Pondelok 17.06.2019
Dnes má meniny 
Adolf
°C
08.01.2019 11:55

Medzilaborce budú v tomto roku hospodáriť s rozpočtom takmer 8,5 milióna eur


Ilustračná snímka mapio.net


Medzilaborce budú v tomto roku hospodáriť s rozpočtom takmer 8,5 milióna eur. Mesto má naplánovaných viacero investícií.


Bežné príjmy rozpočtu, ktorý je spracovaný ako vyrovnaný, predstavujú 6.008.244 eur, kapitálové 1.733.259 eur. Príjmové finančné operácie sú rozpočtované na 726.634 eur. Bežné výdavky sú vo výške viac ako 5,56 milióna eur, kapitálové predstavujú vyše 2,77 milióna eur. Výdavkové finančné operácie sú rozpočtované na 133.598 eur. Rozdiel medzi kapitálovými príjmami a výdavkami bude krytý z vlastných príjmov mesta. Patria medzi ne aj dotácie, ktoré Medzilaborciam odklepla vláda na svojom výjazdovom rokovaní. TASR informoval primátor mesta Vladislav Višňovský.       

Samospráva vyčlenila v rámci kapitálových výdavkov financie na výstavbu nájomných bytov nižšieho štandardu na ulici Zámočníckej v sume takmer 550.000 eur, ďalšie financie pôjdu na ich technickú vybavenosť. Okrem úverových zdrojov využije mesto aj príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania a Ministerstva dopravy a výstavby SR. V tejto lokalite by mali v tomto roku dokončiť aj materskú školu (646.114 eur) a objekt komunitného centra (136.972 eur), ktoré boli v prevažnej miere financované z eurofondov. Mesto chce vybudovať tiež multifunkčnú ľadovú plochu v areáli MŠK Spartak za približne 375.000 eur. "V tejto sume je zahrnutá dotácia z Úradu vlády SR, a tiež Prešovského samosprávneho kraja. Investujeme aj vlastné zdroje," vysvetlil Višňovský s tým, že ju plánujú zrealizovať do najbližšej zimy.       

Rozpočet cezhraničného projektu Otvárame bránu Karpát predstavuje necelých 270.000 eur. "Ide o slovensko-poľský projekt, z ktorého budeme financovať rekonštrukciu cintorínov z prvej svetovej vojny, zahrnutá je v ňom aj výstavba parkoviska pri takomto pietnom mieste a čiastočná rekonštrukcia autobusovej stanice v Medzilaborciach," priblížil primátor. Na rozšírenie kapacity Materskej školy na Ulici Generála Svobodu o 20 miest je určených vyše 240.000 eur. "Ide o rekonštrukciu jedného pavilónu, ktorý sa kedysi využíval ako detské jasle," spomenul. Na tieto účely získalo mesto dotáciu.       

Na rekultiváciu skládky komunálneho odpadu v Krásnom Brode vyčlenili v rozpočte viac ako 80.000 eur. "Máme tam tri kazety. Jedna je už uzatvorená dávno, tá ďalšia, ktorú ideme uzatvárať, sa naplnila v roku 2017, kedy sme skolaudovali a otvorili tretiu kazetu, ktorú aktuálne prevádzkujeme," ozrejmil Višňovský. Na výstavbu multifunkčného ihriska v miestnej časti Vydraň, s realizáciou ktorého sa začalo už vlani na jeseň, je určených takmer 45.000 eur.       

Investovať budú aj do kúpy prístrojov pre gastroenterologickú ambulanciu (48.298 eur). "Máme urobené už aj verejné obstarávanie," spomenul primátor. Mesto finančne podporilo doteraz aj pľúcnu, očnú a kardiologickú ambulanciu. Cieľom týchto aktivít je podľa neho zabezpečiť vyššiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov mesta a okolitých obcí. Na dokončenie výstavby výťahu v budove mestského úradu vyčlenili v tomto roku vyše 56.500 eur. "Mal by byť zrealizovaný do konca marca," dodal s tým, že ide o zabezpečenie bezbariérového prístupu pre občanov. Na rekonštrukcie chodníkov, autobusovej zastávky či parkovísk pôjde 37.000 eur.       

Medzi menšie investičné akcie, ktoré sa pohybujú v tisícoch eur, patria napr. nákup vozidiel pre technické služby, ale aj mestskú políciu, rekonštrukcia sobášnej miestnosti a domu smútku. Financie pôjdu okrem iného aj na kamerový systém či stojiská na kontajnery, ale aj detské ihrisko na Ulici Kapitána Nálepku.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.08.2016
Obec Skačany chce zatepliť budovu telocvične za viac ako 100 000 eur
Rekonštrukciu telocvične pri miestnej základnej škole s materskou školou v podobe zateplenia jej budovy i výmeny okien plánuje samospráva Skačian v okrese Partizánske. Projekt vyčíslila na viac ako 100 000 eur, o prostriedky na jeho financovanie sa uchádza z mimorozpočtových zdrojov.
viac
16.12.2016
Medzilaborciam schválili dotáciu na škôlku pre deti z rómskych komunít
Medzilaborce boli úspešné pri získavaní dotácie na projekt výstavby materskej školy na Zámočníckej ulici pre 80 detí prevažne z marginalizovaných rómskych komunít (MRK). Ministerstvo vnútra SR ako sprostredkovateľský orgán mestu schválilo na projekt sumu 617 500 eur.
viac
08.01.2019
Malacky: náklady na stravu škôlkarov dorovná mesto
V zmysle nového zákona majú od 1. januára 2019 deti posledného ročníka materských škôl nárok na dotáciu od štátu na stravovanie. Tá predstavuje 1,20 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v materskej škole a odobralo stravu.
viac
13.05.2019
Hrčka: Do materských škôl bude prijatá väčšina petržalských detí
Podľa čísel, ktoré máme k dispozícii to vyzerá tak, že 9 z 10 detí, ktorých rodičia majú trvalý pobyt v Petržalke a dosiahnu k 31. 8. 2019 vek 3 roky, budú mať miesto v niektorej z petržalských škôlok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.19 %