Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
23.06.2018 11:55

Žubrienky z fontány v Zámockom parku sú zachránené


Záchranári v akcii...


Priamo vo fontáne pri kaštieli v Malackách sa konala záchranná akcia – odchyt žubrienok. Na pomoc prišli aj žiaci 1. B triedy Spojenej školy sv. Františka Assiského s pani učiteľkou Petrou Janskou.


„Vychytali sme niekoľko tisíc žubrienok chránenej ropuchy zelenej v rôznom štádiu vývoja. Fontána by pre ne bola ako pasca, väčšina by sa z nej nedostala,“ vysvetlil poslanec mestského zastupiteľstva Martin Mráz, zamestnanec Štátnej ochrany prírody SR – Správy CHKO Záhorie, ktorý sa podieľal na odchyte. Deti pomocou sieťok neúnavne zbierali drobné živočíchy po celej ploche fontány. Úsmevy na tvárach a nadšenie, s akým pomáhali, hovorili, že sa im úloha záchranárov jednoznačne páčila. Zároveň sa dozvedeli nové poznatky o živote a vývine žubrienok. A ako sa tisícky malých tvorov do fontány vlastne dostali? „Pravdepodobne z Mlynského náhonu, ktorý je od Zámockého parku vzdialený asi 600 metrov,“ povedal M. Mráz. Podľa jeho slov bol presun potrebný aj vzhľadom na plánovanú opravu fontány. Žubrienky boli vypustené do vhodnejšej lokality - mokraď v blízkosti Malaciek.

Záchrannú akciu spustilo upozornenie od návštevníkov parku. Vďaka všímavým ľuďom a rýchlo zorganizovanému odchytu sa tak podarilo zachrániť množstvo budúcich žabiek, ktoré sú dôležitou zložkou ekosystému.

Autor: Text a foto: -nb-


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.05.2016
Prievidza pozýva na Detskú jašenicu
Príďte stráviť Medzinárodný deň detí do prievidzského mestského parku.
viac
03.01.2017
V bratislavskom kraji vyrastie unikátny rodinný park
Nový rodinný park v atraktívnej lokalite, ktorý bude mať zábavno-vzdelávací či oddychovo-rekreačný charakter, bude klásť dôraz na životné prostredie či ekológiu a určený bude predovšetkým pre rodiny s deťmi a mládež.
viac
29.05.2018
Zámok Vígľaš pripravil rozprávkový Deň detí
Blíži sa 1. jún a s ním aj sviatok našich najmenších. Zámocký hotel The Grand Vígľaš pri tejto príležitosti pripravil na nedeľu 3. 6. bohatý program pre celú rodinu.
viac
23.11.2018
V Zámockom parku pribudnú nové stromy
Javor, borovica, dub, lipa, hrab – to sú stromy, ktoré sa ešte do konca roka vysadia v Zámockom parku. Mesto Malacky bolo úspešné v projekte Zelené obce Slovenska, vďaka čomu získalo 16 tisíc € na novú zeleň.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %