Pondelok 11.12.2023
Dnes má meniny 
Hilda
°C
18.09.2021 03:45

V Čičmanoch sa po 15-krát stretnú fujaristi z celého Slovenska


Ilustračný výrez plagátu


23.- 26. septembra 2021 vystúpia v areáli Kaštieľa Čičmany fujaristi zo Slovenska, folklórne súbory Urpín z Banskej Bystrice, Váh z Liptovského Mikuláša, MSSk Chlopi z Heľpy, Pohronci, Trombitáši FSk Javorník z Lúk, Aranka z Jarovníc, sólisti heligonkári a gajdoši.


Vystúpi aj domáca folklórna skupina Lastovienka a návštevníci sa môžu tešiť aj na koncert Ľudovej hudby Juraja Pecníka a sólistov.

Novinkou počas festivalu bude škola hry na fujaru a prezentácia výroby fujár. Už tradičnou súčasťou festivalu bude výstava pastierskych hudobných nástrojov Odkazy majstrov, na ktorej svoje výrobky odprezentujú Vladimír Homola a Michal Fiľo, ktorý je dušou celého festivalu a v tomto roku sa dožíva životného jubilea.

Celé podujatie je venované významnému etnomuzikológovi profesorovi Oskárovi Elschekovi, ktorý v tomto roku oslávil úctyhodné životné jubileum. Poďakovanie za celoživotnú aktivitu v oblasti ľudovej hudobnej kultúry mu organizátori a muzikanti odovzdajú v sobotnom programe Pocta človeku.

Organizátormi podujatia sú Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Obec Čičmany, Kaštieľ Čičmany a ZAF Pohronci. Dramaturgom a režisérom je Michal Fiľo a celým programom bude sprevádzať Martin Kopor z Hriňovej.

Podujatie bude realizované v režime OTP, v súlade s protiepidemiologickými nariadeniami bude teda zo strany organizátora realizovaná kontrola potvrdení o očkovaní (Covid pass), o negatívnom PCR teste nie staršom ako 72 hodín, pri antigénovom teste nie staršom ako 48 hodín alebo dokladu preukazujúcom dodržanie podmienky uplynutia od prekonania ochorenia ovid-19 menej ako 180 dní). Organizátor podujatia je taktiež povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu dvoch týždňov od ukončenia podujatia a to na účely epidemiologického vyšetrovania. Zároveň je počas konania hromadného podujatia je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty.

Vstup na festival je voľný, vzhľadom na aktuálne platný Covid automat je však kapacita obmedzená.

Organizátori vopred ďakujú návštevníkom za ich zodpovedné dodržiavanie nariadení a za trpezlivosť.

Podujatie je realizované pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej, z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj a koná sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Parkovanie v obci je spoplatnené, informačné tabule sa nachádzajú na všetkých odstavných plochách v obci. Zaplatením parkovného podporíte obec Čičmany.

Celý program je k dispozícii na www.fujaristi.sk a na www.krkszilina.sk

Autor: (KSK Žilina)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.09.2019
Fujaristi sa zídu v Čičmanoch na stretnutí Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane
Slovenskí aj zahraniční fujaristi sa zídu počas posledného septembrového víkendu v Čičmanoch na 14. ročníku celoslovenského stretnutia fujaristov Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
viac
17.09.2022
DedIčstvo otcov zachovaj nám, Pane
Už po 16-krát sa uskutoční celoslovenské stretnutie fujaristov a v areáli Kaštieľa Čičmany podujatie pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
viac
12.09.2023
17. ročník celoslovenského stretnutia fujaristov
Krajské kultúrne stredisko v Žiline pozýva všetkých priaznivcov na celoslovenské stretnutie fujaristov pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! 17. ročník sa už tradične uskutoční v areáli Kaštieľa Čičmany v dňoch od 21. do 24. septembra 2023.
viac
02.10.2023
V Čičmanoch sa stretli fujaristi na podujatí Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane
V dňoch od 21. do 24. septembra 2023 sa uskutočnil 18. ročník celoslovenského stretnutia fujaristov v areáli Kaštieľa Čičmany pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %