmienkou je, aby bol súčasťou nominácie aj súhlas organizácie. Odborná porota zostaví po posúdení všetkých nominácií v každej kategórii shortlist 3 finalistov a spomedzi nich následne vyberie jedného víťaza. Ocenenia budú vyhlásené na verejnej ceremónii 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme. Prihlášky do súťaže je možné podať elektronicky cez stránku https://nadaciavub.egrant.sk/ do 21. februára.

Ďalšia posila v boji za zelenú budúcnosť

Podpora ochrany životného prostredia a presadzovania princípov udržateľnosti sa stala v roku 2020 kľúčovou prioritou Nadácie VÚB. Spolu s materskou VÚB bankou sa k nej zaviazala zverejnením prvého Zeleného manifestu spomedzi slovenských bánk a korporátnych nadácií. Ocenenie Atlas dopĺňa v minulom roku predstavený grantový program Envirogranty, prostredníctvom ktorého nadácia prerozdelila už viac ako 100-tisíc eur medzi 9 zelených projektov tretieho sektora, realizovaných v priebehu tohto roka.

Autor: (Nadácia VÚB)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.09.2020
Program Envirogranty prerozdelí neziskovým organizáciám 100-tisíc eur
Nadácia VÚB vyhlasuje úplne novú grantovú schému, aká nemá na Slovensku vzhľadom na svoje zameranie obdobu. Program Envirogranty sa stáva prvou vlastnou iniciatívou bankovej nadácie, ktorej zámerom je rozdeliť 100-tisíc eur výhradne na ucelené koncepty environmentálnych aktivít tretieho sektora.
viac
03.11.2020
Verejnosť môže posielať nominácie na ocenenie Tvorivý čin roka
Mesto Šaľa aj tento rok vyhlásilo anketu Tvorivý čin roka. V rámci nej oceňuje jednotlivcov i kolektívy za ich prácu v oblasti kultúry.
viac
15.12.2020
Deväť organizácií a obcí môže rozbehnúť veľké ekologické projekty
Deväť organizácií a obcí na Slovensku môže od budúceho roka rozbehnúť veľké ekologické projekty. Umožní im to finančná podpora v rámci grantového programu Envirogranty.
viac
30.04.2021
Návrhy na ocenenie TTSK môžu do konca júna predkladať aj obyvatelia
Krajskí poslanci budú aj tento rok udeľovať Cenu Trnavského samosprávneho kraja za rok 2020. Toto verejné ocenenie je každoročne určené pre jednotlivcov a kolektívy, ako aj osoby in memoriam, ktoré prispeli k rozvoju kraja a k šíreniu jeho dobrého mena.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %