Štvrtok 28.09.2023
Dnes má meniny 
Václav
°C
10.05.2023 12:35

Zvýšenie kapacity školy si vyžiada asi milión eur, stavať má obecný podnik


Snímka zdroj: (beloveza.com).


V obci Čirč neďaleko Starej Ľubovne chcú na rozšírenie kapacity tamojšej základnej školy (ZŠ) s materskou školou (MŠ) získať prostriedky z plánu obnovy.


Potvrdil to starosta Michal Didik, samospráva nedávno podpísala zmluvu so zhotoviteľom stavebných prác a zároveň chystá verejné obstarávanie na dodávateľa vybavenia.

"Ak budeme so žiadosťou úspešní, tak s výstavbou by sme chceli začať na budúci rok. Ešte predtým však chceme mať pripravené všetky náležitosti," uviedol Didik. Zo zverejnenej zmluvy vyplýva, že náklady na nadstavbu učební a prístavbu umyvární a šatní k telocvični, sú na úrovni viac ako 920 000 eur s DPH. Koľko pôjde na vybavenie učební, bude podľa starostu jasné po verejnej súťaži, až následne podajú žiadosť o dotáciu.

Žiaci druhého stupňa v Čirči musia v súčasnosti dochádzať za vzdelaním do okolitých obcí, každé ráno jazdí autobus plný detí napríklad do 10 kilometrov vzdialeného Orlova. Vďaka prístavbe, kde vznikne osem tried a ďalšie špeciálne učebne, by mala byť kapacita miestnej školy o 100 percent väčšia. Podarilo by sa tak zabezpečiť plno organizovanú školu na prvom aj druhom stupni vrátane špeciálnych učební. "Dlhé roky chodí 80 percent žiakov z našej obce do Orlova, kde je škola väčšia, hoci tam žije menej ľudí ako u nás," upozornil Didik.

ZŠ už v minulosti prešla čiastočnou rekonštrukciou, ktorá priniesla úsporu energií. Vďaka nenávratnému finančnému príspevku vo výške 320 000 eur z rezortu vnútra samospráva pred štyrmi rokmi zrekonštruovala a rozšírila aj MŠ. Počet obyvateľov Čirča však podľa starostu stále rastie, za posledných desať rokov tam pribudlo viac ako 200 občanov. Pripisuje to najmä výstavbe nových nájomných bytov, budovaniu lokalít na výstavbu rodinných domov a potrebnej infraštruktúry.

Zhotoviteľom stavebných prác nadstavby a prístavby školy bude obecná firma Solisko Čirč. Aktuálne v nej samospráva zamestnáva 15 ľudí, starosta predpokladá, že ich počet sa zvýši. "Máme v pláne stavať aj ďalšie dva bytové domy z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania. Ak budeme aj tu úspešní, nebudeme už mať dosť pracovníkov," zdôvodnil. Projekt obecného sociálneho podniku, ktorý v Čirči funguje štyri roky, hodnotí Didik veľmi pozitívne. Za toto obdobie sa im podarilo postaviť niekoľko domov, materskú školu, komunitné centrum, ale aj chodníky, cesty i kanalizáciu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.12.2019
Obec Varín rozšíri kapacitu materskej školy takmer za 385-tis. eur
Obec Varín v Žilinskom okrese zrekonštruuje a rozšíri kapacitu materskej školy za takmer 385-tis. eur. O výsledku verejného obstarávania informovala obec vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
viac
04.08.2022
Nová škola v Plaveckom Štvrtku má byť priekopníckou ekologickou stavbou
Nová základná škola v Plaveckom Štvrtku na Záhorí má byť zelená, digitálna a komfortná pre fyzické i psychické zdravie učiteľov a žiakov.
viac
07.09.2022
Základnú školu chce obec rozšíriť a zriadiť aj druhý stupeň vzdelávania
Kapacita základnej školy (ŽŠ) s materskou školou (MŠ) v obci Čirč, okres Stará Ľubovňa, už nepostačuje na plnohodnotnú prevádzku, obec chce jej kapacitu rozšíriť a prístavbu financovať z eurofondov.
viac
10.01.2023
Rozšírenie kapacity MŠ v Budulove je v úvodnej fáze
Práce na rozšírení kapacity materskej školy (MŠ) v mestskej časti Budulov v Moldave nad Bodvou sú v úvodnej fáze. Potvrdila to hovorkyňa mesta Jana Kovácsová. Stavba má byť hotová do novembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %