Piatok 21.09.2018
Dnes má meniny 
Matúš
16°C Bratislava
10.09.2018 09:25

Porota vyberala spomedzi desiatich finalistov Učiteľa Slovenska 2018


Učiteľ Slovenska vzíde spomedzi desiatich finalistov, ktorí boli vybratí zo stovky prihlásených. EASYFOTO TASR - Jozef Poliak


Víťaza národného kola prestížnej svetovej súťaže Global Teacher Prize vyberala medzinárodná porota v Centre vzdelávania v Zaježovej v okrese Zvolen. Učiteľ Slovenska vzíde spomedzi desiatich finalistov, ktorí boli vybratí zo stovky prihlásených.


"Odborná komisia mala na výber desiatich finalistov jasne stanovené kritériá," povedal pre TASR zakladateľ Komenského inštitútu, riaditeľ CEEV Živica a člen poroty Juraj Hipš. "Dôležité pre určenie víťaza bude to, aby v učebnom procese dokázal podnietiť všetkých žiakov, bez rozdielu talentu, záujmu a pod. Rovnako sa snažíme sledovať aj to, či kandidát na Učiteľa Slovenska je tímovým hráčom, či dokáže pre vec zapáliť a podnietiť aj iných učiteľov a rovnako sa snažíme sledovať, či tento učiteľ využíva aj nové formy výučby," priblížil.       

Podľa členky poroty Rebbecy Warbrick z londýnskej nadácie Varkey Foundation, ktorá stála pri zrode Global Teacher Prize, jedným z cieľov súťaže je zrovnoprávniť povolanie učiteľa s inými, dnes veľmi populárnymi a žiadanými profesiami a v jednotlivých krajinách ich zapojiť do samotnej tvorby osnov a vyučovacieho procesu.       

Medzi desiatimi slovenskými finalistami je osem žien - učiteliek a dvaja muži. Víťaza národného kola vyhlásia 2. októbra 2018 v Divadle Arena v Bratislave. Učiteľa Slovenska čaká odmena 5000 eur, cesta do Dubaja na finále Global Teacher Prize 2019 a možnosť získať až jeden milión dolárov.       

Do súťaže sa tento rok celosvetovo prihlásili učitelia z viac ako 170 krajín sveta. Národná súťaž sa koná v 33 krajinách, pri čom počet prihlášok v nich predstavuje číslo približne 30.000.       

Organizátori národného kola z CEEV Živica a Komenského inštitútu veria, že súťažou vznikne príležitosť ukázať svetu, že na Slovensku máme šikovných a svojmu povolaniu oddaných učiteľov. Zároveň ide o snahu posilniť status profesie učiteľa a sebavedomia pedagógov.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.12.2016
Nová vianočná známka prináša motív tradičnej paličkovanej čipky
Tradíciu paličkovanej čipky zobrazuje nová vianočná známka Slovenskej pošty (SP). Motívom známky je paličkovaná čipka anjela od Márie Habardovej.
viac
18.07.2017
Najlepších dobrovoľných hasičov na Slovensku majú v Kútoch
Víťazstvo z tohtoročných Majstrovstiev Slovenska dobrovoľných hasičských zborov si v kategórii mužov aj žien odnášajú dobrovoľní hasiči z Kútov v okrese Senica.
viac
09.11.2017
NAJ mestom Slovenska sa stal Liptovský Mikuláš, NAJ obcou je Halič
NAJ mestom Slovenska je Liptovský Mikuláš, obcou Halič v okrese Lučenec. Primátorom Slovenska sa stal Jozef Trstenský z Nového Mesta nad Váhom a starostom Michal Kotrady zo Smižian v okrese Spišská Nová Ves.
viac
23.06.2018
Zapojte sa do súťaže o Kroniku roka 2018
Združenie miest a obcí Slovenska podporuje jubilejný, už desiaty ročník súťaže Slovenská kronika 2018. Celoslovenská súťaž sa vyhlasuje každé dva roky a jej vznik sa datuje rokom 1997, takže už má 20 rokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.53 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.33 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.13 %