Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
01.04.2023 12:30

Pri budúcom rozvoji územnej samosprávy pomôžu odporúčania európskych expertov


Snímka: Ministerstvo vnútra SR


Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného projektu Ministerstva vnútra SR a Rady Európy s finančnou podporou EÚ pod názvom Zabezpečenie dobrej správy vecí verejných na Slovensku.


 Výstupy projektu sú prezentované na záverečnej dvojdňovej konferencii, ktorú v utorok 28. marca 2023 otvoril v Bratislave štátny tajomník rezortu vnútra Tomáš Oparty.

„Vďaka odborníkom z Rady Európy máme k dispozícii kvalifikovaný a objektivizovaný pohľad na súčasnú podobu územnej samosprávy spolu s odporúčaniami a skúsenosťami z iných krajín, ktoré nám pomôžu vybrať smer pri budúcom vývoji miestnej a regionálnej samosprávy,“ povedal Tomáš Oparty.

Počas konferencie zaznievajú názory zahraničných a slovenských expertov na tému posilnenia územnej samosprávy, prerozdelenia kompetencií, budovania odborných kapacít, nastavenia regionálnej úrovne samosprávy, financovania územnej samosprávy i zlepšenia statusu hlavného mesta Bratislava a mesta Košice.

„Rada Európy realizovala projekt na objednávku ministerstva vnútra, aby sme získali objektívne poznatky, ako by sa samospráva mala ďalej rozvíjať, aby mohla lepšie poskytovať svoje služby obyvateľom a byť silnejším pilierom demokracie v území. Jednotlivé výstupy ponúkajú viacero riešení, ako k tomu ďalej môžeme na Slovensku pristupovať," vysvetlila  riaditeľka odboru miestnej štátnej správy, samosprávy a zahraničných vzťahov sekcie verejnej správy Naďa Firák Kurilová.

Štátny tajomník sa poďakoval odborníkom zo Slovenska a z európskych krajín, ako aj združeniam samospráv, samosprávnym krajom a obciam a mestám, ktorí aktívne participovali na realizácii projektu. „Všetci máme spoločný cieľ. Pripraviť sa na výzvy a potreby 21. storočia, pri ktorých obce, mestá a samosprávne kraje budú hrať kľúčovú úlohu," povedal Tomáš Oparty.

 

 

Autor: Zdroj: Ministerstvo vnútra SRj


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.10.2016
Monitorovací výbor pre OP EVS schválil zámery deviatich národných projektov
Monitorovací výbor pre Operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) schválil v piatok (21.10.) predložené zámery deviatich národných projektov. Členovia výboru sa stretli na svojom šiestom zasadnutí.
viac
29.01.2020
ÚMS: Regionálna samospráva potrebuje prirodzené vymedzenie a väčšie kompetencie
Regionalizácia štátu je podmienená odovzdaním nových úloh a právomocí regiónom, ktoré musia byť vymedzené prirodzene s ohľadom na ich homogénnosť, dopravnú regionalizáciu SR a špecifickosť hlavného mesta SR.
viac
21.01.2021
Na ceste k reforme verejnej správy a európskej integrácii
Pozvánka na online konferenciu ,,Na ceste k reforme verejnej správy a európskej integrácii“.
viac
19.05.2023
Premiér: Tému reformy verejnej správy chceme riešiť prípravou pre ďalšie vlády
Téma reformy verejnej správy je pre vládu odborníkov jedna z priorít. Pripravovať ju chce vo forme alternatív pre budúce vlády.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %