Streda 31.05.2023
Dnes má meniny 
Petrana, Petronela
°C
19.05.2023 11:40

BBSK: Politické subjekty vyzýva na spoluprácu so samosprávami


Tlačová konferencia po rokovaní medzi novozvoleným predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrejom Lunterom a zástupcami regionálnych združení miest a obcí (RZMO), ktoré pôsobia v BBSK v stredu v Banskej Bystrici 7. decembra 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Odstránenie historického investičného dlhu, adekvátne postavenie samospráv aj ich rozpočtovú stabilitu žiadajú vo výzve politickým stranám a hnutiam predseda Banskobystrického kraja (BBSK) Ondrej Lunter spolu so skupinou zástupcov poslaneckých klubov a predstaviteľov niektorých samospráv v kraji.


Apelujú na politické subjekty, aby ich požiadavky zohľadnili pri príprave volebných programov pred septembrovými parlamentnými voľbami.

Signatári požadujú odstránenie historického investičného dlhu, ktorý nedokážu samosprávy zvládnuť samy. Ide o garantované zdroje na dokončenie rekonštrukcie ciest II. a III. triedy, investície do rekonštrukcie železničnej infraštruktúry a záväzok prijať desaťročný plán dobudovania systému verejných kanalizácií a vodovodov.

"Len v BBSK zhruba jedna tretina obyvateľov nie je napojených na verejnú kanalizáciu a 85 obcí nemá verejný vodovod," ilustroval Lunter. Ako príklad tiež uviedol, že na území BBSK sa nachádza 19 percent zo všetkých funkčných koľajníc na Slovensku, ale v súčasnosti sú v kraji plánované investície vo výške jedného percenta.

Ďalším okruhom je nastavenie adekvátneho postavenia samospráv v systéme moci na Slovensku, ktorý sa týka záväzku zriadiť a garantovať politickú a legislatívnu váhu komory regiónov a systémovej reformy výberu, nominácie a menovania prednostov okresných úradov. "Žiadame ukončiť praktiky, ktoré z večera do rána na vládne programy odnímajú zdroje z rozpočtov samospráv. Navrhujeme zvážiť doplnenie ústavného systému o komoru regiónov s adekvátnymi právomocami v legislatívnom procese," konštatoval šéf BBSK.

Výzva tiež hovorí o ústavnej garancii rozpočtovej stability a predvídateľnosti pre samosprávy krajov, miest a obcí a trvalom stabilnom financovaní krajov vo výške najmenej dvoch percent HDP tak, aby kapitálové výdavky na budovanie a obnovu infraštruktúry tvorili 15 percent rozpočtu kraja. Lunter považuje za nutnosťou nastaviť spoluprácu vlády, parlamentu a samospráv, ktorú označil za rozpadnutú a nefunkčnú.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2020
Na Zastupiteľstve PSK budú rokovať o rozpočte a cyklodoprave
Úprava rozpočtu a stratégia rozvoja cyklodopravy sú hlavné témy rokovania prešovských krajských poslancov na ich 20. zasadnutí v pondelok 25. mája.
viac
07.08.2020
Cezhraničie: aktuality v programe Interreg V-A PL-SK
Región Beskydy predlžuje termín na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančného príspevku pre mikroprojekty do 31. augusta 2020.
viac
02.09.2020
Výzva na znižovanie dopadov pandémie a podpora zdravotnej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR ako sprostredkovateľský orgán pre Integrovaný regionálny operačný program vyhlasuje Výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok.
viac
20.09.2021
Knižnice zostanú otvorené do neskorých hodín, lákajú na Noc v knižnici
Šesť regionálnych knižníc, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, pripravilo na piatok 24. septembra pilotné podujatie pre širokú verejnosť pod názvom Noc v knižnici. Z bohatého programu si vyberú deti i dospelí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.96 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %