Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
17.05.2021 12:40

Žilina rekonštruuje Materskú školu v Závodí, jej kapacita sa zvýši o 33 miest


Ilustračná snímka: (MsÚ).


Rozšíriť kapacitné možnosti školy prostredníctvom nadstavby a revitalizovať detské ihrisko plánuje žilinská samospráva počas stavebných prác, ktoré sa v uplynulých dňoch začali v Materskej škole Závodie.


Finančné prostriedky vo výške viac ako 350-tisíc eur získalo mesto z Integrovaného regionálneho operačného programu, na spolufinancovaní sa bude podieľať piatimi percentami. Deti by sa mali do vynovenej materskej školy vrátiť v septembri  budúceho roka.

Stavebné práce pozostávajú z troch aktivít. Hlavná časť sa bude sústrediť na zvýšenie kapacít materskej školy o 33 miest vytvorením dvoch nových tried nad celým pôdorysom prízemia. Počas stavebných prác sa vybudujú nové sociálne priestory, zázemie pre upratovačku, nové schodisko, strecha, podlaha či okná. Revitalizácia zahŕňa tiež bezbariérové úpravy budovy.

Počas stavebných úprav pribudnú v areáli školy v severnej časti herné prvky pre potreby nových detí. V súčasnosti je detské ihrisko vybavené detskými preliezkami, kolotočmi, domčekmi, dvomi pieskoviskami. Po úpravách pribudnú tri hojdačky na pružine, jedna reťazová a tri vahadlové hojdačky. Objekt materskej školy z hľadiska energetického auditu v súčasnosti nevyhovuje normám, preto sa časť revitalizácie zameria na zníženie energetickej náročnosti budovy. Zateplí sa obvodový plášť, strop nad suterénom, vymenia sa oceľové okná za plastové s izolačným trojsklom, osvetlenie a zrekonštruuje sa vykurovanie. Po realizovaných opatreniach bude škola z hľadiska spotreby primárnej energie zaradená do energetickej triedy B.

„Teším sa, že sme aj tento rok uspeli vo výzvach s projektami, ktoré sa dotýkajú rekonštrukcií škôl. Je prioritou mesta, aby mali sa žiaci a učitelia vyhovujúce zázemie, v ktorom cítia naozaj dobre. Ďalším prínosom je postupné zvyšovanie kapacít našich materských škôl, ktoré je vzhľadom na zmenu legislatívy nevyhnutné. Revitalizáciou Materskej školy v Závodí súčasne napĺňame priority zeleného mesta – znižujeme environmentálne zaťaženie a zlepšujeme kvalitu životného prostredia,“ povedal primátor Peter Fiabáne.

Mesto aktuálnym projektom pokračuje v postupných rekonštrukciách škôl a školských zariadení. Investičnú akciu za celkom 440-tisíc eur zameranú na zníženie energetickej náročnosti radnica v júni minulého roka ukončila v Materskej škole na Petzvalovej ulici v Žiline. Revitalizáciou za celkom 781-tisíc eur prešla aj Materská škola Trnavská na sídlisku Vlčince a Materská škola Čajakova na Hlinách za viac ako 545-tisíc eur. Na zvýšenie kapacity škôlok a ich rekonštrukciu získala samospráva finančné prostriedky z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Od 1. septembra tohto roku bude predprimárne vzdelávanie v materskej škole ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky pre päťročné deti povinné.

V súčasnosti navštevuje materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina 2 302 detí, z toho 787 predškolákov.

Autor: (MsÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2020
Žilina zrekonštruovala tri materské školy za 1,5 milióna eur z eurofondov
Mesto Žilina zrekonštruovalo materské školy (MŠ) Čajakova, Trnavská a Petzvalova za viac ako 1,5 milióna eur. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka získalo financie z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
08.12.2020
Na Budulovskej ceste pribudnú priestory MŠ
Rozšírením kapacít o Materskú školu (MŠ) na Budulovskej ceste má v Moldave nad Bodvou pribudnúť ďalších 60 miest pre predškolákov.
viac
08.01.2021
Prievidza investuje do škôl v tomto roku 1,44 milióna eur
Samospráva Prievidze investuje tento rok do škôl 1,44 milióna eur. Viac peňazí pôjde pre materské školy (MŠ). Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.
viac
13.05.2021
Myjava začala s rekonštrukciou ZŠ s MŠ Turá Lúka za 450 000 eur
Mesto Myjava začalo rekonštrukciu základnej školy (ZŠ) s materskou školou (MŠ) v mestskej časti Turá Lúka. Odhadované celkové náklady na investičnú akciu sú vo výške 450 000 eur. Informoval o tom primátor mesta Myjava Pavel Halabrín.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %