Štvrtok 29.10.2020
Dnes má meniny 
Klára
°C
26.09.2020 10:10

B. Panis: Na Krásnej Hôrke chceme stihnúť budúcoročnú stavebnú sezónu


Hrad Krásna Hôrka. Ilustračná snímka, zdroj: tripadvisor


Slovenské národné múzeum (SNM) chce počas stavebnej sezóny v roku 2021 začať obnovu hradu Krásna Hôrka v okrese Rožňava. Na piatkovom kontrolnom dni na hrade to potvrdil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis, podľa ktorého v súčasnosti na hrade pokračuje archeologický výskum.


„Ak sa nám tento rok podarí odstrániť žeriav z hradu, tak by tie práce mali hneď nadviazať. Ja budem veľmi rád, keď sa nám ho tento rok podarí dať preč, aby sme už symbolicky ukončili jednu časť obnovy hradu. Týmto spôsobom chceme aj pokračovať, tak, aby sme budúci rok stihli novú stavebnú sezónu, aby sa už začala obnova Krásnej Hôrky,“ konkretizoval Panis s tým, že ak by žeriav nestihli demontovať v tomto roku, malo by sa tak stať začiatkom budúceho.       

Ako riaditeľ ďalej povedal, hneď na začiatku obnovy hradu boli neadekvátne očakávania, že sa dá opraviť počas jedného, dvoch či troch rokov. Podľa neho sa už vtedy malo uvažovať minimálne o desiatich, keďže Krásna Hôrka nie je rekonštruovaná len pre zlý technický stav, ale po požiari, ktorý výrazne zasiahol do jej štruktúr. Obnovu podľa jeho slov zdržala aj príprava novej projektovej dokumentácie, na ktorej od novembra 2017 pracuje tím ľudí priamo v SNM.      

 „Momentálne máme niektoré dokumenty pomerne rozsiahlo rozpracované. Keď bude dokončený archeologický výskum a niektoré ďalšie výskumy pre odvodenie a podobne, tak môžeme zintenzívniť práce na stavebných povoleniach. Tých bude dokopy, tuším, päť, ktoré musíme získať z rôznych úradov,“ podotkol riaditeľ s tým, že budúci rok by túto fázu mohli ukončiť a začať veľké verejné obstarávanie.       

Verí tiež, že sa podarí dodržať konečný termín dokončenia hradu v roku 2024. „Sú tu však aj mnohé ďalšie otázky, ako naša spolupráca s obcou. Tam je pravdepodobne jedno z našich najväčších rizík, lebo ak obec nevykoná a nedokončí niektoré kroky, ako vodojem či vyriešenie priestorov na parkovisku, tak my nemôžeme pokračovať. Ak to obec neurobí do určitého termínu, tak v tejto chvíli môžem povedať, že uvedený termín nebude dodržateľný,“ avizoval Panis.       

Ako pre TASR reagoval starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo, samospráva je pripravená spolupracovať so SNM tak, aby mohol byť hrad čo najskôr dokončený. „Ak budú z ich strany predložené podklady, aby sme mohli vydať stavebné povolenie, tak nebude v ničom problém. Ten máme iba s dvoma súkromnými majiteľmi, ktorí vlastnia stánky pod hradom, a tieto majetkové záležitosti musíme vyriešiť,“ povedal starosta.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.03.2018
Hrad Krásnu Hôrku chcú obnoviť do podoby z prelomu 19. a 20. storočia
Hrad Krásna Hôrka, ktorý v roku 2012 zachvátil ničivý požiar, chce Slovenské národné múzeum (SNM) obnoviť do podoby z prelomu 19. a 20. storočia. V súčasnosti na ňom prebiehajú zabezpečovacie práce a eliminácia vlhka na vytypovaných objektoch.
viac
08.03.2019
SNM: Projekt komplexnej obnovy hradu Krásna Hôrka napreduje
Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka za posledný rok a pol výrazne pokročil. Informoval o tom Tomáš Hollý zo Slovenského národného múzea (SNM). Pri realizácii projektu spolupracovali SNM a ministerstvo školstva so Stavebnou fakultou Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
viac
25.11.2019
Obnova Krásnej Hôrky bude podľa SNM najrozsiahlejšou v jej histórii
Rekonštrukcia hradu Krásna Hôrka, ale aj vybudovanie rozšíreného parkoviska, sanácia múrov a ich odvodnenie, či odstránenie násypov stavebnej sutiny z okolia hradu a hradnej studne.
viac
06.03.2020
Hrad Krásna Hôrka chce v roku 2023 privítať návštevníkov
Slovenské národné múzeum (SNM) v spolupráci s Ministerstvom kultúry (MK) SR informovalo vo štvrtok dopoludnia o realizácii prác v uplynulom roku a ďalších plánovaných krokoch komplexnej rekonštrukcie hradu Krásna Hôrka, ktorý bol zničený pri požiari 10. marca 2012.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %