Pondelok 29.04.2024
Dnes má meniny 
Lea
°C
10.03.2022 01:35

Do elektrických vedení najčastejšie narážajú labute


Snímka zdroj: (tasr).


Do elektrických vedení na Slovensku najčastejšie narážajú labute. Pred nárazmi do nich a zásahom elektrickým prúdom má pomôcť projekt LIFE Danube Free Sky. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) Eva Horková.


"Labuť váži 10 až 12 kilogramov a s rozpätím krídel dva až 2,4 metra je pre ňu typický dlhý a pomalý prelet. Preto sa labute ťažšie vyhýbajú prekážkam – čím neskôr bariéru zbadajú, tým je riziko zrážky väčšie," vysvetľujú ornitológovia.

Odborný koordinátor projektu z RPS Marek Gális hovorí, že prieskum nedávno ukázal, že okrem distribučných vedení pre labute predstavujú riziko i prenosové vedenia. Momentálne podľa RPS v okolí Dunaja prebieha monitoring.

Do apríla budú ornitológovia v rámci monitoringu na rizikových úsekoch, kde dochádza k presunom labutí, zaznamenávať reakcie vtákov, výšku ich preletu či reakčnú zónu. "Zaznamenávame taktiež, aké druhy sa tu vyskytujú a v akom počte, ale aj smer a intenzitu vetra, oblačnosť a iné faktory, ktoré môžu vplývať na výslednú mortalitu vtákov," uviedli. Poukázali, že monitoring prebieha ráno a pred zotmením. Vtedy je riziko nárazov najvyššie, a to z dôvodu nedostatku svetla, ako aj zvýšenej aktivity vtákov.

"Vďaka monitoringu bude známe, ktoré úseky zo skúmaných vedení predstavujú najväčšie riziko pre vtáctvo z hľadiska nárazov. Sem následne Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) ako partner projektu umiestni prvky na zvýšenie viditeľnosti vedení," priblížil generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Doplnil, že zviditeľňovacie prvky nainštalujú na 70 kilometroch prenosových vedení.

Špeciálne prvky na zvýšenie viditeľnosti elektrických vedení sa inštalujú na zemné lano. To je v rámci prenosového vedenia najvyššie a najtenšie, tvrdia ornitológovia.

LIFE Danube Free Sky je financovaný z programu LIFE Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR. Medzi partnerov projektu patrí 15 organizácií - energetické spoločnosti, železničná spoločnosť, neziskové organizácie a národné parky.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2016
Dokončili revitalizáciu Karloveského ramena
Po rokoch príprav a siedmich týždňoch terénnych prác dnes dokončili sprietočnenie bratislavského Karloveského ramena. Dunaj tade opäť prúdi bez prekážok.
viac
11.11.2016
Cenu Slovenskej republiky za krajinu udelili mestu Hriňová
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) udelilo 9. novembra 2016, v priestoroch historickej Radnice mesta Banská Bystrica, Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016 mestu Hriňová za projekt „Hriňovské lazy – krajina hodnôt“.
viac
20.12.2016
Vo Vysokých Tatrách identifikovali nový genetický typ kamzíka
Správa Tatranského národného parku (TANAP) koordinovala v tomto roku realizáciu projektu Ochrana a monitoring kamzíka vrchovského tatranského, pričom boli odchytené štyri jedince za účelom sledovania ich časopriestorovej aktivity s použitím telemetrických obojkov.
viac
01.04.2021
ZMOS chce pomôcť MOMkám s agendou pri testovaniach
Združenie miest a obcí Slovenska po rezervačnom systéme Bookio, ktorý je pre testovanie na COVID-19 využívaný bezplatne a portáli o MOMkách na dlani avizuje ďalšiu pomoc samosprávam. Aktuálne sa týka byrokracie pri vedení MOMiek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %