Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
24.05.2023 03:20

Kapacitu ČOV rozšíria, obec získala úver z Envirofondu 1,2 milióna eur


Ilustračná snímka: (tasr).


Kapacitu čistiarne odpadových vôd (ČOV) v podtatranskej obci Lendak rozšíria, obec získala na projekt úver vo výške viac ako 1,2 milióna eur z Environmentálneho fondu.


Starosta Miroslav Koščák potvrdil, že zvýšenie kapacity je nevyhnutné. Požaduje to jednak správca recipientu v súvislosti s povoľovaním vypúšťania odpadových vôd a tiež prevádzkovateľ, aby dokázal technicky zabezpečiť kontinuálne čistenie v požadovanej kvalite.

"V uplynulých dňoch nám bolo doručené rozhodnutie o poskytnutí uvedených finančných prostriedkov a pracujeme na uzatvorení úverovej zmluvy. Rozšírenie ČOV Lendak sa realizuje z dôvodu, že aktuálna kapacita nie je postačujúca, čo sa prejavuje na zvýšených bilančných limitoch. To je hlavný dôvod výstavby III. etapy čistiarne," zdôvodnil starosta.

V súčasnosti je na ČOV v Lendaku pripojených 5228 ľudí, čo predstavuje takmer 95 percent z celkového počtu obyvateľov. Z dôvodu nevyhovujúcich spádových pomerov nie sú zvyšní občania napojení na splaškovú kanalizačnú sieť. Ak by sa chceli napojiť, museli by vybudovať prečerpávacie stanice. V súčasnosti majú títo občania odkanalizované svoje nehnuteľnosti do nepriepustných žúmp. "Rozšírením ČOV sledujeme to, aby sme zlepšili kvalitu vypúšťaných prečistených odpadových vôd do recipientu. Samozrejme, sa ráta aj s rezervou pre doposiaľ nenapojených obyvateľov," dodal Koščák.

Projekt zahŕňa štyri prevádzkové súbory a päť stavebných objektov. Konkrétne ide o mechanické prečistenie odpadových vôd, biologické čistenie - III. etapa, odvodnenie kalu, prevádzkový rozvod silnoprúdu a automatizovaný systém riadenia technologického procesu. Stavba tiež zahŕňa objekt biologického čistenia, prepojovacie potrubia, spevnené plochy, terénne sadové úpravy a NN prípojku. Súčasťou projektu nie je rozšírenie kanalizačnej siete. Začiatok prác je podľa starostu naplánovaný v najbližšom období a predpokladaný čas realizácie je 12 mesiacov od odovzdania staveniska zhotoviteľovi. "V prípade nepriaznivých poveternostných podmienok môže dôjsť k zmenám," dodal.

V Lendaku v súčasnosti žije viac ako 5500 ľudí a demografia tam má stúpajúcu tendenciu. Za posledných desať rokov počet obyvateľov vzrástol o 8,5 percenta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.07.2022
Obec plánuje vybudovať novú IBV, musí však zvýšiť kapacitu čistiarne
Obec Huncovce neďaleko Kežmarku plánuje zrealizovať nový projekt individuálnej bytovej výstavby (IBV). Na to však potrebuje zvýšiť kapacitu tamojšej čistiarne odpadových vôd (ČOV).
viac
26.07.2023
Obec sa opäť pokúsi získať peniaze na potrebnú ČOV
Obec Látky v okrese Detva sa chce opäť uchádzať o finančné prostriedky na stavbu potrebnej čistiarne odpadových vôd (ČOV).
viac
14.11.2023
MŽP: Taraba začal rozdeľovať pomoc z Envirofondu pre mestá a obce
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba rozhodol o podpore 21 projektov samospráv za vyše 1,5 milióna eur, ktoré pomôžu mestám a obciam skvalitniť život ľudí na vidieku. Rovnako tak zlepšia ochranu a starostlivosť o životné prostredie a podporia udržateľný rozvoj samospráv.
viac
20.02.2024
Obec chce dobudovať kanalizáciu, na projekt bude potrebovať milióny eur
Obec Ožďany v okrese Rimavská Sobota pripravuje projekt dobudovania kanalizácie a intenzifikácie čistiarne odpadových vôd. Samospráva by chcela po rokoch dobudovať kanalizáciu v centrálnej časti obce, náklady odhaduje na päť miliónov eur. Skonštatoval to starosta obce Ján Matej.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %