Pondelok 17.06.2019
Dnes má meniny 
Adolf
°C
21.09.2018 12:02

V Stropkove vystavia unikátne šlabikáre z celého sveta


Ilustračný výrez pozvánky.


V stropkovskom kaštieli otvoria výstavu pod názvom „Šlabikáre učia stále“. Ide o unikátnu zbierku, ktorá pochádza od súkromného zberateľa. Výstava potrvá do konca novembra.


Šlabikáre zapožičal Krajskému múzeu v Prešove pán Štefan Peteja z Bardejova. Jeho kolekcia obsahuje asi 700 kusov jedinečných exemplárov. Najstarším šlabikárom je dielo, ktoré bolo vydané v Prostějove a pochádza z roku 1574.

„Až na pár výnimiek sú zastúpené takmer všetky krajiny sveta. Časť tejto zbierky, konkrétne 100 najzaujímavejších kusov, sprístupníme verejnosti v Kaštieli Stropkov,“ hovorí historička Krajského múzea v Prešove – Kaštieľa Stropkov Mgr. Nikoleta Lattová, PhD.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v pondelok 17. septembra v netradičnom čase o 11.00 h. dopoludnia. V rámci kultúrneho programu zarecitujú a zaspievajú aj žiaci Cirkevnej základnej školy sv. Petra a Pavla v Stropkove.

„Výstava je primárne určená pre školy, preto sme otvorenie pripravili v dopoludňajších hodinách,“ dodáva Lattová.

Pán Peteja sa venuje zbieraniu šlabikárov už vyše 30 rokov. Svoju zbierku vystavoval v mnohých slovenských mestách ale aj v zahraničných metropolách, ako napríklad vo Viedni či vo Varšave. Väčšiu časť jeho zbierky tvoria slovenské šlabikáre ale podarilo sa mu získať aj diela v čínštine, japončine, arabčine, ruštine, gréčtine, v cyrilike, v Braillovom písme a mnoho ďalších.

Múzeum v Stropkove vzniklo v roku 2008 ako pobočka Krajského múzea v Prešove, ktorého začiatky sa datujú už do roku 1945. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Krajské múzeum tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás prvé svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábikzo sveta a bábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Autor: (ts - KMP - kaštieľ Stropkov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.10.2017
V stropkovskom kaštieli sprístupnia dve výstavy o erboch a regióne
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Stropkov otvára v piatok, 20.10. 2017 o 19. hodine dve nové panelové výstavy so silným edukačným potenciálom.
viac
07.06.2018
Výstava v kaštieli približuje šľachtické rody Andrássy či Csáky
Šľachtickým rodom, ktoré sú spojené s dejinami trebišovského kaštieľa, je venovaná najnovšia výstava v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Pre verejnosť je otvorená od stredy a potrvá do 31. októbra.
viac
25.10.2018
V Stropkove si zaspomínajú na slávneho rodáka
V stropkovskom kaštieli si pripomenú život a dielo významného akademického maliara Františka Veselého. Spomienkové podujatie sa uskutoční pri príležitosti nedožitých 80. narodenín tohto stropkovského rodáka. Okrem výstavy jeho diel sa môžu návštevníci tešiť aj na premiéru dokumentárneho filmu.
viac
30.11.2018
V stropkovskom kaštieli vystavujú predmety z konca druhej svetovej vojny
Autentické predmety spojené s históriou oslobodenia Stropkova môžu vidieť návštevníci v rámci výstavy Stropkov 1944 v tamojšom kaštieli. Pripravilo ju Krajské múzeum v Prešove - Kaštieľ Stropkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.19 %