Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
01.06.2023 12:35

Začiatok júna bude v B. Bystrici patriť Dňom tanca, vo Zvolene divadlu


Zámocké hry zvolenské.


Divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici a Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene pripravujú na prvé dva júnové týždne divadelný a tanečný festival s medzinárodnou účasťou.


Ako tvrdia organizátori, Dni tanca a Zámocké hry zvolenské ponúknu milovníkom kultúry špičkové predstavenia, workshopy i diskusie.

Dni tanca s podtitulom Tanec pre každé telo sa v Banskej Bystrici uskutočnia od 4. do 11. júna. Ako v stredu uviedla riaditeľka Divadla Štúdio tanca Lucia Kašiarová, návštevníci uvidia prierez toho najlepšieho zo súčasného tanca reprezentovaný rôznorodými tanečníkmi. Uvidia matku, dieťa, tancujúceho herca, hrajúceho tanečníka, tancujúcich netanečníkov, hendikepovaných či umelcov z rôznych kultúrnych zázemí.

"Našou činnosťou sa snažíme o decentralizáciu prezentácie profesionálneho umenia mimo Bratislavy a snažíme sa ľudí motivovať, aby za kultúrou cestovali aj do regiónov v rámci takzvaného kultúrneho turizmu. Rovnako sa snažíme odprezentovať naše divadlo aj zahraničným promotérom. Podarilo sa nám v rámci druhého ročníka Slovenskej tanečnej platformy zariadiť, že promotéri prídu nielen do hlavného mesta, ale aj priamo k nám, do Banskej Bystrice. Tu uvidia, aké profesionálne zázemie máme aj vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK)," konštatovala Kašiarová.

Od 2. do 11. júna bude zasa Zvolen hostiť 49. ročník festivalu Zámocké hry zvolenské. Ponúkne pestrý divadelný program i priestor pre komunitné stretnutia a prezentovanie tém z oblasti kultúry, vzdelávania a ekológie. Hosťovať tam bude 23 umeleckých zoskupení v 25 predstaveniach.

Ako dodal predseda BBSK Ondrej Lunter, divadlá sa spájajú pod heslom Hráme spolu, čo je príklad toho, ako môžu veci v kraji fungovať, keď všetci ťahajú za jeden povraz. "BBSK v tomto roku na činnosť svojich 22 kultúrnych inštitúcií vyčlenil z rozpočtu viac ako 11,3 milióna eur. Na festivaly a podujatia s medzinárodnou účasťou tento rok prispievame 111 000 eurami," zdôraznil Lunter.

Počas festivalov kraj pripravil špeciálne autobusové spoje, ktoré večer dopravia ľudí zo Zvolena do Banskej Bystrice po skončení jednotlivých predstavení.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.01.2020
Rokovania zlyhali na nezákonných požiadavkách dopravcu
Rokovania medzi vedením BBSK a zástupcov SAD Zvolen zlyhali na nezákonných požiadavkách dopravcu.Ten sa neuspokojil s úhradou straty za rok 2019 vo výške 2,62 milióna eur a v rozpore so zákonom požadoval vytvorenie dodatku číslo 10 k existujúcej zmluve a okamžité vyplatenie pohľadávky z roku 2018.
viac
24.01.2020
Banská Bystrica: Prímestské linky nebudú premávať
Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Zvolen sa v piatok ani po viac ako dvojhodinovom spoločnom rokovaní v Banskej Bystrici nedohodli. Znamená to, že od soboty (25. 1.) až do odvolania nebude premávať drvivá väčšina prímestských liniek v kraji.
viac
03.06.2021
Cez víkend sa začne letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské
Vo Zvolene sa cez víkend začne medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské.
viac
01.06.2022
V piatok sa začína letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské
Vo Zvolene sa v piatok začína medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské (ZHZ). Divadelné inscenácie sa budú odohrávať večer na zámockom nádvorí a aj dopoludnia pre deti a mládež.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %