Štvrtok 25.02.2021
Dnes má meniny 
Frederik, Frederika
°C
18.02.2021 12:40

Ako bude v budúcnosti vyzerať Námestie slobody, rozhodnú aj občania


Námestie slobody v Banskej Bystrici.


Námestie slobody v Banskej Bystrici patrí k najväčším prestupným bodom verejnej mestskej hromadnej dopravy, ktorý ročne využije zhruba 1,2 milióna cestujúcich. Sú tam obchody, bytové domy či firemné budovy a parkoviská.


Samospráva chce tento priestor komplexne revitalizovať, pričom prihliadne i na podnety občanov. Svoj názor, ako by malo Námestie slobody vyzerať, môžu vyjadriť do konca februára vyplnením krátkeho dotazníka, ktorý je zverejnený na stránke mesta. Informovala o tom Dominika Mojžišová z banskobystrického magistrátu.

„Denne dostávame podnety, ktoré sa týkajú autobusových zastávok, parkovania, ciest a chodníkov, či zelene v tejto lokalite. Sme si vedomí toho, že Námestie slobody potrebuje kompletnú revitalizáciu, preto ju chceme riešiť komplexne. Druhé najväčšie námestie v Banskej Bystrici má potenciál a je potrebné vnímať ho ako celok. Skôr, ako vyhlásime urbanisticko-architektonickú súťaž nás preto zaujíma názor ľudí, ktorí lokalitu poznajú, prechádzajú cez ňu a je každodennou súčasťou ich života,” konštatoval primátor Ján Nosko.

Mesto plánuje vyhlásiť urbanisticko-architektonickú súťaž návrhov overenú Slovenskou komorou architektov, počas marca.

„Ide o verejný priestor, ohraničený parkom pod Pamätníkom SNP, zdravotníckymi zariadeniami, sídliskom, frekventovanou križovatkou a objektom domu kultúry. Vyzývame obyvateľov, aby počas najbližších dní neváhali, vyplnili dotazník a pomohli mestu vytvoriť priestor, v ktorom sa budú dobre cítiť cestujúci, motoristi, no najmä peší či mamičky s deťmi,” reagovala externá koordinátorka participácie pre mesto Andrea Dolinská.

Na návrh vedenia mesta poslanci vlani schválili vyčlenenie finančných zdrojov, ktoré by mali byť využité na usporiadanie vlastníctva k bývalému domu kultúry. Ten je neoddeliteľnou súčasťou Námestia slobody, a preto je jedna z otázok v dotazníku zameraná aj na niekdajšie centrum kultúrneho života.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.12.2016
Banskobystričania rozhodnú v participatívnom rozpočte o 30 000 eurách
Mestské zastupiteľstvo schválilo 13. decembra 2016 navýšenie participatívneho rozpočtu oproti minulým ročníkom o 10 000 eur. Do 12. januára 2017 môžu občania podávať projekty a uchádzať sa tým o podporu z participatívneho rozpočtu.
viac
19.10.2017
Námestie slobody rozžiaria lampióny
Už po tretíkrát ožije Námestie slobody kultúrou. V piatok 20. októbra hlavné mesto pozýva od 18. do 20. hodiny rodičov s deťmi, žiakov aj mládež do tohto priestoru, ktorý bude v tento večer lákať svetlom z cca 100 lampiónov. Rozsvietená bude aj fontána Družba, ktorá je dominantou námestia.
viac
15.11.2017
Mesto predstavilo víťazný návrh revitalizácie Námestia slobody
Hlavné mesto v spolupráci s partnermi HB Reavis a mestskou časťou Staré Mesto predstavili verejnosti výsledky ideovej architektonicko-urbanistickej a krajinárskej súťaže „Revitalizácia Námestia slobody“.
viac
01.11.2018
Samospráva revitalizuje námestie, názov vyberú občania
Zatraktívnenie lokality pred poštou a vytvorenie prostredia, kde by obyvatelia radi trávili voľný čas, je zámerom revitalizácie priestranstva na Jánošíkovej ulici, ktorú v tomto období realizuje Rimavská Sobota. Podľa samosprávy tak vznikne nové námestie, pre ktoré v súčasnosti hľadá názov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %