Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
03.04.2019 12:45

Výzva na bezplatné Wi-Fi len od zajtra do piatku


WIFI


Slovenské mestá a obce sa môžu už po druhý raz zapojiť do výzvy na predkladanie žiadostí v rámci iniciatívy WiFi4EU. Výzvu Európska komisia zverejní zajtra 4. apríla 2019. Aktuálna však bude len jeden a pol dňa, teda do piatka 5. apríla 2019.


Cieľom je poskytnúť občanom a návštevníkom v celej Európskej únie vysokokvalitný prístup k internetu prostredníctvom bezplatných hotspotov Wi-Fi na verejných priestranstvách, ako sú parky, námestia, verejné budovy, knižnice a zdravotné strediská.

„Informoval som písomne všetkých starostov a primátorov Bratislavského kraja, že je tu opäť takáto možnosť. Verím, že túto výzvu opäť využijú. Veď v minulom roku získalo na Slovensku poukaz 93 obcí a 12 úspešných žiadateľov bolo práve z Bratislavského kraja. Každá obec môže počas celého trvania iniciatívy využiť iba jeden poukaz. Obce, ktoré dostali poukaz v prvej výzve, sa už nemôžu zapojiť do ďalších výziev. A stále platí pravidlo "kto skôr príde, ten skôr berie“. Preto sa registrujte čo najskôr,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Iniciatíva WiFi4EU v celkovej hodnote 120 miliónov eur je prístupná všetkým verejným orgánom v členských štátoch Európskej únie, ako aj v účastníckych krajinách z EHP (Nórsko a Island). Iniciatíva je realizovaná prostredníctvom online registrácie obcí a následného odosielania žiadostí. Obce sa môžu kedykoľvek zaregistrovať na www.wifi4eu.eu. Stačí vyplniť jednoduchý registračný formulár. Na registráciu je nutné si zriadiť prihlasovací účet. Po zverejnení výzvy 4. apríla 2019 sa obce musia prihlásiť prostredníctvom už vytvoreného online prihlasovacieho účtu (kliknutím na tlačidlo „Požiadať o poukaz“ v sekcii „Moja prihláška“).

Len čo sa obce, mestá alebo mestské časti zaregistrujú na vyhradenom portáli, budú môcť požiadať o poukážku v hodnote 15 000 eur. Každému členskému štátu Európskej únie je garantovaných minimálne 15 poukazov. Po získaní poukazu podporená obec musí zaručiť, že inštalácia bude dokončená a inštalovaná sieť začne fungovať do 18 mesiacov od podpísania dohody o grante. Obce zodpovedajú za financovanie pripojenia na internet a údržbu zariadení tak, aby svojim obyvateľom a návštevníkom mohli minimálne tri roky po inštalácii ponúkať bezplatné a kvalitné pripojenie cez sieť Wi-Fi. Prvá výzva na podávanie žiadostí WiFi4EU sa uskutočnila v novembri 2018. Z celej Európy sa prihlásilo viac ako 13.000 obcí a udelilo sa 2800 poukážok.

Viac informácií o iniciatíve ako aj o prihlásení sa do výzvy nájdete na: https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/wifi4eu-otazky-odpovede

Autor: (ts-bsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2019
V 17 obciach a v šiestich mestských častiach pribudne bezplatná Wi-Fi
V 17 obciach a v šiestich mestských častiach Bratislavského kraja pribudne bezplatná Wi-Fi. Európska komisia (EK) totiž oznámila výsledky druhej výzvy na predkladanie návrhov iniciatívy WiFi4EU, ktorá bola od 4. do 5. apríla.
viac
14.08.2020
Podporujem nespokojných vedcov, vláda neberie Bratislavu úplne vážne
Primátor Bratislavy Matúš Vallo podporuje vyhlásenie nespokojných bratislavských vedcov, ktorí upozornili, že sa nedostanú k financiám na výskum ochorenia COVID-19 v rovnakej miere, ako vedci z ostatných častí Slovenska.
viac
10.04.2021
V Šali pribudli nové wifi zóny s bezplatným internetom
Na verejných priestranstvách v Šali pribudli nové zóny s bezplatným pripojením na internet. Vysokorýchlostný internet môže verejnosť využívať aj na najfrekventovanejších zastávkach počas čakania na autobus.
viac
21.01.2022
V Bratislavskom kraji pribudne vyše 3 000 nových miest pre školákov
Vyše 3 000 nových miest pre školákov v Bratislavskom samosprávnom kraji vznikne vďaka podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Podporu získalo spolu 15 projektov v mestských častiach hlavného mesta a v obciach v kraji.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %