Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
23.11.2019 12:00

Na dolnom Žitnom ostrove sa vysádzali duby a obnovovali biokoridory


Snímka zdroj: Dobré noviny


V poľnohospodárskej krajine na dolnom Žitnom ostrove vysádzalo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) duby. Obnovovalo tiež biokoridory a vetrolamy.


 Informovala o tom Žofia Filagová z BROZ.  Miestne rodiny vysadili na pasienkoch skupiny rodinných dubov. Ako povedala Filagová, pasienky má združenie vo svojom vlastníctve, tým im môže zabezpečiť dlhodobú ochranu. "Pod svoj rodinný dub si každá rodina zakopala aj odkaz pre budúce generácie. Vďaka dostatku slnečného svetla dokážu takéto pasienkové duby narásť do impozantných rozmerov. Dúfame, že niektoré z vysadených dubov budú skrášľovať tunajšiu krajinu aj o 300 rokov," povedala Filagová.       

S výsadbou stromov v tejto oblasti sa začalo už v roku 2016. "Naše prírodné cesty sa v krajine prepájajú s inými. Aj obec Bodzianske Lúky vysadila vo svojom katastri viac ako štyri kilometre biokoridorov do rekordnej výsadby stromov v roku 2017, keď bolo za jeden deň vysadených až 1000 stromov," hovorí Katarína Vajliková zo Strediska environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia (SEV SAŽP) Dropie.       

Dobrovoľníci vysadili posledné stovky metrov prírodných ciest. Zavŕšili tak cieľ obnoviť zelenú sieť biokoridorov o desať kilometrov, ako poznamenala Filagová.       

"V niekdajšej krajine žitnoostrovských gazdovských usadlostí boli lúky a pasienky spolu so všadeprítomnou vodou prevládajúcim prvkom. Biokoridory slúžia ako prírodné cesty pre voľne žijúce živočíchy," vysvetľuje Filagová.       

Akcia bola organizovaná v rámci projektu LIFE Ostrovné Lúky, ktorého cieľom je obnova potravných a hniezdnych biotopov vtákov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.11.2017
Podľa odborníkov je projekt cesty pod Dunajom realizovateľný
Obyvatelia Žitného ostrova sú o krok bližšie k možnosti využívať cestu pod Dunajom. Všetky potrebné merania už boli ukončené. Ich výsledky dali zelenú zámeru prebudovať dva otvory priepustu na dopravný tunel.
viac
10.03.2018
Envirorezort chce zefektívniť kontroly v chránených vodohospodárskych územiach
Zákon s názvom Lex Žitný ostrov má vytvoriť priestor pre trojrezortné kontroly, zvýšiť pokuty a zefektívniť informovanosť verejnosti. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR si od neho sľubuje lepšiu ochranu strategických vodohospodárskych území.
viac
09.01.2019
Trnavská župa: Organizácie cestovného ruchu budú postupovať spoločne
Novým impulzom pre cestovný ruch v trnavskej župe je vznik Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR). Jej úlohou bude podpora propagácie kraja, regionálnych produktov či služieb a podpora malých a stredných podnikateľov.
viac
29.01.2020
Žitný ostrov ohrozuje aj skládka v Žabom majeri, upozorňujú aktivisti
Toxická skládka v bratislavskej Vrakuni nie je jedinou hrozbou pre vody Žitného ostrova. Reálnym rizikom je aj skládka v bratislavskej mestskej časti Rača, v lokalite Žabí majer.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %