Pondelok 20.03.2023
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
13.03.2023 09:30

Chrenovec-Brusno vybuduje zberný dvor, na projekt získal eurofondy


Ilustračná snímka: (tasr).


Obyvatelia Chrenovca-Brusna v okrese Prievidza budú mať možnosť bezplatne odovzdať rôzne druhy komunálneho odpadu na novom zbernom dvore.


Na jeho výstavbu a obstaranie techniky získala samospráva financie z fondov Európskej únie. Odovzdaným veciam chce dať druhú šancu, pred zničením ich ponúkne prípadným záujemcom.

"Zberný dvor sa nebude týkať len zberu komunálneho odpadu, ktorý momentálne zabezpečuje firma Hater. Vybudovať ho chceme pri kompostovisku tak, aby bolo odpadové hospodárstvo v obci ucelené," uviedol starosta Tibor Čičmanec.

Na dvor budú môcť obyvatelia podľa neho v určenom čase doniesť odpad, ktorého sa budú chcieť zbaviť. "Chceme dať veciam druhú šancu. Skôr ako sa vyhodia do kontajnera, umiestnime ich do haly a raz za týždeň to oznámime občanom. Kto tak bude chcieť skriňu či sedačku, bude sa môcť prísť pozrieť a zobrať si ich. Pokiaľ nebude mať záujem, po mesiaci sa tieto veci zlikvidujú, zdemontujú a neskôr vyvezú na skládku Hateru," priblížil.

Dodávateľa prác vyberie obec cez verejnú súťaž. "Je to stavba potrebná pre obec, bude tam veľká hala, obslužné vozidlo, ktoré bude potrebné na nakladanie s odpadom, priestor na zber oleja, šatstva a elektroodpadu, ktorý doposiaľ zbierame cez kiosky," skonštatoval Čičmanec.

Vybudovaním zberného dvora chce dať obecná samospráva podľa neho obyvateľom možnosť zbaviť sa legálne odpadu a tak zamedziť vytváraniu čiernych skládok. Obec na realizáciu projektu získala nenávratný finančný príspevok vo výške 493.694,64 eura z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.10.2016
Hornonitrianska obec chce zriadiť zberný dvor
Zberný dvor, na ktorom by umiestňovali jej obyvatelia rôzne druhy odpadov, plánuje zriadiť na svojom území obec Jalovec v okrese Prievidza. Náklady na realizáciu svojho zámeru odhadla na 10 000 eur.
viac
06.03.2017
Vybudovaním zberného dvora ušetrí obec na vývoze komunálneho odpadu
Hornooravská obec Hruštín, ktorá je vstupnou bránou do námestovského okresu, vybuduje v tomto roku nový zberný dvor na separáciu odpadu.
viac
24.05.2017
V Opatovciach nad Nitrou vybudujú zberný dvor z fondov EÚ
Zvýšenie intenzity a zefektívnenie systému triedeného zberu odpadu chce vybudovaním zberného dvora dosiahnuť samospráva Opatoviec nad Nitrou (okres Prievidza).
viac
14.08.2019
O podpore výstavby nových spaľovní komunálnych odpadov rozhodne až budúca vláda
Nedávne rozhodnutie slovenského envirorezortu podporiť 15 miliónmi eur z eurofondov výstavbu bioplynových staníc je jedným z krokov, ktoré by mali prispieť k znižovaniu objemu a následnej likvidácii zmiešaných komunálnych odpadov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %