Piatok 03.07.2020
Dnes má meniny 
Miloslav
°C
19.12.2019 04:02

Chýr o Oravských richtároch prekročil hranice regiónu


Zľava: Rajmund Bradík, Peter Hrivnák, Metod Sojčák, Matúš Mních, Jozef Záhora, Milan Pavlovčík a Ján Kamas.


Vďaka dotácii žilinskej župy sa im podarilo vydať CD-čko s nahrávkami 25 ľudových piesní.


Oravskí richtári je zoskupenie súčasných a bývalých starostov dolnooravských obcí. Základ skupiny tvorili od začiatku Ján Kamas z Dlhej nad Oravou, Rajmund Bradík z Jasenovej, Jozef Záhora z Oravského Podzámku, Peter Hrivnák z Oravskej Poruby, Metod Sojčák z Pucova, Matúš Mních zo Zázrivej a Milan Pavlovčík zo Žaškova. Na svojich vystúpeniach spievame väčšinou so sprievodom heligónky v rukách Jána Kamasa a sprievod ozembuchom robí Milan Pavlovčík. Spolupracujeme aj s ľudovou hudbou súrodencov Murinovcov z Podbiela, so Žaškovskou muzikou, prípadne aj s inými zoskupeniami muzikantov. V súčasnosti (od augusta) so speváckou skupinou účinkuje aj chlebnický starosta Anton Staš a malatinský starosta Zdenko Kubáň, ktorý sa na vystúpeniach prezentuje vlastnou tvorbou valašských piesní a hrou na fujare.

Naša spolupráca sa začala v novembri 2015 v chorvátskom meste Pakrac. Prezentačný stánok a vystúpenie na pódiu nechýbali na pakrackom mestskom podujatí „Slavonski banovac“ ani v rokoch 2016, 2017 a 2019. Doteraz sme účinkovali na rôznych obecných podujatiach v oravských obciach i za hranicami Oravy. Za hranicami Slovenska sme okrem Chorvátska navštívili aj podujatia v Česku a Poľsku. A práve po vystúpení v juhočeských Vodňanoch, po našom štyridsaťminútovom programe na pódiu, sme sa vybrali medzi divákov ponúknuť ich oravskými špecialitami a tí od nás pýtali CD-čko. Vtedy sme si uvedomili, že okrem slaniny, syrových nití a slivovice im už nemáme čo dať, aby na nás mali spomienku. A tak sa zrodila myšlienka nahrať vlastné CD. To sa stalo realitou aj vďaka dotácii zo Žilinského samosprávneho kraja. Na CD nosiči je dvadsaťpäť ľudových piesní, ktoré zazneli na našich vystúpeniach, ale aj piesne, ktoré majú v našom podaní premiéru. Venujeme ich všetkým našim priaznivcom, ktorí majú radi ľudové piesne, prirodzený ľudový prejav a autenticitu.

Autor: (Oravskí richtári)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Račianske hody sa konajú už tento víkend vo vynovenom amfiteátri
Už najbližšiu sobotu a nedeľu sa v bratislavskej Rači konajú tradičné hodové slávnosti.
viac
26.05.2017
Staromestské slávnosti pokračujú aj dnes bohatým programom
Staromestské slávnosti pokračujú aj počas dnešného dňa. Pre návštevníkov je pripravený bohatý kultúrny program aj viaceré sprievodné podujatia. Najobľúbenejšia kultúrna akcia roka predstaví obyvateľom Žiliny rôzne hudobné štýly, ľudové remeslá i umelecké vystúpenia.
viac
27.09.2019
Podpora zapojenia ľudí zo znevýhodnených skupín do digitálneho prostredia
Výzva je určená inštitúciám verejnej správy na projekty zamerané pre ľudí so zdravotným postihnutím a občanov vo veku od 55 do 74 rokov.
viac
27.09.2019
O úspech sa pričinili aj starostovia s folklórnou skupinou Oravskí richtári
MAS Orava, o. z., sa úspešne prezentovala na medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex v Nitre.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %